SEO

Canonical URL Nedir, Nasıl Kullanılır?

Canonical URL, SEO çalışmalarında uzun zamandır yer alan bir URL olmasına rağmen etkisi ve önemi yeni yeni anlaşılmaya başlamıştır. Özellikle de farklı alan adlarında bulunan metinlerin kopya içerik olarak tanımlanmasına engel olma konusunda oldukça etkilidir. Canonical URL uygulamalarına dair ipuçlarına göz atmak ister misiniz?

Canonical URL Nedir?

Arama motorlarında popülerliğini arttırmak ve sıralamanızı yükseltmeniz için etkili olan URL biçimi Canonical URL olarak tanımlanır. Kısaca, web sitenizi ziyaret eden kişilerin görmesini istediğiniz URL biçimi olarak da adlandırılabilir. Bu URL’ler genellikle ana sayfayı tanımlamada kullanılırlar. Canonical URL oluşturma sürecinde ziyaretçilerin arama motorlarında ulaşabileceği en iyi URL’yi seçmeniz gerekir. Aynı URL’ler kullanıcıları bu en iyi olarak adlandırılan URL’ye yönlendirmelidir. Yönlendirme uygulamaları, kopya içerik problemleri ile karşılaşmanıza neden olabilir. Bu sorunlardan kurtulmanın en etkili ve en pratik yolu, arama motorları ve kullanıcılara Canonical URL’ler ile tercih edilen sayfaların içeriğini aktarmaktadır.

Diğer bir çözüm yolu olarak sayfaların tüm varyasyonlarını Canonical URL’ye yönlendirebilirsiniz. Bütün popüler arama motorları canonical etiketini destekler. Bu etiketten yararlanmak da kopya içerik problemini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. URL yönlendirmeleri yaparken canonical etiketinden yararlanmak çoğu zaman iyi bir seçenektir. Bazı durumlarda ise 301 kalıcı yönlendirmelerini tercih edebilirsiniz. Canonical etiketini kullanma fırsatınız varsa, bu uygulama daha pratik bir çözüm sunar. Bu nedenle canonical etiketinden yararlanmak daha popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Canonical URL Nasıl Düzenlenir?

Herhangi bir Canonical etiketi, web sayfalarının HTML kodlarında üst alanda yer alır. Meta açıklaması, başlık etiketi ve robot etiketleri, Canonical etiket ile aynı yerde bulunur. Canonical URL’nin kullanılmasında farklı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Arama motorları, URL’lerin sonunda bulunan ‘’/’’ işareti gibi değişiklikler ile Canonicalleştirme yapabilir. Bununla birlikte büyük ya da küçük harf farklılıkları ile oturum kimlikleri de bu uygulamaya yardımcı olur.

Bir web sitesinin birbirine benzeyen çok sayıda URL’si olabilir. Bu sayı, 15-20 web sayfasını bulabilir. Bu durumda kopya içerik problemi yaşamamak adına tek bir URL’den yola çıkmalısınız. Seçtiğiniz URL, en otoriter sayfa olarak belirlenir. Sonuç olarak bütün sayfalarınız bu URL’ye yönlendirilir. Seçilen URL’yi barındıran canonical etiketini kopya içerik sorunu yaşadığınız URL’lerin <head> kodu içinde kullanmalısınız. Canonical sözcüğü terimsel olarak ilgili olan içerikleri temsil eder. Aynı zamanda içeriğinizi en basite indirgeme anlamını da taşır. Yani seçtiğiniz Canonical URL’nin ziyaretçilerinize gözükmesini istediğiniz en basit, en net ve en önemli URL versiyonu olması gerekir. Google ve diğer arama motorlarına göre bu URL biçimlerini geliştirdiğiniz takdirde aramalarda daha üst sıralarda yer almanız mümkündür.

Alan Adını Ayarlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

İçerikleriniz için Canonical URL belirlemek istiyorsanız bu pratik adımları takip edebilirsiniz:

  • Http başlık bölümü için bir Canonical bağlantı belirleyebilirsiniz.
  • Aynı içerik için kullanmak istediğiniz URL’ler site haritasında yer alabilir.
  • rel=”canonical” bağlantı bileşenini kullanarak otoriter URL tercihi yapabilirsiniz.
  • Google Search Console’dan yararlanarak tercih ettiğiniz alan adını belirleyebilirsiniz.
  • Canonical olmayan URL’lerde 301 yönlendirmelerinden yararlanabilirsiniz.
  • Canonical bağlantılarda HTTPS tercih edebilirsiniz.
  • Google’ın tavsiyelerine göre Canonicalleştirme aşamalarında robots.txt dosyasını kullanmamanız gerekir. Aynı sayfa için farklı sayfalar Canonical URL olarak kullanılmamalıdır.
  • URL kaldırma araçlarından uzak durmalısınız. Çünkü bu araçlar herhangi bir URL’nin tüm versiyonlarını arama motorlarının indekslerinden kaldırır.

Sitenizin arama motorlarında görünür olmasını isterseniz profesyonel SEO uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Doğru SEO ve Canonical URL uygulamaları için Sempeak’in alanında uzman ekibinden destek alabilir, web sitenizin ihtiyacına uygun çözümlerle buluşabilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.