İnternetYaşam

Blog Denen Zamazingo İlgi Bekler

Küçükken bilgisayar oyunları oynardık, online oyunlar. Küçük yaşta olmanın verdiği bir şey olacak ki oyuna fazla kaptırırdık, oyundaki karakteri kendimizle özdeşleştirirdik. Zannedersem blog da böyle bir şey. Özellikle de tasarımı konusunda elinize fırça değdiyse  daha da üstüne düşüyorsunuz. Çünkü bu noktadan sonra blogun tasarımı da sizi yansıtmış oluyor. Logosu, renkleri, ögelerin konumları gibi gibi.

Ama bu zımbırtı oldukça ilgi bekliyor. Neden? Yaklaşık 3-4 ay aktif olamadım, yüksek lisans dolayısıyla oldukça yoğun idim. Bu sayede aktif olduğum ve ara verdiğim dönemleri karşılaştırma fırsatı yakaladım. Analytics ile site trafiğini inceledim.

Site Trafiği

Tablodan da görüldüğü gibi son 3-4 ayın trafiğinde bir düşüş görünüyor. Bu da bize aktifliğin önemli bir etken olduğunu gösteriyor. Ziyaretçilerin Google’dan geldiği bloglar için de çok önemli bir konu bu. Çünkü aktif web sitelerinin arama sonuçlarında daha üstte çıktığı bilinen bir şey. Eğer organik ziyaretçileriniz fazlaysa da bu daha büyük bir yıkım olabilir. Zaten SEO uzmanları da site aktifliği konusunda uyarıyor site sahiplerini.

Ancak bana göre ziyaretçiyi doyurmayacak yazılar da yazılmamalı. Kaliteden kesinlikle ödün verilmemeli yazılarda. Aksi halde kısa dönemde işe yarasa bile uzun dönemde blogunuzun kan kaybetmesine neden olur. Sonuçta blog için en önemli şey ziyaretçidir ve onu doyurmak en önemli amaç olmalıdır. Hatta amacınız siteden para kazanmak bile olsa. Önce ziyaretçiyi doyurmalı, daha sonra kazanca odaklanmalı bence. Hatta bir ara internette para kazanmakla ilgili bir şeyler yazsam fena olmaz.

Hee işte blog dediğin zamazingo böyle ilgi bekliyor. Aynı zamanda istikrar da bekliyor. Bunun bilincinde olarak, bundan belli daha aktif olmayı hedefliyorum. Bunun için de aklıma çeşitli yazı dizileri geliyor. Umarım aklımdakileri uygular ve amacıma ulaşırım en kısa zamanda. Elbette bunun için sıkı araştırma, çalışma ve takip gerekiyor. Uzun uzadıya da kafa patlatmak… Bunu yapmak için öncelikle kendime uygun bir çalışma ortamı hazırlamam şart.

Ayrıca da yanımda sürekli bir not defteri taşımayı düşünüyorum. Çoğu zaman aklıma bazı fikirler geliyor, ancak unutuyorum ve tarihe karışıyor. Bir diğer nokta da bir yazıya başladım mı bitirmeden kalkmamam lazım. Çünkü konudan kopuyorum ve ne yazacağımı bilemiyorum. Sonuçta konunun başıyla kıçı ayrı telden çalmamalı. Bunun farkına bu yazıyı yazarken vardım. Başını 2 gün önce yazmıştım, ara verince de bambaşka konulara girdim. Bazen de ara verdiğim konuyu siliyorum, halbüsü ben onu ne hayallerle yazmıştım…

Tüüüüüüm bunları yaparken de elbette tamamen özgün yazılar yazacağım daha öncekiler gibi. Hatta bundan sonra görseller de özgün olacak, yani kendim yapacağım. Bununla beraber alt yapıda(kodlama) değişiklikler yapabilirim, tasarımı değiştirmeyi düşünmüyorum. Şu anki hali bence çok hoş ve beni yansıttığını düşünüyorum. Ve ve ve kendime özgü bir üslupla yazacağım, ne kadar teknik bir konu olsa da. Sonuçta bu bir blog, bir kitap değil.

Ve başlıyorum…

2 Yorum

  1. Evet gerçektende öyle günde en az iki özgün paylaşım yapılması şart digiturk üzerine açtığımız sitemizde blog açtık fakat sürekli ilgi bekliyor sizinde deyiminizle.

  2. Harbiden çok ilgi istiyor hemde. Benim blog açıldığında beri yazmadığım 1 ay var sadece. Sağlam bir yazı bile hazırlamak ciddi vakit ve emek isteyen bir iş. Bu sıralar yardım almaya çalışıyorum biraz sitemi canlandırabilmek için artık. Tek başına çok zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.