Anasayfa / İnternet / İstenmeyen Reklamlar Nasıl Engellenir?
Reklam Engelleme
Reklam Engelleme

İstenmeyen Reklamlar Nasıl Engellenir?

Daha önceki yazımda(Reklamları Nasıl Engellerim?) bir sitede karşınıza çıkacak reklamları nasıl engelleyeceğinizi anlatmıştım. Şimdiki anlatacağım ise istenmeyen reklamlar. Yani bilgisayarınıza bulaşan zararlı bir yazılım nedeniyle orda burda çıkan, can sıkıcı, deliye döndüren reklamlardan bahsediyorum. Bu kahrolası reklamlar internet tarayıcınızı açtığınız an sizi delirtmeye başlar. Açtığınız her sitede çıkar, oraya buraya yönlendirir. Daha da kötüsü bu tür reklamlara tıkladığınızda ya bir sahtekarlığa uğrarsınız ya da bin bir türlü zararlı yazılım indirirsiniz. Nereden bulaştığı konusu ise daha da ilginç. Bu tür zararlı yazılımlar genelde kötü kötü sitelerde çıkar. 😀

Neyse gelelim çözüm yoluna. Bizi bu lanet olası reklamlardan kurtaracak güzel programın adı Combo Fix. Fakat kullanmadan önce antivirüs programını devre dışı bırakmanız gerekiyor ve program çalışırken herhangi bir program açılmamalı. Kısacası bitirene kadar bilgisayara dokunmayın. Alın bir kahve, siz keyif yaparken o da işini yapsın. İşini bitirdiğinde bir not defteri açılıyor ve yaptığı işlemler orada listeleniyor. Siz de rahat rahat nette dolanmaya devam ediyorsunuz. Bu programı arada bir kullanarak bilgisayarınızı temizlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca her zaman dediğim gibi mutlaka antivirüs programınız olsun. İnternet Dünyası okyanustur, antivirüsler ise can simidi… 😀

Diğer can sıkıcı reklam türü ise pop-up reklam türüdür. Bu da rızanız olmadan gözünüze gözünüze sokulan reklam türlerinden biridir. Bir site açıldığında bununla birlikte yeni pencerede reklam açılır. Bundan kurtulmanın yolu çok daha basittir. Tarayıcınızdan engelliyorsunuz ve kurtuluyorsunuz. Ama dikkat! bazı pop-up’lar zararlı değildir. Mesela bir işlem yapacaksınız, linke tıkladığınızda pop-up penceresi açılabilir. Pop-up’ları engellerseniz tarayıcınız bunu da açmayacaktır.

Google Chrome’da engellemek için:

Adres satırına chrome://settings/content  yazın. Pop-up’lar kısmında “Hiçbir şekilde pop-up’lara izin verme.” seçili olmalı. Değilse onu seçin.

Firefox’da Engellemek için:

“Seçenekler”den “İçerikler”e tıklayın. Burada da “Açılır pencereleri engelle” seçili olmalı.

Hakkında Arif Onur Hangişi

İnternete çok meraklı, bilgisayara da arada bir değinen ve webmaster şeysilerini paylaşan bir çeşit blogger. Hala öğrenci olduğu konusunda da çeşitli rivayetler mevcut. Haaa bir de keyif yapmayı çok sever imiş.

22 yorum

  1. Hocam kendi blog sitemde herhangi bir yere ilk tıkladığımda ayrı bir pencerede reklam çıkıyor. Bu olay her tarayıcıda ve her bilgisayarda oluyor sanki siteme virüs bulaşmış. Bunu nasıl engelleyebiliriz hocam, kendi eklediğim HTML, Jquery ve JavaScrip kodlarında virüs veya reklam kodu falanmı var acaba?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Hopi

Hopi’nin Arka Planı

Bu yazımda Boyner’in Hopi’sinden bahsedeceğim. Acaba neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu, ...