İnternetİnternet ve Bilgisayar

Facebook İsim Değiştirme Hakkı

Öncelikle Facebook’da nasıl ad-soyad değişikliği yapıldığını açıklayayım. Hesap ayarlarından “Genel” sekmesine tıklıyoruz. Veya bu linke tıklayın. Buradan adınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Fakat Facebook’un ad strandartlarına uyması lazım. Bu standartlar şunlar:

Standartlar

Adlarda şunlar bulunamaz:

 • Semboller, sayılar, sıradışı büyük harfler, tekrarlanan karakterler veya noktalama işaretleri
 • Birden fazla dilden karakterler
 • Her tür unvan (ör. mesleki, dini vb.)
 • İkinci ad olarak sözcükler, ifadeler veya takma adlar
 • Her türlü saldırgan veya müstehcen içerik

Aklınızda bulundurmanız gereken bazı diğer şeyler:

 • Kullandığınız ad, nüfus cüzdanınız, kredi kartınız, öğrenci kimliğiniz vb. üzerinde gözüken gerçek adınız olmalıdır.
 • Takma adlar, gerçek adınızdan veya soyadınızdan türetilmişse ilk veya ikinci ad olarak kullanılabilir (“İbrahim” yerine “İbo” gibi)
 • Ayrıca, hesabınızda başka bir ad (ör. kızlık soyadı, takma ad veya mesleki ad) belirtmek istiyorsanız, Zaman Tünelinize bir diğer ad ekleyebilirsiniz
 • Hesapta sadece bir kişinin adı yazmalıdır; Zaman Tünelleri sadece bireysel kullanım içindir
 • Herhangi birini veya bir şeyi taklit etmeye izin verilmemektedir

Diğer ad veya kızlık soyadı girmek için:

Diğer adınızı görüntülemek için:

 1. Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan  simgesine tıklayın ve Hesap Ayarları‘nı seçin.
 2. Sol sütunda Genel‘e tıklayın.
 3. Adın ayarına gidip en sağdaki Düzenle‘ye tıklayın.
 4. Diğer adınızı girin. Diğer adınızın diğer ad ilkelerimize uyduğundan emin olun.
 5. Diğer adınızın Zaman Tünelinizde gözükmesi için Bunu zaman tünelime ekle onay kutusunu işaretleyin. Aksi takdirde, bu ad sadece insanların sizi aramalarda bulmasına yardımcı olacaktır.
 6. Değişiklikleri Kaydet‘e tıklayın.

Not: Zaman Tünelinizde diğer adınızın gösterilmesi için onay kutusunu işaretlediyseniz, diğer adınız kişisel Zaman Tünelini sayfanızın en üstünde, adınızın yanında gözükecektir. Ayrıca, arama sonuçlarında ve gönderdiğiniz arkadaşlık isteklerinde de adınızın yanında gözükecektir. Çok sayıda takipçiniz varsa, Zaman Tünelinize diğer adınızı eklemek istediğinizde hesabınızı doğrulamanız istenebilir.

Ama dikkat! Sınırlı sayıda isim değiştirme hakkınız bulunuyor. Eğer isim değiştirme hakkınız kalmadıysa değiştiremiyorsunuz.

Facebook, sahteliği önlemek ve kişilerin gerçek ad-soyadlarını kullanmaları amacıyla isim değiştirme hakkını sınırlamıştır. Son zamanlarda özellikle yaşanan siyasi olaylarda tepki amaçlı olarak isim değiştirmeler çok kullanılmıştır. İsminin önüne T.C. veya Çapulcu koymak gibi. Fakat çoğu kişi kaç isim değiştirme hakkının kaldığını bilmiyor ve ad-soyadı aynen kalıyor. Bunun önüne geçmek için kaç hakkımızın kaldığını öğrenmemiz gerekiyor.

Öğrenmek için Hesap ayarlarına giriyoruz. Ardından sol menüdeki “Destek Panosu” linkine tıklıyoruz. Veya bu linke tıklayın. Burada hesabınızın geçmişi görünüyor. Şikayet ettiğin içeriklerin, sorularının veya taleplerinin durumu vb. Değiştirdiğiniz adınız da burada görünüyor. Yaptığınız işleme tıkladığınızda kaç hakkınızın kaldığını da gösteriyor. Eğer değiştirmeniz gerekiyorsa ve hakkınız kalmadıysa bu linke tıklayın ve formu doldurun. Onaylanmasını beklemeniz gerekiyor ve bu 2 günden uzun sürer.

NOT: Kimliğinizi taratıp yüklemeniz gerekiyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı