SEO

Alt Etiketi Nedir? Alt Tag Nasıl Eklenir?

Alt özellik veya alt açıklama olarak da bilinen alt etiket, arama motorlarına metin alternatifi sağlamak için resim etiketlerine uygulanan bir HTML özelliğidir. Özellikle e-ticaret mağazalarının arama motoru sıralamalarını olumlu yönde etkileyen bu özellik hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

Alt Etiket Hangi Amaca Hizmet Eder?

Arama motorları ve diğer robotlar resimleri yorumlayamaz, ancak resimlere kullanılan etiketler belirli bir web sayfasının nasıl yorumlandığı konusunda önemli rol oynar. Alt tag veya etiket, arama motorları tarafından okunan bir metin sağlamaya yarar. Googlebot ya da diğer arama motoru tarayıcıları bir sayfayı incelerken, düzgün biçimlendirilmiş alternatif metni olan resimleri dizine kolayca ekleyebilir.

 

Alt Etiket Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alt tag uygulamaları için şu önerileri dikkate alabilirsiniz:

  • Ürün resimleri site hızı için optimize edilmeli ve ürün sayfasının kendisiyle aynı anahtar kelimeyi içermelidir. Örneğin, ürün Nike markalı sarı renkli düz bir tişört ise alt açıklama şöyle olmalıdır; Nike düz sarı tişört.
  • Alt açıklamaların etkisini en üst düzeye çıkarmak için metin kısa tutulmalıdır. Daha kısa alternatif metinlerin Google ve diğer büyük arama motorları tarafından daha verimli bir şekilde dizine eklenmesi olasıdır.
  • Fazla sayıda anahtar kelime kullanmaktan kaçının. Çünkü Google ve diğer popüler arama motorları, bu tür çok sayıda karakteri beğenmez.
  • Standart bir web sayfası için başlıklar, ara bağlantılar ve meta açıklamalarına öncelik verin. E-ticaret siteleri gibi görüntü ağırlıklı sayfalar için alt tag ön planda tutulmalıdır.

 

Alt Etiket Eklemek İçin 4 İpucu

Alt etiketlerin, bir görüntü için alternatif metin oluşturduğunun tekrar altını çizelim. Görüntüyü veya görüntünün neyi temsil ettiğini tanımlamak için kullanılan etiketler, kullanıcılar için de yararlıdır. Görme engelli kullanıcılar arama motorlarında tarama yaparken, etiketler sayesinde fotoğrafların neyi temsil ettiğini anlayabilirler. Birçok web sitesi özelliğinde olduğu gibi alt açıklamalar, SEO açısından da önemli bir rol oynar. Etiketler, arama motorlarının resimleri bir web sayfasının içeriği ile ilişkilendirmesine yardımcı olur. Böylece içerikler, arama sonuçlarında düzgün bir şekilde dizine eklenir. Etiketler ayrıca, arama motorlarında görsel sorgulandığı zaman da alakalı görsel içeriklerin bulunmasını kolaylaştırır.

Alt nitelikleri eklemek için ipuçları ise şu şekilde:

  1. Açıklayıcı etiketler oluşturun

Alt etiketlerin hem açıklayıcı hem de yararlı olması gerekir. Bu etiketler, görüntünün neyi temsil ettiğini anlamak için yeterli bilgi içermelidir. Etiketinizi yazarken, alaka düzeyini iyi belirlemelisiniz. ‘’Bu etiket görüntüyle uyuşuyor mu?’’ diye kendinize sorabilirsiniz.

  1. Etiketleri kısa tutun

Etiketlerin açıklayıcı olması gerekirken, kısa da olması gerekir. Tam cümleler veya paragraflar olmamalıdır. Yaklaşık 125 karakterlik bir sınır, kullanıcıların ve arama motorlarının görüntüyü sayfanın bağlamıyla ilişkilendirmesi açısından yeterlidir.

  1. Alt etiketlerde anahtar kelimeler kullanın

Alt etiket alanları, içerik ve görselle alakalı anahtar kelimeler eklemek için en uygun yerlerden biridir. Etikete, sayfayı çevreleyen içerikteki anahtar kelimeyi yerleştirirseniz, arama motoru optimizasyonunuzu artırabilirsiniz.

  1. Sadece SEO için alt tag’ler yazmayın

Alt tag, kullanıcı düşünülerek yazılmalıdır. Sadece SEO ve arama motorlarına odaklanmayın. Etiketi temsil eden metnin, resim ve sayfa içeriği ile alakalı olması gerektiğini unutmayın. Alt tag’leri anahtar kelimeler ile doldurmak, Google ve diğer tüm arama motorları tarafından spam olarak görüntülenebileceği için web site sıralamanız ciddi yönde zarar görebilir ve sıralamanız geriye düşebilir. Bu durum işlerinizi olumsuz olarak etkileyebilir. Etiket alanlarını anahtar kelimelerle doldurmanın yanı sıra, birden çok resim için aynı alt açıklamaları ve anahtar kelimeleri kullanmak da spam olarak algılanabilir. Her görüntünün benzersiz bir etiketi olmalıdır. Bu etiketler birçok amaca hizmet eder ve web sitenizdeki tüm resimlerde alt betimlemeler olmalıdır.

Dijital dünyadaki etkinliğinizi artırmak ve sitenizin hak ettiği değeri kazanması için SEO konusunda uzman olan Sempeak ile iletişime geçebilirsiniz. 

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.