Yaşam

Başarı Nedir?

Başarılı insan dediğimizde çoğu kişinin aklına milyarderler gelir. Örneğin Mark Zuckerberg Facebook’u milyarlar kazanmak için kurmadı. Mükemmel bir fikir gördü ve hayata geçirdi. Yurt odasında kod yazarken Facebook’un 25 milyar dolarlık değere ulaşacağını da bilmiyordu. Muhteşem fikirler çok para kazanma arzusuyla ortaya çıkmıyor.

Başarılı dediğimizde herhangi birinin aklına Jimmy Wales gelir mi? Çok azdır herhalde. Jimmy Wales Wikimedia Vakfı’nın kurucusudur. Wikipedia ile birlikte tüm dünyaya ücretsiz bilgi kaynağı sunuyor. Jimmy Wales para kazanmak için değil, insanlara fayda sağlaması için kurdu bu vakfı. Yoksa o da bilirdi Wikipedia’yı reklamlarla doldurmayı. Blake Ross da kar amacı gütmedi. Kendisi Firefox’un fikir babasıdır. Tüm dünyanın yaklaşık %60’ı Firefox kullanıyor.

Başarılı insanları incelediğimizde görüyoruz ki gerçekten sevdikleri, yetenekli oldukları işleri yapıyorlar. O alanda kendilerini geliştiriyorlar. Hatta kimileri üniversite eğitimini gereksiz görüyor. Gerçekten de öyle. Artık bir bilgiye her yerden ulaşıyorsunuz. Web tasarıma ilginiz olduğunu varsayalım. Youtube’a yüzlerce eğitim videosu, o alana yönelik binlerce site ve doküman elinizin altında.

Bence başarı, fikrinizi hayata geçirmektir. Önümüzdeki örneklere bakarsak da bu fikrin illa kar amacı taşıması gerekmiyor. Kimimiz araçları amaç olarak görüyor. Parayı amaç haline getirmek lazım. Mesela meslek seçiminde ortalama ücretleri incelemek gibi. Ücretlerin önemli olduğunu kabul ediyorum fakat bence birinci öncelik mesleği severek yapıyor olmaktır. Parayı amaç olarak gören arkadaşları tavsiyem, hayat amaçlarını sorgulamalarıdır.

2 Yorum

  1. Dediğin gibi insan sevdiği işi yapınca dikenine de katlanıyor ve o bu kişiyi acıtmıyor. Zorluklarda yılmıyor ve hep ilerlemeye çalışıyor dolayısıyla başarıda peşinden geliyor. E başarıda peşinde neyi getiriyor parayı. Demek ki odak noktamız mutlu olduğun,sevdiğin iş :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu