SEO

Google AMP Sayfalar Nedir, SEO İçin Neden Önemlidir?

Dünya nüfusunun %67’si internete mobil cihazlardan girmeyi tercih ediyor. Daha önceki yıllarla karşılaştırdığımızda bu oranın sürekli bir artış eğiliminde olduğunu görüyoruz. Elbette kullanıcılarına kusursuz bir hizmet sağlamayı amaçlayan ve bu konuda oldukça titiz olan Google, mobil sitelerin nasıl daha kullanıcı dostu hale gelebileceği ile ilgili çözümler üretmeye devam ediyor. İşte Google AMP (Accelerated Mobile Pages), Türkçe adı ile Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kodlama yöntemi buradan hareketle geliştirildi. Gelin, Google AMP sayfaların ne olduğuna ve web sitelerinin SEO performanslarını nasıl etkilediklerine daha yakından bakalım.

Google AMP Sayfaları Nedir, Neden Geliştirilmiştir?

Google AMP Sayfaları, Google tarafından geliştirilmiş bir kodlama yöntemi. Bu yöntem ile Google, web sitelerini ziyaret eden kullanıcıların iyi bir açılış sayfası deneyimi yaşamasını hedefliyor ve sayfanın hızlı bir şekilde yüklenmesini amaçlıyor. Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, diyelim ki web sayfanızda bu kodlama yöntemini kullandınız. Bu durumda Google web sayfanızı kendi belleğinde barındırıyor ve gerektiğinde kullanıcısına daha hızlı sunuyor. Böylece bir arama ile sonuç isteği geldiğinde Google, sizin web sitenizin sunucusuna herhangi bir istek göndermiyor, dosya veya kod bloğu talebi olmuyor. Google’ın kendi belleğinde tutulmuş olan sunucu aracılığı ile sayfa kullanıcıya anında servis ediliyor. Böyle mobil kullanıcı sayfayı daha kısa sürede cihazında görüntülemiş oluyor. Oldukça etkileyici, değil mi?

Bir Web Sayfasının AMP Olduğu Anlaşılabilir mi?

Elbette, çok basit bir şekilde anlaşılabilir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ile çevrelenmiş ikon, sayfanın bir Google AMP olduğunu bize anlatır. Google aramalarında sonuçlar kısmında bu sayfalar ikonla ayrıştırılır.

Nasıl AMP Oluşturabilirsiniz?

Eğer HTML bilginiz varsa, Google AMP yönergelerini izleyerek sayfanızı kolayca oluşturabilirsiniz. Üstelik bu mobil teknolojiyi kullanmak ücretsiz! Kodlamayı tamamlayıp, siteyi doğrulatıp, varsa hataları ayıklatıp düzeltmeniz yeterli. Eğer konuyla ilgili teknik verileri incelemek isterseniz projenin resmî web sitesinden (https://amp.dev/) ulaşabilirsiniz. Fakat sayfayı oluştururken kısaca nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim:

  • Öncelikle projenin resmi web sitesinde yayınlanan kodu kopyalayın ya da uzantısı html olan bir dosyaya kaydedin.
  • HTML belgenizin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini sayfada dikkatlice okuyun ve bu özellikleri belgenizde uygulayın.
  • Görselleri yönergelerde belirtilen kodlama stili ile ekleyin.
  • Biçimlendirme yönergelerini uygulayın ve sayfanızın sunumunu tamamlayın.
  • Google AMP sayfasını diğer statik HTML sitelerinde olduğu gibi ön izlemeye sokun.
  • Chrome Devtools konsolu üzerinden sayfanızın doğrulama hatalarının olup olmadığına bakın. Google’ın verdiği AMP Testi servisini kullanarak sayfanızın kontrolünü de yapabilirsiniz. 

SEO’da Google AMP Etkisi: Gerçek mi Efsane mi?

Google, AMP sayfalarına sahip olan sitelerin SEO’da avantajlı olduğunu net olarak belirtmiş diyemeyiz. Ancak temel düzeyde SEO bilgisine sahip olanlar bile bilir ki organik sonuçlarda web sitenizin üst sıralarda yer almasını istiyorsanız, sitenizin hızla yüklenmesi gerekir. Buradan yola çıkarak aslında Google AMP’nin SEO için bir gerek şart olmadığını, ancak organik aramalarda hızlı yüklenen web sitelerinin sıralamada üstlerde görüneceğinden, otomatik olarak AMP’lerin de SEO açısından oldukça büyük bir avantaja sahip olduğunu söylersek yanlış olmaz. Diğer yandan AMP’ler kullanıcılar tarafından da oldukça tercih edilen sayfalar olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı yüklenmesinin yanı sıra, mobil cihazlardan yapılan aramalarda sonuç yalnızca metin olarak değil, görseli ile birlikte görüldüğünden tercih sebebi oluyor. Unutmadan belirtelim, Google AMP Sayfaları yalnızca mobil cihazlarda çalışıyor. Bu nedenle SEO’ya olan olumlu etkisi yalnızca mobil aramalarda geçerli. Desktop veya laptop cihazlarda Google AMP’ler kullanılamadığından, bu cihazlarda yapılan aramalarda SEO’ya bir katkısı olacağından bahsedemeyiz.

Elbette doğru bir AMP sayfası oluşturabilmek, sayfanıza trafik çekebilmek ve organik aramalarda üst sıralarda olabilmek için profesyonellerden destek almak en iyisidir. Size Google AMP sayfaları oluşturma veya SEO ile ilgili hizmet verecek iyi bir çözüm ortağı arıyorsanız Sempeak’i arayabilir, web siteniz için neler yapabileceklerini size aktarmalarını isteyebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu