İnternetİnternet ve Bilgisayar

Facebook Virüsü Nedir, Nasıl Kurtulurum?

Yakın zamanda haber sitelerinde oldukça çok duyuluyor ve beni de gülme tutuyor. Çünkü Facebook virüsü diye bir şey yok. Tamamen kullanıcıların kendi hatalarından kaynaklı, sosyal mühendislik yöntemleriyle oluyor. Siz bir uygulamayı etkinleştirirken uygulamanın sizin temel bilgilerinize erişmesini ve adınıza paylaşımda bulunmasını kabul etmiş oluyorsunuz. Örneğin Okey 101 oynayanlardan “X adlı kullanıcı Okey 101’de sizden şans istiyor.” gibi bir mesaj geliyor ya işte bu da aynı mantık.

Örnek senaryo:

Şimdi diyelim ki ben, insanların bilgisayarlarına Facebook üzerinden virüs bulaştırmak istiyorum. Yapacağım yöntem şu olur; öncelikle sahte bir uygulama oluştururum(mesela  doğum günü uygulaması), sonra insanlar bu uygulamayı kullanmaya başlarlar ve bu uygulama da özel mesaj yoluyla millete zararlı yazılım linki gönderir. Der ki “Arkadaşlar, Angeline Jolie’nin gizli resimleri bu linkte.”. Sonra meraklı arkadaşlar bu linklere tıklar, bilgisayarlarına zararlı yazılım yüklenir. Daha sonra tüm bu arkadaşların kredi kartı gibi önemli bilgilerini çalarım.

Bu tür dolandırıcılık yöntemlerinden korunmak için;

  • Öncelikle bilgisayarınızda mutlaka anti virüs yazılımı olmalı. Facebook üzerinden virüs bulaşsa bile anti virüs yazılımı bunu engelleyecektir. Aga ben anti virüse falan para vermem derseniz  ücretsiz antivirüs programları arasında AVG Antivirüs Free Edition’ı tavsiye ederim.
  • Daha sonra Facebook hesabınızın güvenliğini sağlamalısınız. Arakdaşlar ESET’in Facebook için ücretsiz bir uygulaması mevcut. Sizin profilinizi tarıyor ve şüpheli bir durum varsa e-posta yoluyla uyarıyor. Düzenli aralıklarda tarama yaparsanız bu zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz. ESET Social Media Scanner uygulamasını aşağıdaki adresten indirebilirsiniz:
  • https://apps.facebook.com/eset-socmedscan/
  • Bilmediğiniz, ihtiyacınızın olmadığı uygulamaları kullanmayın. Sahte bir uygulama olabilir.

Daha önce bunlardan haberiniz yoktu, keklendiniz, kandırıldınız, gurunuzla oynandı ise şunları yapmalısınız;

  • Social Media Scanner ile profilinizi taratın ve uyarılan gönderileri kaldırın.
  • Kullanmadığınız uygulamaları silin. Hesap ayarlarından “Uygulamalar”a tıklarsanız, gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
  • Anti virüs programıyla bilgisayarınızı taratın.
  • Daha sonra kendinize bir kahve koyun ve kurtulmanın verdiği şevkle Facebook’da takılmaya devam edin.

Facebook Hesap Güvenliği konusuna da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı