Bilgisayar

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bu yazımda, yavaşlayan bir bilgisayarın nasıl hızlandırılacağından ve bunun için kullanılabilecek programlardan bahsedeceğim. Bilgisayar hızlandırma işi öyle teknik bilgi gerektirmiyor, bunun birkaç nedeni var. Bunları tespit ettikten sonra işimiz çok kolay. Yazımda paylaşacağım programlar yardımıyla hızlıca bu sorundan kurtulabileceksiniz. Tabii burada sadece yazılımsal sorunlardan bahsedeceğim, donanımsal sorunlara belki daha sonra değinirim.

Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Zararlı Yazılımlar

İlk akla gelen neden zararlı bir yazılım bulaşmış olmasıdır. Gerçekten de oldukça yaygın bir sorun bu. Bunun için hemen bir virüs programının yüklenmesi gerekiyor(eğer yüklü değilse). Virüs programları da bilgisayarı yavaşlatır, bunun için sistemi daha az yorun bir program seçmek gerekiyor. Seçimi sizin için basitleştireyim: En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları başlıklı yazımı okuyun.

Başlangıçta Açılan Programlar

Diğer bir neden ise başlangıçta açılan ve arka planda çalışan programlardır. Burada önemli olan gereksiz veya her zaman kullanmadığınız programların açılmasını engellemektir. Engellemenin yolu ise şudur; Windows 10’dan daha eski sürümler için “Başlat” menüsünün arama çubuğuna msconfig.exe yazın ve programı çalıştırın. Ardından “Başlatma” sekmesine gelin. Windows 10 için görev yöneticisini açın ve “Başlangıç” sekmesine gelin.  Burada her zaman kullanmadığınız veya gereksiz programları devre dışı bırakabilirsiniz.

Burada sistem tarafından çalıştırılması gereken bazı programlar var. Eğer onları devre dışı bırakırsanız bazı sürücüler çalışmayabilir. Eğer bu konuda bilgi sahibi değilseniz bu kısma fazla dokunmamanızı tavsiye ederim. Sadece bildiğiniz ve yüklediğiniz programlar üzerinde değişiklik yapmalısınız.

Örnek bir ekran görüntüsü paylaşıyorum:

Başlangıç Program Ayarları
Başlangıç Program Ayarları

Ccleaner

Oldukça yararlı ve popüler olan bu program gerçekten çok işinize yarayacak. Gereksiz dosyalarınızı siler, hatalı kayıtları temizler ve pc’nizin hızlanmasına  yardımcı olur.

  • Pc’nizin yavaşlamasının diğer bir nedeni de, yüklenen-silinen çok sayıda programın kayıt defterinde bıraktığı değerlerdir.
  • Girdiğiniz web sitelerinin bıraktığı çerezler tarayıcı performansını kötü etkileyebilir.

Bu programı kurmamızın ana nedenleri bunlar. Ayıca daha başka özellikleri de var. Bunun için Ccleaner Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

İzinsiz Çıkan Reklamlar

Bazı web sitelerinde kötü amaçlı yazılımlar bulunur. Bu yazılımlar size sürekli reklam gösterir. Açılır pencerelerde veya yeni sekmede sürekli ve çoğu sitede bu reklamları görüyorsanız, bu yazılımlardan şüphelenmelisiniz. Malware veya spywaredediğimiz bu yazılımlar sadece siteye girdiğinizde veya herhangi bir uygulamaı indirdiğinizde çıkabilir. Normalde yukarıda paylaştığım çoğu antivirüs programı bu yazılımları engeller. Engellenemeyenler için ise ComboFix’i şiddetle tavsiye ederim. İstenmeyen Reklamlar Nasıl Engelenir? başlıklı yazımda bu konuya değindim. Dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Windows 10 desteklenmemektedir. Yanılmıyorsam şu an bunun için çalışma yapılıyor. Eğer destek gelirse güncellerim.

Şimdilik bu kadar. Eğer aklıma yeni çözümler gelirse yine ekleyeceğim.

3 Yorum

    1. ek olarak bilgisayarı çok ısınan arkadaşlar kapağı açık bırakabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.