Yaşam

Gerçek Yiğitlik Budur

Bugün bir haber okudum. TSK’dan emekli 60 yaşında, böbrek yetmezliği tedavisi gören bir yiğit insan, sırada çocuklar var diyerek organ sırasından çekilmiş. Kaç kişi bu yiğitliği gösterebilir? Kaç kişide bu karakter var? Güzel ülkemde böyle insanların olması içime su serpiyor. Hele ki bencilliğin arttığın, tüketim çılgınlığının doruğa çıktığı şu dönemde. Bir de kızından dinleyelim meseleyi:

“Babamın tedavi için böbrek nakline ihtiyacı vardı. Ancak kendisi ‘Benim yaşım ilerledi. Sırada bekleyen bu kadar genç çoluk çocuk varken ben bu sıraya giremem. Organlarımı bu çocuklara bırakacağım. Kadavramı da bağışlayacağım’ dedi. Ancak vefat ettikten sonra kanser geçmişi olduğu için organları alınamadı. GATA’dan istediğim tek şey kadavra üzerinde yapılacak eğitimler bittiği zaman bize defin için teslim edilmesi oldu. Yararlanabildikleri kadar yararlansınlar dedik. Onlar da bunu kabul ettiler. Cenaze için de tüm dini vecibeler yerine getirildi. Cenaze namazını kılan imam da çok hayırlı bir iş yaptığımızı söyledi. GATA doktorları babamın cenazesini istediğim zaman alabilme hakkımın olduğunu söylediler. Çok duyarlı bir insandı. Radyoda bir kan anonsu duysa hemen hastaneye koşardı. Bu davranışının herkese örnek olması gerekiyor.”

Biz, bırakın organ naklini kan vermeye bile çekiniyoruz. Hiç empati yapmıyoruz. Teknoloji geliştikçe, insanlar daha yüksek yaşam düzeylerine ulaştıkça maalesef insani duygularını kaybediyor. Zengin ve fakir insanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu sonuçlar ortaya çıkmış. Zenginler daha az trafik kurallarına uyuyor, daha az yardımlaşıyor, daha az paylaşıyor, daha az önemsiyor. Zaten yapılan başka bir araştırmaya göre de dünyadaki en mutlu insanlar, gelişmiş ülkelerde değil üçüncü dünya ülkelerinde.

Yiğitlik sokakların tozunu attırmakla olmuyormuş. Namus bekçiliği yapıp insanların hayatlarını çekilmez kılmakla da olmuyormuş. Yiğitlik, kendinden çok karşındakini düşünmekle, iyilik yapmakla, yaşam kurtarmakla, insanlara örnek olmakla oluyormuş.

Umarım bu güzel insan herkese örnek olur, bu tür şeyleri daha fazla önemseriz. Allah rahmet eylesin, mekanın Cennet olsun Tekin Açımuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu