İnternet

Google Hakkınızdaki Her Veriyi Topluyor

Aslında bu konudan çoğu kişi haberdar. Benim amacım ise bunun nedenlerini, sonuçlarını ve engellemenin yollarını anlatmak. Google, internet dünyasının her yerinde var. Bir şey arayacaksak hemen Google’a tıklarız. Google ise kullanıcılar hakkında bilgiler toplar. Bunları toplamasının nedeni ise Google Adsense ile size en uygun reklamları sunmaktır. Malumunuz Google reklamlardan kazanıyor. Peki Google Amca bunu nasıl yapıyor?

Öncelikle Google üzerinde yaptığımız her bir arama kaydediliyor. Siz de bana şöyle diyebilirsiniz; Birader tamam iyi, güzel bunları topluyor da bir sonraki girişimizde bizim olduğumuzu nasıl anlıyor? Bilgisayarınıza çerezler yükleniyor. Bu sayede giren ziyaretçinin siz olduğu anlaşılıyor. Onun dışında Google hesabınız açıksa, Gmail veya YouTube’a girmişseniz yine sizin hakkınızda veri toplamaya devam ediyor.

Taaaaaaaam, pekiiiiiii hangi verileri topluyor? Hakkınızdaki her veriyi topluyor, sizle de bunların bir kısmını paylaşıyor. Örnek verecek olursak:

Google Web Geçmişi

Hakkınızdaki verilere http://history.google.com adresinden erişebilirsiniz.

İyi anladık, veri toplamasını nasıl engelleyeceğiz?

Ya Gmail hesabı kullanmayacaksınız ya da sürekli açık bırakmayacaksınız. Google Chrome kullanmamanız gerekiyor. İnternet tarayıcılarının gizli tarama özelliğini kullanabilirsiniz. İnternet geçmişinizi düzenli olarak sıfırlamalısınız. Aslında engellemenin de bir anlamı yok bence. Çünkü neredeyse girdiğimiz her site hakkımızda veri topluyor. Diğer yandan her gün Facebook’da durum paylaşan biriyseniz hiç hiç hiç hiç hiç bir anlamı yok. Zaten bu durumda internet alemine hakkınızdaki her bilgiyi kendi elinizle vermiş oluyorsunuz. Özetle, eğer gizliliğinize paranoyakça önem veriyorsanız internete hiç girmeyin. :-)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu