SEO

Author Rank Nedir?

Her yeni Google hizmeti, bir sonraki algoritma güncellemelerinin habercisi oluyor galiba. Google+ çıktıktan sonra authorship özelliği geldi. Bu özellik sayesinde Google+ hesabımızla sitemiz arasında karşılıklı linkleme yaparak  bu sitenin yazarı olduğumuzu doğruluyorduk. Google sonuçlarında da yazar resmimizin çıkması, daha dikkat çekici hale getiriyordu. Yani tıklama oranları artıyordu.

Daha sonra fark ettik ki her yazarın Google+ fotoğrafı arama sonuçlarında çıkmıyor. Burada da şu soru akla geliyor, neye göre belirleniyor bu? Ben ilk olarak Yapısal Veri Test Aracı’na girdim. Testte yazarlık doğrulaması başarılı görünüyordu, zaten arama sonuçlarında yazar olduğumu da gösteriyordu. Ama profil resmi çıkmıyordu. Ama bir de uyarı bırakmıştı Google. “Yazarlık kurulumunuz tamamlandı. Tebrikler! Bununla birlikte Google’ın, yazar portrenizi arama sonuçlarında yalnızca kullanıcı için faydalı olacağına inandığımız zaman göstereceğini lütfen unutmayın. Daha fazla bilgi edinin

Elbette burada yeterli bilgiyi bulamadım, daha sonra seo sitelerini gezdim ve SEOZEO’nun Author Rank Makalesine rastladım.

Herhalde aşağıdaki görsel yeterince açıklıyordur:

Author Rank Kriterleri

Yukarıdaki kriterler sizin SEO başarınızı gösteriyor. Yani sizle daha önce etkileşime geçmemiş bir ziyaretçiye ilk sayfada çıkıyorsanız. Bir de sizinle daha önce etkileşime geçmiş ziyaretçiler var. Mesela Google+ prfilinizin çevresindekiler, gönderilerinize yorum yapanlar, yazılarınızı +1’leyenler falan. Onlara iseilk sayfada çıkma olasılığınız daha yüksek. Çünkü Google, kişiselleştirilmiş sonuçları gösteriyor. O zaman Google+ çevrenizi genişletmek size oldukça yarar sağlayacaktır.

Bir de şu konu var, Author Rankım kaçtır? Daha belirgin bir şey değil bu. İleride bunu daha sağlıklı ölçecek araçlar çıkacaktır. Şu an için http://beta.authorrank.org/ sitesinde size, kendi kriterlerine göre bir ölçüm yaparak puanlama veriyor. Kesin bir sonuç vermese de kabataslak bir fikriniz olur. Bende çıkan değerler:

AuthorRank: 3.75
AuthorTrust: 4.53
AuthorExternalRank: 3.62
Avg Page Authority: 19
Avg Domain Authority: 15

Yazarlık doğrulaması nasıl yapılır?

Head etiketinin altına

<link rel=”author” href=”https://plus.google.com/[Google+ URL’si]” /> şeklinde kod ekleyebilirsiniz veya All In SEO Pack eklentisini kullanıyorsanız, eklenti sayfasından halledebilirsiniz. Bir de Google+ profilinizden bağlantı ayarlarına girin. Katkıda bulunduğu siteler bölümüne sitenizi ekleyin. Not: Herkese açık olmalıdır. Arama sonuçlarında hemen görünmeyecektir.

Profil resmim çıkmıyor, ne yapmalıyım?

Google arama sonuçlarından profil resmini kaldırdı. Artık sadece yazar ismi görünmekte.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı