SEO

Black Hat ve White Hat SEO Nedir?

SEO yani Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu, eski dönemlerde sadece teknolojiyle iç içe olan site sahipleri tarafından uygulanan gizemli bir yöntem olarak algılanıyordu. Ama günümüze gelindiğinde SEO’nun işletmelerin internet üzerindeki varlıkları için hayati öneme sahip olduğu anlaşıldı ve en küçük işletmelerin veya kişisel blog sitelerinin dahi kullandığı bir araç haline geldi. Geleneksel pazarlama ve reklamcılık anlayışının en kuvvetli ve en ekonomik rakibi olan arama motoru optimizasyonu, son dönemde çok tartışılan iki farklı yöntemle uygulanıyor. Bunlardan birincisi; Google’ın önermediği ve “illegal” olarak tanımladığı Black Hat SEO Siyah şapkalı optimizasyon, diğeri ise Google tarafından önerilen White Hat SEO veya beyaz şapkalı optimizasyon

Black Hat SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Black Hat SEO, kullanıcı deneyimini umursamadan yapılan; hem arama motorunu hem de dijital ziyaretçileri kandırmak ve kısa zamanda çok tıklanma alarak arama sayfasında üst sıralara tırmanma amacı güdülen optimizasyon yöntemidir. Bu yöntem, dünyanın en popüler arama motoru Google tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Hatta Google, Black Hat optimizasyonuna tabi tutulan internet sitelerini tespit ettiğinde ağır yaptırımlar uyguluyor. Black Hat SEO, çok kısa bir sürede sonuç vererek siteyi arama sonuçlarında ilk sayfaya taşımasıyla işletme sahiplerini cezbediyor. Ancak bu yöntemin uzun vadede başarı getirmesi ve işletmenin markalaşma sürecine katkıda bulunmasına imkansız gözüyle bakılıyor. Çünkü Black Hat yönteminde kullanılan kopya içerikler, anahtar kelimelere boğulan anlamsız metinler ve alakasız yönlendirmeler site ziyaretçileri üzerinde güvensizliğe sebep oluyor.

Siyah şapkalı optimizasyon sırasında kullanılan en yaygın yöntem, hacklink olarak tabir edilen ve yasal olmayan bir backlink ağı oluşturmaktır. Hacklink, büyük bir siteye illegal yöntemlerle sızdıktan sonra site sahibinin izni olmadan Black Hat SEO işlemine tabi tutulması istenen siteye bağlantı vermektir.

Black Hat SEO’dan Kurtulmak Mümkün Mü?

Kimi internet siteleri yanlış yönlendirmeler sonucunda Google’ın siyah şapka optimizasyonu kriterlerine takılıp beklenmedik cezalarla karşılaşabilir. Bu durumun önüne geçmek için titiz ve özgün içeriklerle çalışmalı, imla kurallarına uygun metinler yayınlamalı, metinlerin kaynak kısmını sade ve anlaşılır tutmalısınız. Site içerisindeki kodlamaların ve gizli metinlerin Google yönergelerine uygun hale getirildiğinden emin olmalısınız. Eğer kendi isteğiniz dışında alakasız sitelerden yoğun şekilde backlink alıyorsanız, Google backlink engelleme aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, kontrolünüz dışında yönlendirilen bağlantıları engelleyerek sitenizin doğal bir backlink ağına sahip olmasını sağlar.

White Hat SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

White Hat SEO, bir web sitesini Google’ın ve diğer arama motorlarına yönergelerine uygun olarak, sağlıklı bir şekilde optimize ederek geri dönüşümlü ziyaretçi trafiği elde etmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Bir başka deyişle; beyaz şapkalı optimizasyon, kullanıcı odaklı olup gerçek başarının adresidir. Bu yöntemde site tasarımı olabildiğince sade tutulur, sitenin altyapısında gereksiz kodlar bulunmaz ve bir ziyaretçi siteyi ziyaret ettiğinde ihtiyaç duyduğu bilgiyi kolaylıkla edinebilir. Beyaz şapkalı optimizasyon, kullanıcıların ilgisini çeken ve kullanıcıların hayatına katkıda bulunan, zahmetli bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanarak sonuç almak uzun sürse de başarı kalıcıdır ve kalıcı ziyaretçiler kazanarak işletmenin markalaşma sürecini yönetmek çok daha kolaydır. White Hat SEO yapmak için sitenizde kaliteli ve özgün içerikler yayınlamalı, aşırı etiketlemeden kaçınmalı ve yalnızca kendi sitenizle alakalı sitelerden bağlantı almalısınız.

Bir işletmenin dijital varlığını koruyabilmesi ve rakiplerinden sıyrılması adına uygulanması önerilen yöntem White Hat SEO’dur. Eğer siz de internet sitenizin legal yöntemlerle ve kaliteli içeriklerle arama sayfalarında ilk sıralara yükselmesini ve burada kalıcı olmasını istiyorsanız, sitenizi Sempeak’in uzman SEO ekibine emanet edebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu