İnternet

Yasaklı Sitelere ve YouTube Videolarına Erişmek

Merhabalar,

Yeni kabul edilen yasayla birlikte mahkeme kararı olmadan internet siteleri TİB’in kararıyla yasaklanacak. Ben bu yasanın kötüye kullanılabileceğini düşünüyorum. Ayrıca yasaklamaların çözüm olmadığı konusuna parmak basmak için kendimce tepkimi göstermek istedim. Giriş yöntemini paylaşacağım ama, yasaya biraz daha dikkat çekmek istiyorum.  Biz DNS adresini değiştirerek yasaklı sitelere girebiliyoruz. Görüldüğü üzere artık DNS değiştirilerek girilemeyecek. Yasayla birlikte internetimiz şöyle sansürlenecek:

1. Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek.

3. Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4. Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

5. Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak 1-2 yıl saklanacak.

6. TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7. Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda olacak.

8. Erişim Sağlayıcı firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9. Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10. İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

Diğer bir konu ise YouTube videolarının engellenmesi. Ama YouTube bu videoları silmiyor, sadece Türkiye’den erişimi engelliyor. Çok da iyi yapıyor! Bu sayede YouTube’un sansürlü videolarını da izleyebiliriz. Engellemeler devam ediyor.  Şöyle bir ekran çıkıyor karşınıza:

YouTube Sansürü

Neyse lafı fazla uzatmadan şu yöntemi açıklayayım.

Yasaklı bir sayfaya erişmenin en kolay yolu Google’ı kullanmak. Şöyle ki; yasaklı bir site bize engellenmiş olabilir fakat Google o siteye erişir ve kopyasını kendi sunucularında tutar. Biz de bu kopyayı görebiliriz. Sayfanın linkini Google’a yazıp  “Önbellek”e tıklıyoruz. Şöyle:

Google Arama Sonucu

İşi köten çözmek istiyoorsanız bu yöntemi deneyin. Giriş yöntemimiz VPN(virtual private network). İnterneti kullanarak özel ağa bağlanıyor, size güvenli veri transferi gerçekleştirme ve internette özgürce sörf yaparak yasaklı sitelere giriş imkanı sağlıyor. Bunu da bir program ile yapıyoruz. Adı Hotspot Shield. İndirme adresi: http://download.cnet.com/hotspot-shield/?part=dl-6287710&subj=dl&tag=button

Kullanımı oldukça basit. Program zaten Türkçe. Kurduktan sonra bir internet adresi açılıyor. Yeni üyelik alıyorsunuz ve internette özgürce sörf yapıyorsunuz. Programı kullanırken internetiniz yavaşlayacaktır. Bu nedenle yasaklı sitelere girerken kullanın, diğer durumlarda devre dışı bırakın. Devre dışı bırakmak için:

Hotspot Shiled

Bu programın güzel bir yanı ise size güvenli sörf imkanı sağlaması. Yani girdiğiniz web sitesi sizin ip adresinizi göremiyor, böylece güvenli bir şekilde gezinti yapıyorsunuz.

Bu arada aklıma gelen diğer yolları da ekleyeceğim. Herkese özgür internet, keyifli sörfler dilerim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu