SEO

Dofollow ve Nofollow Etiketleri Nedir?

SEO uygulamalarının en önemli parçalarından biri de backlink’tir. Web sitenize yönlendirilen diğer bağlantıları kapsayan backlink’ler için dofollow ile nofollow oldukça sık kullanılan terimlerdir. Bu terimler arasındaki farkları öğrenerek web siteniz için etkili SEO uygulamaları yapabilirsiniz.

Dofollow ve Nofollow Etiketleri Neden Önemlidir?

Arama motorları tarafından yapılan sıralama algoritmalarında pek çok faktör göz önünde bulundurulur. Bu açıdan backlink’ler de önem taşır. Backlink’ler içerik ile ilgi düzeyi ve organik takipçi sayısı gibi pek çok kategoride değerlendirilir. Web sitenizden yapılan link çıkışlarının arama motorları tarafından takip edilmesine onay verdiğinizi dofollow etiketi gösterir. Nofollow ise web sitenizin verdiği bağlantıların arama motorları tarafından takip edilmesine engel olur. Nofollow etiketine sahip link verdiğinizde bu bağlantıya dair sorumluluk almadığınızı göstermiş olursunuz. Güvenilir olmayan kaynaklar için bu etiketi tercih edebilirsiniz. Sitenizde kullandığınız linklerin arama motorları algoritmaları tarafından spam olarak algılanmaması için nofollow etiketi kullanabilirsiniz. Web sitesi içerisindeki sayfalara yönlendirme yaparken dofollow etiketi kullanmayı tercih etmelisiniz.

Dofollow ve Nofollow Farkları Nelerdir?

Tüm bağlantılarda varsayılan olarak dofollow özelliği bulunur. Bu özellik, arama motorlarındaki bağlantının takip edilmesini ve web sitesine ait sayfanın dizine eklenmesini sağlar. Dofollow, arama motorları üzerindeki sonuç sayfasında popüler olmak ve iyi bir sıralama elde etmek için etkili bir etikettir. Arama motorları sayfayı taradığı zaman web sitenize ait dış bağlantıları da kontrol eder. Dofollow özelliği taşıyan bir dışbacklink sayesinde arama motoru, o sayfayı da indeksler. Nofollow etiketi ise dofollow bağlantısının tam tersini ifade eder. Bu nedenle de arama motorları sıralamasında üst sıralarda bulunmanıza yardımcı olmaz. Kısacası nofollow, arama motorlarının takibinde kullanılmaz. Ancak bu etiket, web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize yardımcı olur. Daha iyi sıralama elde etmenizi ya da yetki düzeyinizi arttırmanızı sağlamasa organik ziyaretçi kazanmanız da önemli bir avantajdır. Google algoritmaları spam içerikleri ve taktikleri kolayca fark edebilir. Bu nedenle web sitenizde çok fazla dofollow etiketi kullanmamaya özen göstermelisiniz. Google algoritmaları tarafından engellenmek ya da ceza almak istemiyorsanız dofollow ile nofollow etiketleri arasındaki dengeyi iyi kurmalısınız. Aksi halde Google’ın her geçen gün gelişmeye devam eden algoritmaları tarafından çeşitli uyarı ya da cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dofollow ve Nofollow Etiketleri Nerelerde Kullanılabilir?

Genel olarak güvendiğiniz dış bağlantılar ile iç bağlantılar içi dofollow etiketinden yararlanabilirsiniz. Bu etiket için kullanılan bağlantılar güvenilir ve temiz kaynaklar olarak değerlendirilir. Nofollow bağlantılar ise güvenli olmayan kaynaklardan gelir. Eğer bağlantınız iyi bir sayfa yetkisine sahip ise aynı zamanda da sayfanızdaki içeriklerle yüksek ilişki düzeyi taşıyorsa dofollow etiketi kullanabilirsiniz. Yahoo, Google ve LinkedIn gibi araçlar bu kategoriye girebilir. Bir makaleyi web siteniz üzerinden paylaşırsanız orijnal kaynak bağlantısı dofollow etiketi ile tanımlanabilir. Web sitenizde yer alan sosyal medya profiline yönelik bağlantılar da bu gruba girer. Nofollow etiketini ise yetersiz otorite bağlantıları için kullanabilirsiniz. Sponsorlu bağlantılar da bu etiketi kullanabilir. Blogların yorum kısmında spam paylaşımlar için geribildirimler almak için de nofollow bağlantıları etkili sonuçlar verir. Güçlü ve dikkat çekici sayfalar için doğrudan link vererek arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Google tarafından puan kaybetmek istemediğiniz bağlantılar için nofollow etiketinden yararlanabilirsiniz. Web sitenizin doğru etiketleri kullanarak arama motorlarında popüler hale gelmesi için alanında uzman ekiplerden destek alabilirsiniz. Bu noktada Sempeak’in deneyimli ekibi, web sitenizin ihtiyaçlarına uygun hizmetleri en profesyonel şekilde size sunar. İletişime geçerek detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu