Yaşam

Bilgisayarı Bilmeyen Müşteri Candır

Eğer bilgisayar tamircisiyseniz, veya tamirci olmaya adaysanız şunu bilin ki müşteriye acımamalısınız. O size acıyor mu? En olmadık sitelere girer, olmadık linklere tıklar ve virüs bulaştırır. Daha sonra senin yolunu gözler, Allah’tan reva mı bu yaptıkları? Neden onca problemi çözmek zorundasınız ki? Müşteri parazittir, kötüdür, dövülesidir. Gözünün yaşına bakmayın sakın!

Tamire mi geldi? Önce güler yüzlü olun ve sanki işi parayla yapmıyormuş da gönüllü hizmet veriyormuş gibi bir izlenim bırakın. Evet bırakın da müşteri size güvensin. Bu çok önemli. Babacan tavrınız olsun, mahallenin tamirci abisi, gençler kurtarıcı gözüyle baksınlar size. Müşteriyle sıcak sohbetlere dalın(yanlış anlaşılmasın, samimiyet vurgusu yapıyorum şurda). Onlara kritik sorular sorun ve bilgisayar bilgilerini ölçün. Örneğin ekran kartında sorun varsa kaç GB olduğunu sorun, markasını-modelini sorun. Eğer bilmiyorsa o müşteri candır, canandır, yolunacak kazdır.

Müşteriye ekran kartının pert olduğunu, yandığını falan söyleyin. Daha da öteye gidin, tamir edileceğini fakat, eksik olan parçanın taaa ebesinin nikahından getirteceğinizi söyleyin, onu zor duruma sokun. Parçaya öyle bir fiyat biçin ki ekran kartından daha pahalı olsun. Onu köşeye sıkıştırın, fakat kesinlikle iyi niyetliymişsiniz gibi görünün, hemen bir şeyler satmaya çalışmayın. Aceleye gerek yok, onu yavaş yavaş ağınıza düşüreceksiniz zaten. Haaaa hemen yapmaya da gerek yok, neden kendinizi yoruyorsunuz ki? İşi bir haftaya yayın, rahat rahat takılmak için bundan daha iyi bir fırsat yok.

İyice güvenini kazandıktan sonra başka hizmetlerinizin tanıtımını falan yapın. Örneğin format atma, program yükleme gibi hizmetler. Öyle orjinal işletim sistemi almayın sakın. Salak mısınız orjinal alacaksınız, beleşe internetten indirmek varken. Çaktınız mı bir crack ohhhh misss gibi işletim sistemi. Kakalayın damızlık ineğe. Sağın onu. Orjinal almışçasına fiyatlar söyleyin. Ardından da programları listeleyin. Yine onları da netten beleşe indireceksiniz. Torrent sağolsun. Ofis programlarının yeni sürümlerini de yüklemeye gerek yok, zaten bilgisayardan çakmıyor ne yapacak Office 2013’ü dimi ama. Sıkayp, mıkayp bir kaç tane proram yükle ver gitsin. Beleş bir antivirüs de koyunca paketlemeye hazır demektir.

Bu bir döngüdür. Bundan sonra bu damızlık, sürekli size gelecek ve format attıracak ve program yükletecektir. Arada bir bilgisayarı da bozulsa ki oldukça kuvvetle muhtemeldir keyfini çıkarın. Ah canım yazık yaaaaaa, bilgisayardan da çakmıyor ki anlasın. Onun gözünde bilgisayarcı bir NSA ajanı, haker gibi bir şeysin keyfini çıkar. Mahallede havanı falan at. Sohbet ederken MİT’in sitesini hacklediğini falan söyle inanacaktır.

Bilgisayar satmadan önce şöyle bir pazarı dolaş. Bak orda patates satan abi nasıl satıyor, bir örnek al. Müşteri indirim isterse “Bize gelişi bu kadar be abi!” demeyi ihmal etme. “Yeminle şurdan kazancım 50 TL, yapamam abi” de olabilir. Laptop’un üzerine mause, çanta, mause pad, kulaklık falan da koy ve fiyatı şişir anam. Müşteri keriz ya kesin yer bunları. All in one yap.

Bu dediklerimi uygularsanız siz de başarılı bir bilgisayar tamircisi olabilirsiniz. Başarılı bir bilgisayar tamircisi olursanız belki siz de bir gün şirinleri görebilirsiniz.

2 Yorum

  1. Yani diyorsun ki Allah’ım sen müşteriyi gönder helal haram farketmez kulun yer, kul hakkına girer öyle mi?
    Bu dediğin kul hakkına girer hakkı olayan bir parayı kazanmak veya hakkının fazlasını kurnazlıkla almaya çalışmak kalleşliktir.Hele hele çalışan bir parçayı bozuk göstermek müşteriye yenisini satmak ve eksiyi de zulaya atmak o.çocukluğudur.Yazım size değil ama bunu yapan herkesedir.Çok olmasa da bilgisayardan anlıyorum.Evet bilgisayardan pek anlamayanlar sizi bir hacker falan sanıyor ama insanlığa sığmaz bunu yapmak…

    1. Genelde yanlış anlaşıldığı için uyarı yapmak istedim. Yazdığım yazı kinaye içerir. Amacım bilgisayarcılara kurnazlık öğretmek değil, insanları bilinçlendirmek. Sonuçta böyle bir şey yapıyor olsam sitemde neden paylaşayım ki? Ayrıca bilgisayar tamircisi de değilim. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu