SEO

Featured Snippet Nedir, Ne işe Yarar?

Google’da üst sıralarda yer almak her şirket için en önemli hedeflerden birisini oluşturuyor. Günümüzde ise bu hedef yeni ve özel bir hedef daha gösteriyor. Söz konusu hedefin ismi; Featured Snippet. Peki nedir featured snippet ve nasıl oluşturulur, arama motoru optimizasyonu çalışmalarında ne gibi faydalar sağlıyor. İşte, hepsinin cevabı ve çok daha fazlası…

Featured Snippet Nedir?

Featured Snippet, Türkçe ifadesiyle özellikli parçacıklar olarak tanımlanıyor. Arama sıralamasında 0. sırada yer almak biçiminde de ifade ediliyor. SERP (Search Engine Results Page) Arama motoru sonuç sayfaları sıralamasında herhangi bir aramada web sitenizin en üst sıralarda yer alması oldukça önemli kabul ediliyor.

SERP alanlarında birinci sırada yer almaktan daha üst bir hedef olarak bilinen ise Featured Snippet. Özetle 0. Sırada yer almak. Herhangi bir arama yapıldığında karşınıza çıkan sonuç sayfasında organik olarak 1. Sırada yer alan web sayfasının hemen üstünde Google Reklam alanları yer alır ancak featured snippet olarak görünüyorsanız, reklamlı alanlar tamamen kalkar ve SERP sonucunda web projeniz en üstte özel bir biçimde (0. Sırada) görünür. Peki, featured snippet görünümünde web projenizin hangi unsurları yer alır;

 • İlgili sayfadan alınan özet bölüm,
 • Sayfanın URL uzantısı,
 • Bağlantı başlıkları,
 • Sayfada yer alan görsel içerik

İlgili görünüm web sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını sağlıyor. Aynı zamanda web projenizin site kalite puanını da yukarılara taşıyor.

Featured Snippet Çeşitleri Nelerdir?

Tek bir tür featured snippet olduğunu söylemek doğru olmaz. Söz konusu özel gösterim temelde 3 temel biçimi içeriyor;

 • Liste
 • Tablo
 • Paragraf

Paragraf Biçimli

Eğer web projenizde herhangi bir soruya nitelikli bir cevap veriliyorsa paragraf biçimli featured snippet alanında görünebilirsiniz. Bu durumda web sayfanızın ilgili bölümü bir kutu içinde hem görsel içeriği hem de metin cevaplarıyla birlikte paragraf biçiminde 0. Sırada gözükebilir.

Liste Biçimli

Web projenizde liste biçiminde özel açıklamalı içerikler oluşturduysanız, featured snippet liste biçimli şekilde görünebilirsiniz. Sorulara liste biçiminde cevaplar verilmişse, web sayfanızın ilgili bölümü özel bir kutu içinde liste şeklinde ve görsel içeriğinizle birlikte verilebilir.

Tablo Biçimli

Herhangi bir konuyla ilgili nitelikli bir tablo oluşturursanız, projenizin ilgili sayfası featured snippet alanda tablo biçimli şekilde görünebilir. Tablo özel alanda kutu içinde gösterilebilir. Tablo biçimli snippet alan 0. sırada özel olarak verilir.

Peki Featured Snippet İçerikler Nasıl Oluşturulur?

Featured Snippet alanlarda yer almak için özel içerikler oluşturulması gerekiyor. SEO ile uyumlu nitelikli içerikler oluşturmak için ise özel bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin; şirketiniz ahşap masa tasarımları yapan butik bir hizmet sunuyor. Web projeniz içinde “Ahşap masa nasıl temizlenmeli?” gibi bir soruya liste halinde nitelikli cevapları barındıran SEO uyumlu bir içerik oluşturursanız, 0. Sırada çıkma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Ancak söz konu içeriği oluşturmadan önce sıkı bir analize ihtiyaç duyacaksınız;

 • İnsanların işinizle ilgili en çok neleri merak ettiğiniz analiz araçlarıyla tespit edin,
 • İnsanların neyi merak ettiğini ve neleri sorduğunu sosyal paylaşım ağları üzerinden ve hedef kitlenizle mülakat yöntemleriyle de öğrenebilirsiniz,
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de içeren nitelikli içerikler oluşturmalısınız,
 • İnsanların en merak ettiği konuları soru kalıplarıyla cevaplandırmalısınız, 
 • Maddelendirmeler yapın, karşılaştırmalar sunun, tablolar oluşturun.

Sıralanan tüm unsurları yerine getirseniz bile web projeniz 0. Sırada yer alamayabilir çünkü Google bu konuda kesin bir açıklamada bulunuyor; buna bizim karar veremeyeceğimizi, kararı Google programlarının verdiğini ifade ediyor. Ancak bildiğimiz net bir şey var ki, yapılan araştırmalara göre featured snippet alanlarda yer alan sitelerin %99.58’i SERP sonuçlarında ilk 10 içinde yer alan sitelerden oluşuyor. 

//Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.