SEM

Adwords’te Cihazlar Arası Dönüşümler

Bu yazımda Adwords’e yeni gelen bir metrik olan “Cihazlar Arası Dönüşüm“ü ve yeni gelen diğer dönüşüm metriklerini anlatacağım.

Cihazlar Arası Dönüşüm Nedir?

Öncelikle şundan bahsedeyim; tüm ziyaretçiler ürünleri sadece satın almak için aratmazlar. Araştırma yapmak, fiyat karşılaştırmak gibi farklı nedenlerle de aratmış olabilirler. Bir ziyaretçi otobüste seyahat ederken “kışlık kazaklar” anahtar kelimesini aratıp araştırma yapabilir, ardından da eve döndüğünde masaüstü cihazından satın almış olabilir.

Bu zamana kadar bu ziyaretçilerin dönüşüm verilerini “Direct” ve “Organic” kaynaklı görüyorduk(Analytics’ten). Veya mobil cihazların performansını düşük ve masaüstü cihazların performansını çok yüksek görüyorduk. Belki de bu nedenle mobil cihazların teklifini düşürerek veya tamamen hariç tutarak performansı düşürüyorduk. Artık Adwords,  cihazlar arası dönüşüm metriği ile bize bunun cevabını veriyor. Yani x cihazından reklama tıklayıp y cihazından dönüşüm gerçekleştiren ziyaretçileri de ölçebiliyor.

%100 ölçülebiliyor mu? Tabii ki hayır. Cihazlar arası dönüşüm metriği istatistiksel bir formülle hesaplanıyor ve güven payı %95’in üzerindeyse ekleniyor. İstatistik formüllerinde şöyle bir gerçek vardır; elimizde ne kadar veri varsa, o kadar doğru sonuç elde ederiz. Bu gerçek, cihazlar arası dönüşüm metriğinde de geçerli. Genelde çok dönüşüm getirmiş kampanya veya reklam gruplarında görüyoruz.

Metriklere Neler Eklendi?

Dönüşümler sütununa “Cihazlar Arası Dönüşümler” ve “Tüm Dönüşümler” eklendi. Ayrıca dönüşüm oranı, maliyet/dönüşüm, dönüşüm değeri ve dönüşüm değeri/maliyet metriklerine tüm dönüşümler için hesaplanmış yeni metrikler eklendi. “Tüm Dönüşümler” metriği; dönüşümler, cihazlar arası dönüşümler ve tarayıcılar arası dönüşümler gibi gelişmiş dönüşüm metriklerini kapsar.

Tüm Dönüşüm Metrikleri
Tüm Dönüşüm Metrikleri

Şimdiden optimizasyon hesaplarına bu metrikleri de ekleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, cihazlar arası dönüşüm metriğine göre mobil cihazdan tıklayıp masaüstü cihazdan satın alan bir kitle tespit ettiğimizde buna göre mobil teklif ayarlaması yapmayı tercih edebiliriz.

Ayrıca otomatik teklif stratejisini kullanıyorsanız tüm dönüşümler metriğine göre ayarlamanız mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekiyor.

 1. “Araçlar” ve ardından “Dönüşümler”e tıklayın.
  Dönüşümler
  Dönüşümler
 2. Ardından “Ayarlar”a tıklayın
  Dönüşüm Ayarları
  Dönüşüm Ayarları
 3. “Gelişmiş dönüşümleri dahil et” seçeneğini seçin ve “Kaydet”e basın.
  Gelişmiş Dönüşümler
  Gelişmiş Dönüşümler

 

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Nokta Var!

Gelişmiş dönüşümleri dahil ederseniz tüm gelişmiş dönüşümler “Dönüşümler” metriğine dahil edilecektir. Dönüşümlerde olağanüstü artışlar görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı