Webmaster

Adsense İle Para Kazanmak – Dikkat Edilmesi Gereken Konular – Bölüm 3

Bu yazımda Adsense hesabınız onaylandıktan sonra yapılacak optimizasyonlardan bahsedeceğim. Burada birçok site tarafından yapılan hatalar ve doğru yerleşim önerilerini paylaşacağım.

1. Sayfa Başı Reklam Çok Mu Az Mı Olmalı?

2. En Uygun Adsense Yerleşimi Nasıl Tespit Edilir?

3. Resim Reklam Mı Metin Reklam Mı Terci Edilmeli?

Tavsiye

Güzel Hosting

Hosting konusunda Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

 

Güzel Hosting Paketleri

1. Sayfa Başı Reklam Çok Mu Az Mı Olmalı?

Birçok site tarafından yapılan hatalardan biri bu. Normalde maksimum 3 banner birimi, 3 bağlantı birimi ve 3 arama kutusu koyulabilir. Ama sınırları zorlamak zorunda mıyız? Elbette hayır. Burada düz mantıkla ilerlemek hatalı olacaktır. Adsense açık artırma usulü ile çalıştığından, ne kadar çok reklam biriminiz varsa o kadar düşük CPC’ye(tıklama başı maliyet) sahip olursunuz. demektir. Bu nedenle az sayıda reklam birimi ve doğru yerleşim politikasını uygulamak hem CPC’leri hem de CPM’leri(gösterim başı maliyet) artıracaktır.

İlk dikkat etmemiz gereken nokta hangi reklam birimlerini seçeceğimizdir. Reklamcılar tarafından en çok tercih edilen ve en çok tıklama alan reklam boyutları; 300×250, 336×280, 728×90 ve 160×600’dür. Bu reklam boyutlarını siteniz için en uygun olanları en uygun yerleşimlere koyduğunuzda kazancınızı maksimize etmiş olacaksınız. Şunu da ekleyeyim. 300×250 yerşeşimini seçerseniz, 336×280’lik bannerlarda gösterim alırsınız, veya 300×600’lük bir banner’ınız varsa 160×600 bannerında gösterim alırsınız. Yani aynı en boy oranına sahip veya reklam birimine uyan diğer reklamlar sitenizde çıkacaktır, o konuda bir tereddütünüz olmasın.

En Efektif Banner Boyutları
En Efektif Banner Boyutları

Eğer siteniz mobil uyumlu ise 336×280 reklam boyutu yerine 300×250 kullanmanız yerinde olacaktır. 336×280 boyutu mobil uyumlu değildir.

2. En Uygun Adsense Yerleşimi Nasıl Tespit Edilir?

Bunun için farklı toolları kullanabilirsiniz. Örneğin Yandex Metrica’nın Scroolmap’i sayfada en çok dikkat çeken kısımları siz gösterir. Bu haritadan reklam yerleşimi için kabataslak bir fikir edinebilirsiniz. Ardından da nokta atışı yerleşim fikirlerini tıklama haritasından alacağız.

Yandex Metrica Scroolmap
Yandex Metrica Scroolmap

Yandex Metrica’nın tıklama haritası nokta atışı yerleşim yapmak için güzel bir araç. Sitenizdeki herhangi bir sayfanın en çok tıklama alan kısımlarını gösteriyor. Bu sayede kullanıcıların en çok odaklandıkları yerleri görebilir ve reklam yerleşimini buna göre yapabilirsiniz. Aşağıda bir örnek paylaştım.

Yandex Metrica Isı Haritası ve Adsense Yerleşimi
Yandex Metrica Isı Haritası ve Adsense Yerleşimi

3. Resim Reklam Mı Metin Reklam Mı Terci Edilmeli?

300×600 ve 728×90 gibi banner boyutlarında genellikle hem resimli hem de metin reklamlar kullanılır. Burada sadece metin veya sadece resim reklamlarını seçmek doğru olmayacaktr. Çünkü adsense, resim veya görüntülü reklamlar arasında en yüksek teklifi sitenizde çıkaracaktır. Sadece resim reklamları seçtiğinizi varsayalım. Yüksek teklife sahip metin reklamlardan gelecek potansiyel tıklamaları kaçırıyor olacaksınız. Bu konuda birçok yayıncılar hemfikir.

Tüm yayıncıların hemfikir olmadığı bir konu var. O da makale içine yerleştirilmiş reklamlar. Bu reklam birimlerinde genellikle sadece metin reklamlar kullanılıyor. Acaba bu doğru bir strateji mi, veya kulaktan dolma bilgilere dayalı düz mantık mı? Ben buna kesinlikle düz mantık diyorum. Hem de reklamları gizleyerek insanları istem dışı tıklamalarını sağlayıp tıklama oranlarını artırmış oluyorsunuz. Ama geliriniz artıyor mu?

Artık Adwords üzerinden performans odaklı reklamcılık yapılıyor. Yani insanların yanlışlıkla tıkladıkları web siteleri engelleniyor ve alakalı trafik sağlayan web siteleri hedefleniyor. Bu nedenle ziyaretçileri yanıltarak kazanç sağlama devri de yavaş yavaş bitiyor gibi. Bu nedenle Adsense’de reklam birimini insanların gözüne çarpacak bir yere koymalı, ancak yanlışlıkla tıklamalarına engel olmalıyız.

Şimdi buradan yazı içi reklam birimine geri dönelim. Bu reklam biriminde önceki dönemler sadece metin içerikli reklamları yayınlıyor idim. Daha sonra Adsense üzerinden bir deneme gerçekleştirdim ve metin ve görüntülü reklamları birlikte yayınladığım denemem sonucu gelirde %97’lik bir artış gerçekleşti. Size de tavsiyem, Adsense üzerinden deneme gerçekleştirerek hangi reklam türünün en yüksek kazanç sağladığını test edin ve buna göre reklam biriminizi düzenleyin.

Adsense reklam denemesi
Adsense reklam denemesi

 

Bu serinin bir sonraki bölümünde Adsense panelinden optimizasyon yöntemlerini ve denemeleri anlatacağım.

 

2 Yorum

  1. Aslına bakarsanız adsense son 3 yıldır birazcık bozdu, Tıklama başı 0.20$’a kadar verirken şimdi ise 0.01$’a kadar düşebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı