SEO

Çalıntı İçerik ve Google

Bu yazımda çalıntı içeriklerden, nasıl şikayet edileceğinden, Google’ın aldığı önlemlerden, Panda 4.0 algoritmasından bahsedeceğim.

Öncelikle şu çalıntı içerik konusunu özgün içerik yaratan bir bloggerın bakış açısından anlatacağım. Okuyan kişiyi bilgilendirecek, insanların işine yarayacak, bir sorunu çözüme kavuşturacak bir makale oluşturmak çok emek ister. Makale yazmadan önce araştırma yapmanız, konuya hakim olmanız ve kafa patlatmanız gerekir. Aksi takdirde okuyucuyu doyurmayacak ve makaleniz hiçbir halta yaramayacaktır. Öyle laf olsun diye içerik giren sitelerin hemen çıkma oranları çok yüksek, çoğul hit ve sitede kalma süreleri de düşük olacaktır. Bu kadar emek vererek hazırlanmış bir makaleyi başka sitelerde görmek hoş değil. Şu da var ki birileri makalenizi çalıyorsa bu, sizin iyi bir makale yazdığınızın göstergesi olabilir.

Google’ın Panda 4.0 Algoritması

Ben bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Bu nedenle SEO uzmanlarının bu algoritma hakkındaki yorumlarına baktım. Anladığım kadarıyla durum şöyle; Google arama sonuçlarını daha kaliteli hale getirmek için bu tür sitelerle savaşıyor. Her algoritma güncellemesi bu sitelerin aleyhine sonuç doğuruyor. Yani özgün içerik yayınlayan siteler arama sonuçlarında yukarılara çıkarken kopya içerik yayınlayan siteler ise tam tersi tepetaklak düşüyorlar.

Nasıl Şikayet Ederim?

Şu da var ki bazen içeriği sizden çalan kişi arama sonuçlarında sizin üzerinizde yer alabiliyor. İşte özgün içerik oluşturanlar tam da buna isyan ediyor. Matt Cutts, Twitter’dan demiş ki: “Google’da kopya içeriğin orjinal içerikten yukarıda(arama sonuçlarında) olduğunu görürseniz lütfen bize bildirin: http://bit.ly/UIsZJE

Orjinal Tweet: https://twitter.com/mattcutts/status/439122708157435904

Bu linkten kopya içerik URL’sini, orjinal içerik URL’sini ve arama terimini yazarak Google’a bildirebiliyoruz.

Başka Ne Yapabiliriz?

SEO uzmanlarının paylaştığı site içi ve site dışı SEO yöntemlerini uygulayın.

Çalıntı içeriği tespit eden uygulamaları kullanın. Bazı uygulamalar içeriğinizi tarıyor ve çalıntı içerik olması durumunda size haber yolluyor. Bunun için CopyGator‘u kullanailirsiniz.

DMCA’yı kullanabilirsiniz. Çalıntı içeriği %99 olasılıkla arama sonuçlarından sildiriyor. Fakat 100$ bayılmanız gerekiyor.

Beddua edebilirsiniz.  Ben pek tavsiye etmiyorum ama.

Neler Yapmayalım?

Ziyaretçiyi rahatsız edecek önlemler almayın, sonra daha kötü bir sonuçla karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesela genelde sağ tık yapmayı engelliyorlar. Bir ziyaretçi olarak bu beni çok rahatsız eder. Belki linke sağ tık yapıp yeni “Yeni Sekmede Aç” seçeneğine basacağım.  Veya bazı sitelerde yazıların seçilmesini engelliyorlar. Belki bir terimi kopyalayıp Google’da aratacağım.

 

6 Yorum

  1. çalıntı içerik konusunda google gerçekten gerek araçlarıyla olsun gerek sistemiyle bunu çok kolay bir şekilde bildirebiliyoruz.

  2. Tamamen kopyalayıp yapıştırmak tamam da, bir bölüm almak da sorun mu? Mesela siz de seohocasi ndan alinti yapmissiniz kaynak belirterek. Siz orayi alintiladiniz diye yazinin geri kalani da ve hatta böyle durumlar sitede fazlaysa butun site çöpe mi gidiyor?

    1. O, yazarın veya sitenin iznine bağlı bir durum. Yazar hiçbir şekilde başka bir mecrada paylaşılmasını istemiyorsa paylaşılmamalı. Yine de yazının küçük bir bölümü alıntı yapılmışsa, Google’ın bir işlem yapacağını sanmıyorum.

  3. Verilen bilgi için teşekkürler emeği geçen herkesin ellerine sağlık iyi çalışmalar :)

  4. Çok faydalı bir içerik girmişsiniz, gerçekten merakla okudum, teşekkür ederim. Bu tür yazılarınızın devamını bekliyorum. Takipteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı