SEO

Google Algoritma Güncellemeleri ve SEO’ya Etkisi

Google’ın algoritmalarını her yıl 500 veya 600 kez yenilediğini biliyor muydunuz? Doğrusu bu sayı oldukça fazla! Google’ın yaptığı bu değişikliklerin çoğu küçük çaplı olsa da 2-3 ayda bir büyük çaplı yenilikler de yapmıyor değil! Peki bu yenilikler ve değişiklikler SEO’yu nasıl etkiliyor? Bu yazımızda 2 ana Google algoritma güncellemesini ele alıp bu güncellemelerin SEO’ya olan etkisi üzerinde duracağız.

Yan Destek Sağlayan Google Algoritmaları

Google 2-3 ayda bir yeni bir algoritmayı kullanan sık sık güncelleme yapan uluslararası bir şirkettir. Bu güncellemeler çoğunlukla bizim bildiğimiz arama motoru sonuç sayfasına etki yapan türden güncellemelerdir. Bu sebeple bu etkiyi iyice anlamak ve geçmişten günümüze Google algoritma düzenini kavramak oldukça önemlidir. Böylece bu algoritma güncellemelerinin sitenize etkisi minimum olacaktır ve sitenizi önemli iniş ve çıkışlardan koruyabileceksiniz.

Bu algoritma güncellemelerini görmek kadar sitenizin verdiği tepkiyi de ölçmelisiniz. Bu ölçüm işlemi için sitenizin organik aylık trafik değerlerini inceleyebilirsiniz. Sitenizin organik aylık trafik değerlerinde ani gelişen düşüşlere veya ani yükseliş gösteren çıkışlara rastlarsanız o anlarda çıkarılan Google algoritma güncellemelerinin sizi etkilediğini anlayabilirsiniz. Genel algoritma güncellemeleri şunlardır:

 • Panda
 • Penguin
 • Pirate
 • Hummingbird
 • Pigeon
 • Mobilegeddon
 • RankBrain
 • Possum
 • Fred

En Önemli 2 Google Algoritma Güncellemesi

Google algoritmalarından Panda ve Penguin yukarıda sayılan özellikleri ile ana serveri kopya içerik ve kötü kullanıcılara bunun yanı sıra da spamlara karşı korumaya alırken, diğer algoritmalar ise korsan kullanım, yerel ağ bağlantı sorunu, mobilden ulaşım ve yasa dışı kullanımları cezalandırarak optimizasyonu doğal bir akış içinde sürdürmesine destek olurlar.

 1. Panda

Bu Google algoritması resmî olarak 24 Şubat 2011’de çıktı. Aylık olarak yayımlanıyor ve kısaca düşük kalitede içeriğe sahip web sitelerinin sıralamalarını düşürmeyi hedefliyor. Google Panda algoritması sitelerin içeriklerinin kaliteli olup olmadığını puanlıyor ve skor tutuyor. Bu algoritma belirtilen kriterlere uygun siteler arasında düşük kaliteli içerik üreten ve spam olarak algılanan sitelerin sıralamasını düşürmek amacıyla filtre görevi görüyordu. Ancak 2016 yılından itibaren algoritma düzenine oturdu ve siteleri hızlı tepki vererek etkilemeye başladı. Bu algoritmada ortaya çıkan riskli durumlar:

 • Kopya içerikler
 • Kötü kullanıcı tecrübesi
 • Zayıf ve kötü içerikler
 • Anahtar kelime yerleştirme
 • Spamlar

Panda Google Algoritması İle Nasıl Başa Çıkılmalı?

Bu algoritmayla başa çıkmak için sitenizi gözden geçirmeli ve kopya içeriklerinizi ayıklamalısınız. Kaliteli ve özgün içerik üretmeye gayret etmelisiniz. Açılış sayfanızın hızlı açılmasına önem vermelisiniz. Ve en önemlisi intihal kontrolünden geçirmelisiniz. Panda algoritmasını devreye sokan temel şey sayfanızda yer alan içeriklerin çalıntı olmasıdır. Bu yüzden copyspace gibi uygulamalar kullanabilir, içeriğinizin özgünlüğünü teyit edebilirsiniz.

 1. Penguin

Bu Google algoritması resmî olarak 24 Nisan 2012 yılında piyasaya çıktı ve 6 Ekim 2016’dan beri gerçek zamanlı olarak yayınlanıyor. Spam içeren ve manipülatif link sağlayan sitelerin sıralamalarını düşürmeyi hedefliyor. 2016 yılından beri gerçek zamanlı olarak etkiliyor. Bu Google algoritmasında yer alan riskli durumlar:

 • Düşük kaliteye sahip spam olarak da adlandırılan sitelerden gelen kötü linkler
 • Sadece SEO çalışmaları oluşturmayı hedefleyen sitelerden gelen linkler
 • Ücretli linkler
 • İçeriklerin konusu açısından uygun olmayan sitelerden gelen linkler
 • Aşırı derecede optimize edilmiş linkler                                                                                                                                                                                              

Penguin Google Algoritmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Öncelikle, güvende kalmak için link profilinin büyüme şekillerini takip etmelisiniz. Google genellikle siteleri bir veya iki spam link yüzünden cezalandırmaz ancak link artışlarını takip eder ve harekete geçer. Bu yüzden link profilinizde yer alan beklenmedik iniş çıkışları takip etmeli ve onlara karşı dikkatli olmalısınız. Ceza risklerine karşı gerekli kontrolleri sürdürmelisiniz. Bu Google algoritmasının size doğrudan nasıl etki edeceğini anlamanızın bir yolu yoktur. Ancak SEO SpyGlass gibi ücretli araçlar size risk altında olup olmadığınızı söyleyecektir. Bu araçları kullanarak gönül rahatlığı ile risk durumunuzu takip edebilirsiniz. Son olarak zarar verici linklerden kurtulmalı, ilişkinizi bu link ile kesmelisiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı