SEO

Breadcrumb Nedir? SEO ve Breadcrumb İlişkisi

Kelime anlamı olarak “ekmek kırıntısı” anlamına gelen ve web literatürüne 18. yüzyılda giren breadcrumb, birbirine bağlanmış link hiyerarşisi anlamına gelir. Ziyaretçilerin web sayfalarında kolaylıkla dolaşmalarını sağlayan breadcrumb, içerik kategorilerinin bulunduğu hiyerarşiyi gösterir ve sayfaların en üst kısımlarında yer alır.

Breadcrumb Türleri ile Web Sayfanızda Fark Yaratın

Breadcrumb yapısını ve türlerini bilerek web sayfalarınızın optimizasyonu konusunda ciddi girişimler yapabilirsiniz. Breadcrumb türleri ve özelliklerinden kısaca bahsedilmek istenirse, şunlar söylenebilir:

1. Location Breadcrumb

Web sayfalarında en sık karşılaşılan çeşittir. Ziyaretçi o anda hangi sayfada olduğunu, bulunduğu sayfanın hangi kategoriler ile bağlandığını ve mutlak hiyerarşik yapıyı kolaylıkla görebilir. Örnek verecek olursak, Google çubuğuna “Güveç nasıl pişirilir” diye yazdığınızda ilk sayfadaki arama sonucuna tıklarsanız, sayfanın en üstünde şu sıralamayı görürsünüz:

Yemek Tarifleri > Akşam Yemeği Menüleri > Güveç Yemekleri > Pratik güveç tarifi

2. Attribute Breadcrumb

Herhangi bir ürün ya da hizmetin satıldığı e-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaşılan bu yapıda ürün özelliklerinin yapılandırıldığı link bölmeleri kullanılır. Örneğin, Google’a “kırmızı abiye elbise” yazıldığında ve arama sonuçlarından birine tıklandığında sayfa üst yapısında şu sıralama görülür:

Moda > Kadın > Kadın Giyim Ürünleri > Elbise > Kırmızı Abiye Elbise

3. Path Breadcrumb

Bir ziyaretçinin web sitesi içerisinde gezinirken ziyaret ettiği sayfaları gösteren breadcrumb yapısıdır. Örnek gösterim olarak şu yapı gösterilebilir:

<Geri Dön | Kadın > Kadın ayakkabıları > Topuklu Ayakkabı

Ancak bu yapının web sayfalarında kullanılması önerilmez. Bunun nedenlerinden biri kullanıcı deneyimi açısından sorun yaratmasıdır. Çünkü ziyaretçi web sitesine başka bir siteden alınan backlink ile geldiğinde, aradığı ürün ile ilgili renk, model ve kategori gibi detayları görmek için bu tür bir breadcrumb yapısını kullanamaz. Site içerisinde dolaşıyor olsa da bir önceki sayfaya / kategoriye dönmek için [geri] sekmesini kullanmak zorunda kalır.

Öte yandan ziyaretçinin web sitesi içerisinde gezdiği her bir web sayfası breadcrumb sebebiyle yeni bir link üretebilir. Bu olay uzun vadede duplicate content olarak da bilinen kopya içerik sorununa neden olabilir.

Bu breadcrumb türleri arasında kullanılması tavsiye edilen location breadcrumb yapısıdır. Fakat kategori ve sayfa sayısı fazla ise bu türler arasında filtreleme yapılması gerekir. Böylece location breadcrumb ile attribute breadcrumb yapılarının birleştirilmesi, dinamik bir yapı oluşturulması açısından fayda sağlar. Bu tür kullanımın en kolay yolu ise aktif filtrelerin tercih edilen location grubu linklerin sonuna eklenmesi olabilir. Temel kategori sayfaları location-based, eklenecek filtreler ise attribution-based şeklinde kurgulanabilir. Böylece ziyaretçiler hem dinamik filtreleri hem de üst kategori sayfalarını tek bir yerde görebilir.

SEO ve Breadcrumb İlişkisi

Herhangi bir web sitesinin arama motoru optimizasyonu (SEO) için uyguladığı her girişim, arama motoru botlarına birer sinyal olarak ulaşır. Aslında yapılan her bir girişim, arama motoru botlarının web sitesini daha iyi anlaması ve çözümlemesi adına uygulanan geliştirmelerdir. Bu noktadan hareketle web sitenizde fark yaratmak ve en önemlisi sitenizi tarama botlarına daha iyi anlatmak adına breadcrumb yapılarını kullanabilirsiniz.

Breadcrumb yapısının kullanımı aynı zamanda kullanıcı deneyimini artıran bir parametredir. Google gibi arama motorlarının da kullanıcı deneyimine verdikleri önem göz önüne alınırsa, bu tür parametrelerin kullanımı SEO performansına olumlu etki sağlar. Çünkü kullanıcıların web sitenizde gezinirken sayfalarınızdaki içerikleri okuması, daha sonra bir üst kategoriye geri dönmesi sayfanızın kullanıcı tarafından aksiyon ve dönüşüm almasını sağlar. Bu da bounca rate (siteden hemen çıkma) oranınızı düşüren bir işlem olduğundan, SEO puanınızı artırır.

Breadcrumb yapılarının uygun alanlarda kullanımı ve web sitenizin SEO performansını artırmak adına yapacağınız doğru girişimler için Sempeak‘in deneyimli ekibinden dilediğiniz zaman yardım alabilirsiniz. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması çok da uzak değil!

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu