Webmaster

Uygun Fiyata Web Sitesi Sahibi Olun

Bu yazımda nasıl uygun fiyata bir web sitesi sahibi olabileceğinizi anlatacağım. Amacım aç gözlü para avcılarından sizleri uzak tutmaktır. Üstelik uygun fiyata çok da kaliteli bir web siteniz olacak. Dünya’nın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi yani Wordpress’in güçlü altyapısı ile gerçekten çok güzel ve kullanışlı bir web sitesi yapabilmek mümkün. Binlerce tema ve eklenti sayesinde sitenizi istediğiniz kalıba sokmanız mümkün. Anlatım yalın ve sade olsun diye adım adım ve net bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Tavsiye:

Alan adı konusunda Godaddy‘i tavsiye ederim. Tüm Dünyanın güvendiği en büyük alan adı firmasıdır.

Godaddy’de tüm ürünlerde %30 indirim fırsatını kaçırmayın!

Godaddy %30 İndirim

Godaddy Fırsatını Yakalayın

Hosting konusunda ise Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

Güzel Hosting

Güzel Hosting Paketleri

1. Alan Adı ve Hosting

Alan adları genelde çoğu firmada birbirine yakın rakamlarla satılmakta. Türkiye’de genellikle İsimtescil.Net adını duyuyoruz. Aslında ben bu firmayla hiç çalışmadım. Benim tavsiye ettiğim firma İHS Telekom. Bu konuda Türkiye’deki en kurumsal firma olduğu söyleniyor. Müşteri kontrol paneli ise oldukça kullanışlı. Ayrıca desteğe ihtiyaç duyduğunuzda anında cevap alıyorsunuz. En azından bana hemen geri dönüş yapıyorlar.

İkinci konu ise hosting. Bu konu alan adından daha önemli. Ben Güzel Hosting‘i kullanıyorum ve oldukça da memnunum. Bir sorunum olduğundan hemen yanıt alabiliyorum, her türlü yardımı da yapmaya çalışıyorlar. Ayrıca sunucuları da hızlı ve bu zamana kadar hiç kesnti olmadı. Fiyatları da gayet uygun.

Şimdi her ikisinin yıllık giderini yazalım:

Yıllık
Alan Adı: 22 TL
Hosting: 20 TL
Toplam: 42 TL

Kimse gelip de bana bu fiyata olmaz falan demesin. Şu an siteme günde yaklaşık 500 ziyaretçi geliyor ve bu paket çok rahat karşılıyor bu trafiği. Ayrıca şu ana kadar hiçbir sıkıntı da yaşamadım.

2. Wordpress ve Tema

Dediğim gibi Wordpress en çok kullanılan CMS(içerik yönetim sistemi)dir. Üstelik de ücretsizdir ve altyapısı oldukça güçlüdür. Yüzlerce firmanın Wordpress’i seçmesi bu dediğimi zaten kanıtlıyor. Bu linkte Wordpress kullanan yüzlerce firmanın listesini görebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz binlerce teması mevcut. Çok güzel ücretsiz temalar var. Mesela WordPress Türkçe Point Teması başlıklı yazımdaki tema oldukça güzel. Ücretli temalar da öyle pahalı falan değil. Themeforest‘den yüzlerce tema arasından birini seçebilir ve cüzi bir miktara satın alabilirsiniz. Çoğu tema 50$ civarında. Üstelik aldığınızda ömür boyu kullanıyor ve güncellemelerinden de ücretsiz yararlanıyorsunuz. Öyle aylık, yıllık, üç yıllık ücret ödemiyorsunuz. Çoğunun da Türkçe dil desteği mevcut. Kurulumdan WordPress Blog Açarken İzlenmesi Gereken Adımlar başlıklı yazımda bahsettim, dilerseniz inceleyebilirsiniz. Üstelik bu tema tasarımları responsive yani duyarlı tasarımlar. Her ekran çözünürlüğüne göre kendini ayarlayarak kullanım kolaylığı sağlıyor. Örnek olması açısından bu resme bakabilirsiniz:

Responsive Tasarım

Arifhangisi.com‘u incelediğinizde de bunu görebilirsiniz. Masaüstü, tablet ve akıllı telefonlara göre tasarım değişmekte.

Temayı da 100 TL’ye satın aldığımıza göre etti mi bize 142 TL.

Evet dostlar bir web sitesi kurmanın size sabit maliyeti 100 TL, değişken maliyeti ise 42 TL ile 100 TL arasında değişiyor. 100 TL’lik pakat ise popüler siteler için uygun. Geriye kalan paranızla 20 tane kişisel gelişim kitabı alabilir, onlarca seminere katılabilirsiniz. Gerçi seminerlerin çoğu ücretsiz. :) Biz üniversitedeyken 10-15 tane ücretsiz seminer organize etmiştik. Üstelik sponsor bulduğunuzda çok ünlü isimleri getirme imkanınız da var.

3. Binlerce Eklenti

Eklenti

Güvenlikten tutun da sosyal medyaya, SEO’ya kadar çok çeşitli eklentilerden dilediğinizi seçebilir ve sitenizi istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Örneğin Wordfence ile güvenliğinizi sağlayabilir, All In SEO Pack ile SEO ayarlarınızı yapabilir, Aksimet ile spam yorumları engelleyebilirsiniz.

4. Sorunlarınızı Hemen Çözün

Daha demin bahsettiğim  gibi Wordpress’li site o kadar fazla ki her türlü sorunuzu anında çözebilirsiniz. Çünkü sizle aynı sorunu yaşamış binlerci kişi olacak ve muhtemelen çözümü internette bulacaksınız. Bulamasanız bile forumlarda yazdığınızda size mutlaka yardım edilecektir.

5. Avantajımız Ne Olacak?

 • Güçlü Wordpress Altyapısına sahip olacaksınız.
 • Çok basit bir yönetim paneli ile herşeyi kolaylıkla yapabileceksiniz.
 • Blogdan tutun da e ticaret sitesine kadar her alanda kullanabilirsiniz.
 • Google dostudur, SEO konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
 • Güvenlik eklentileri sayesinde hack korkusu yaşamazsınız.
 • O tasarımına özendiğiniz siteler gibi bir site sahibi olabilirsiniz.
 • Çok uygun fiyatlara tema ve eklenti alabilirsiniz.
 • İstediğiniz yeri değiştirme imkanına sahipsiniz.
 • Sosyal medya ile entegre ederek geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.
 • Çok uygun fiyatlara hosting hizmeti alabilirsiniz.
 • Sunucunuz Türkiye lokasyonlu olduğundan sunucu yanıt süresi düşecektir.
 • Profesyonel insanlarla çalıştığınızdan başınız ağrımaz.
 • Responsive(duyarlı) tasarımın keyfini çıkarın.

Softaclous ile 5 dakikada Wordpress kurulumu hakkında bir video hazırladım.

6. Son Söz

Siz siz olun aç gözlü insanların göz boyamasına gelmeyin. Araştırma yapın ve doğru yolu keşfedin. Yoksa başkasının oyuncağı olmaya mahkum olursunuz. Bir işe girecekseniz, önce o sektörü tanıyın ve sektördeki insanların görüşlerini alın. Bunu yazmamın sebebi bazılarının network merketing adı altında bilgisiz gençleri oyuna getirmesidir. Ben üzerime düşeni yapmaya çalışıyor, elimden geldiğinde yalın bir şekilde anlatmaya çalışıyorum. Seçim sizin.

23 Yorum

 1. Merhaba Arif bey benim problemim kardeşim için avukat kardeşim için wix ten hazır şablonlu bir web sitesi kurdum ancak kendi isteği üzerine alan adı uzantısını av.tr olarak ayarlamak için domainini nic.tr den alıp o domaini wix e bağladım buraya kadar bir sıkıntı yok.Lakin wix in https ile güvenli tutun ayarı kapalı ve siteye girdiğimizde adres çubuğunda güvenli değil uyarısı ile karşılaşıyorum.Bunun sebebi ve çözümleri nelerdir acaba.Teşekkürler

 2. Arif bey merhaba
  Bana ulaşma imkanınız varmı acaba.ben bir site istiyorum da inşaat üzerine.ama hiç bilgim yok.3 dil olacak.bana bu konuda kim yardımcı olabilirse minnettar kalırım.uygun fiyatlı birşey olur zannediyorum.
  Selamlar

 3. Merhaba,
  Çocukluğumdan beri bu işle uğraşıyorum. Şuan 33 yaşındayım ve bir ajansım var ağırlıklı sosyal medya ikincil olarak hazır web sitesi projemizi satıyoruz. Müşterisi olan bir çok yazılım projemiz de mevcut fakat ana kalemlerimiz sosyal medya yönetimi ve hazır site.

  Hosting ile ilgili pek yorum yapmayacağım o kişilerin kendi tercihi kimisi gidip doruk netten 1000₺’ya hosting alır, kimisi gelip benden aynı paketi 300₺’ya alır. Aynı paket kebirhostta 20₺’dır vs…

  Site konusuna gelecek olursak, ben bu meslekte saçlarını dökmüş ve ağartmış biri olarak şunu söylemek istiyorum. WordPress sitesi olan ne kadar müşterim varsa hepsinin güncellemelerini biz yapmak zorunda kalıyoruz. WP kurmaya teşebbüs eden firmalar veya bu işten anlamayan kişilerin %90’ına biz danışmanlık zorunda kalıyoruz. Başka bir firmanın kurduğu WP siteyi güncellerken algılamamız bir hayli zaman alıyor…

  Yani demem o ki, WordPress de şuan piyasadaki GoDaddy’Nin hazır web site paketi de, wix de bizim Türk esnafına uygun değil. Wix alan da beni arıyor site satın aldık düzenleyemiyoruz diye, WP kuran da…

  WordPress’in eklentileri, 10 sene önce bize yaşattığı eklentilerden hack edilmeler vs. ilk tecrübe eden herkesi korkuttu.
  Bir esnaf sıfırdan WP site yapacaksa önce eklenti mantığını kavramalı, bunu tam idrak edemeyince mecburen tonla para verip site yaptırıyor.

  Ayrıca yazının başında para avcıları diyerek yüksek rakama site yapan herkesi aynı topa koymuşsunuz. Bizim fiyatlarımız yüksek fiyata site yapanların yaklaşık 10 katı daha yüksek. Fakat bu güne kadar kimse sizin fiyatlarınız yüksek demedi, kalitelisiniz dediler. Bizim kalitemize veya bir başkasının emek/iş gücüne hiç kimse değer biçemeyeceği gibi arkaplanda verilen emeğin rayiç bedeli de yoktur.

  Saygılarımla.

  1. Merhabalar,

   Hosting maliyeti web sitesinin trafiğine ve harcadığı CPU ve RAM miktarına göre değişiyor. Günde 100-200 hiti olan, çok da CPU harcamayan bir siteye 1000 TL’lik bir maliyet son derece gereksiz bana göre.

   Web sitesi mevzusu ise tamamen ihtiyaca göre değişen bir şey. Bir e ticaret müşterim varsa WordPress yerine Magento, Shopify gibi CMS’lere yönlendiririm veya Projesoft, Tsoft gibi paket eticaret ürünlerine. Ancak bir kurumsal site veya blog açılacak olursa bunun için en doğru tercih yine WordPress olacaktır. Seo’dan tutun da Google Tag Manager datalayer, redirect, image optimization gibi birçok alanda işimizi kolayca yapabileceğimiz eklenti seçeneklerimiz var.
   Yıllardır dijital pazarlama sektöründe çalışıyorum ve Türkiye’nin önde gelen firmalarına hizmet verdik. Çoğu özel yazılım kullanan müşterimizde(e-ticaret dışında) teknik anlamda sıkıntı yaşarken WordPress kullanan müşterilerimizde kendimiz hızlıca müdahale edebildik. Sıkıntısız ilerlediğimiz özel yazılım ne yazık ki azınlıkta kalıyor.

   Godaddy ve Wix ile WordPress’i bir tutmakla, soğanla sarımsağı bir tutmakla aynı şey. Dünya’nın teknoloji alanında öncü şirketleri blog altyapısı olarak WordPress’i tercih ediyorlar. Neden? Çünkü güvenli, esnek, uygun maliyetli. Mesala: Microsoft, Spotify, Facebook vb.
   Wordpress’i kullanmakta zorluk çekenler için zaten danışmanlık veren pek çok kişi ve firma bulunuyor. Bunlar da ücretli olarak web sitesinde istenilen değişiklikleri yapabiliyorlar. Aynı zamanda kısmen ekonomik bir fiyata tema tasarımı yapanlar var. Bunun dışında Themeforest, Templatemonster gibi sitelerde oldukça profesyonel ve çok uygun maliyetle tema satın almak mümkün.

   Eğer WordPress sürümü, temanız ve eklentileriniz güncelse, güvenilmez kaynaklardan warez tema ve eklenti kullanmıyorsanız güvenlik sorunu riskiniz son derece düşüktür. Örneğin ben bu web sitesini hiçbir kod bilgisi olmadan oluşturdum ve günde 50-60 kez hack teşebbüsü alıyorum. Firewall eklentim bunların hepsini engelliyor. Aylık 30 binden fazla tekil ziyaretçim var ve aylık 30 TL verdiğim hosting paketim çok rahat bu yükü kaldırıyor.

   Ve son olarak, iş yükü ve maliyet olarak yüksek bir proje varsa elbette yüksek ücret almaya karşı olmam. Ama basit bir web sitesi için yüksek bir ücret alınmasına karşıyım. Bunun, İBB’nin web sitesine 30 milyon TL ödemesinden bir farkı yok. Para avcılarından kastım, yazımın sonunda belirttiğim gibi network marketing adı altında gençleri dolandıranlardır.

 4. İçeriğinizi gayet başarılı ve etkili buldum. WordPress gibi alt yapı kullanımı oldukça önemli yanı sıra bu sürecin optimizasyon sürecide oldukça önemli. Bu gibi konulara değindiğiniz için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim…

 5. merak ettim o kadar fiyat yazmışsın ucuz diye peki bant genişliği yada host 20 tl alan adı 22 tl dıye eğer gerçekden çok iyiyse neden hala herkezin bi websitesi yok yanı bana 10 gb host 20 gb da band genişliği sağlayacaksa bu web sitesi hemen alayım 42 tl den çevremdeki insanların hepsine satabilirim 42 tl sonucda

  1. Şu an web sitenizde kaç gb host ve bant genişliği kullanıyorsunuz? Bu siteye günde 1k ziyaretçi geliyor ve yarısını anca kullanıyor. Ayrıca açılış hızı 1 sn nin altında. Seo hosting konusunda da oldukça iyi. Litespeed sunucu kullanılıyor, siteme özel ip tanımlı ve %99.9 uptime garantisi var. O beğenmediğiniz hostinge sizinki gibi 20 site yüklerim hiç de sıkıntı çıkmaz merak etmeyin. 100 mb alan kaplıyor ama 10 gb lık trip atıyorsunuz maşallah(sitenizin mobil uyumlu olmaması da çok büyük eksiklik).

 6. Merhabalar.ben bir forum sitesi açmak istiyorum.ama bu işlerden hiç anlamam.sadece bilgisayarın tuşuna basmayi bilirim.bana yardım edecek birilerine ihtiyacım var ..e -mail den bana ulasirsaniz sevinirim

 7. Arif kardeşim merhaba ben şimdi 1 web sitesi hazırlamak istiyorum.

  Çiçekçi ile ilgili

  alan adı ve host alıp bunları nasıl adapte edicem world press çiçekçi teması nasıl kurucam.

  hiç bir bilgim yok.

  sürekli video izliyorum ama hep ücretsiz site kurmayı anlatmışlar ben ücretli ve temiz bir site kurmak istiyorum.

  1. Tema dosyalarını wp-content/themes yoluna atıyorsunuz. Ardından admin sayfasındaki menüden “Görünüm”e ve oradan da “Temalar”a tıklayın. “Etkinleştir” butonuna tıkladığınızda tema kurulmuş oluyor. Son olarak da tema panelinden istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

 8. merhaba arkadaşlar bana mega holdinge katılmam için teklif sundular ben güvenemediğim için araştırma yapıyorum acaba mega holding hakkkında biraz bilgi verebilir misiniz.

 9. Mrb ben internet site si açmak istiyorum bana anlasilir sekilde yol gösterirmisin nerden nasil alabilrim lütfen yazilarınizi okudum ama tam olarak kavrayamadim simdiden teşekkürler

  1. Herhangi bir kodlama bilginiz yoksa veya WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini bilmiyorsanız Blogger veya WordPress.com ile başlayabilirsiniz. Bu sistemler ücretsizdir ve alan adı almanız durumunda kendi alan adınızla devam etme imkanınız var. WordPress dersleri için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

 10. Arif kardeşim tekrardan merhaba. Reklam yapma gibi bi niyetim yok fakat bu sayfa gibi bir tema bulamadım? http://ibrahimcin90.wix.com/organizasyonlar ben wix ten yapmıştım bunu fakat yıllık 400 TL ye denk gelmekte reklamların kaldırılması, host ve domain. O yüzden wordpress e geçmek istedim. Bu site gibi wordpress te yapabilmem mümkün mü? yada ordan kodları alıp wordpress e geçirebilmem mümkünmü? (Kodları wix paylaşıyorsa tabi)

  1. WordPress ile daha kaliteli bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Kodlar WordPress’e uyarlanabilir, yapanlar var fakat ne kadara yaptıkları konusunda bir bilgim yok.

  2. kardeş sitenin hosting alanı kapasitesi kaç gb yada kaç mb ve de e-mail açabiliryor muyuz ve de tasarımı öğretiyor musunuz ve de alan kapasitesini artırmak ücreti ne kadar bana 50 gb yetmiyor kapasite mesela 100 gb hosting alanına ne kadar toplam ücreti 4 yıllık

  3. Sınırsız alan, trafik, web site, email, subdomain yıllık 190 TL.
   Yüzlerce scripti tek tıkla kuran sistem de mevcut. Web tasarım öğrenmek kod bilgisiyle olur, kod bilgisi oladan kimse ben web tasarımcıyım diye ortada dolanamaz. Çeşitli sistemler üzerinden web sitesi kurulumu öğrenmek web tasarım öğrenmek olmuyor. Oluyor derseniz de wix.com dan ücretsiz web sitesi kurabilirsiniz.

 11. Arif kardeşim emeğine sağlık baştan sonra okudum fakat tek bir şey soracam? WordPress te wix kadar kullanımı basit mi?

  1. WordPress biraz daha komplike. Ama kısa sürede çözersiniz. Zaten dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemi olduğu için internette dünya kadar rehber bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu