İnternet

Deep Web Nedir

Bu yazımda ünlü deep web hakkında bilgiler paylaşacağım. Nedir, ne işe yarar, nasıl girilir, suç mu, tehlikeli mi gibi birçok soruyu açıklamaya çalışacağım. Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor; kesinlikle girilmesini tavsiye etmem. Sadece bilgilendirme amacıyla yazıyorum.

Deep Web Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi derin web anlamına geliyor. Diğer bir adı da internetin karanlık yüzü. Bunlar ne anlama geliyor? Normalde internet siteleri arama motorları tarafından indekslenir, insanların aradıklarını kolayca bulabilmesi amacıyla. Ancak bu siteler arama motorları tarafından indekslenmezler, indekslenemezler, engellenirler.

Ayrıca Chrome, Firefox gibi tarayıcılarla bu tür sitelere giremezsiniz, ancak Tor Browser denen tarayıcıyla girilebilir. Bildiğimiz internet site uzantıları com,org,net gibi iken bu tür sitelerin uzantıları onion’dur. Örneğin: a4wed234dsf34arf.onion

Değinmem gereken bir diğer nokta da şu; internet siteleri normalde alan adlarını akılda kalıcı, kolay yazılabilen şekilde oluştururlar. Çünkü amaçları erişimi kolaylaştırmaktır. Dep Web siteleri ise tam tersi son derece karmaşık, şifreli alan adları kullanırlar. Anlaşılacağı gibi amaçları bulunabilirliği zorlaştırmaktır.

Ne Tür İçerikler Barındırır?

Elbette yasa dışı içerik. Hatta ilerledikçe öyle iğrenç içerikler ki… Kimi yasa dışı hizmetlerini satmak için kullanıyor. Örneğin kiralık hacker, katil gibi. Kimi sapkın düşüncelerini paylaşmak için(blog siteleri) yer alıyor. Kimi iğrenç cinsel içeriklere erişmek için giriyor. Zaten deep webin var olma nedeni takip edilememesi ve müdahaleden uzak olmasıdır. Örneğin Wikileaks kapanmış olabilir, ancak barındırdığı belgeler Deep Web’de hala duruyor.

İşte deep web bu tür yasa dışı içeriklere ve alışverişlere koruma sağlıyor. Bu nedenle bu tür sitelerin indekslenmesi için çalışmalar yapılıyor.

Örnek:

Satılık Silah

Nasıl Girilir?

Chrome, Firefox gibi internet tarayıcılarıyla girmeniz mümkün değil. Ancak Tor Browser denen tarayıcıyla ulaşabilirsiniz. Ayrıca adreslerinin çok karışık olması nedeniyle Deep Wiki’den yararlanmanız gerekiyor. Yani adresi yaz-siteye gir olmuyor. Deep Web’in sitelerine girmenin suç olmadığını söylüyorlar. Ama muhakkak ki alışveriş yapmak suçtur.

Tehlikeli Mi?

Kesinlikle evet. Bu tür siteler muhtemelen kötü amaçlı yazılım barındırıyor. Örneğin Google kötü amaçlı yazılım tespit ettiği siteleri arama sonuçlarından kaldırıyor(bazen) ve sizin bu tür sitelerden zarar görme olasılığınız düşüyor. Ayrıca Firefox ve Chrome tarayıcıları da tespit edilen sitelere girmeden önce uyarı mesajı veriyor. Ancak Tor Browser’ın böyle bir uygulaması bulunmuyor. Yani kötü amaçlı yazılım barındıran bir siteye girdiğinizde büyük ihtimal savunmasız olacaksınız. Özellikle de bilgisayarınızdan kişisel bilgilerinizi giriyorsanız kesinlikle bulaşmayın derim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı