İnternet

Hemen Çıkma (Bounce Rate) Oranı Nedir?

E-ticaret firmalarının en önemli veri kaynakları, web sitelerine gelen ziyaretçilerin buradaki davranışlarıdır. Bu davranışlar ışığında yapılan analizler neticesinde e-ticaret sitelerindeki geliştirilmesi gereken noktaları tespit edebilir, hangi alanların ön plana çıkartılabileceğini ve daha farklı nasıl stratejiler geliştirilebileceğini tespit edebilirler. Aynı zamanda bu analizler ziyaretçilerin ürünlere ya da içeriklere olan ilgisini anlama konusunda da önemli bilgiler sunar. Web sitesi ziyaretçilerinin analiz edilen davranışlarından biri de hemen çıkma oranı ya da bounce rate’i takip etmektir.

Nedir Bu Hemen Çıkma Oranı Nam-ı Diğer Bounce Rate?

Web sitesine giriş yapan bir ziyaretçinin ilk açtığı sayfayı okuyup başka bir sayfaya giriş yapmadan siteden ayrılması bounce rate’i belirleyen noktadır. Ziyaretçilerin kaçta kaçının ilk ziyaret ettikleri sayfayı okuduktan sonra siteden ayrıldığını gösterir.

Bounce Rate, Bir Sayıdan Daha Fazlası

E-ticaret ya da içerik sitelerinin hepsinin en büyük hedeflerinden biri ziyaretçilerini sitelerinde tutmaktır. E-ticaret sitelerinin ziyaretçilerini web sitesi içerisinde tutma süreleri arttıkça satış yapma olasılıkları da artmaktadır. Herhangi bir satış yapmayan içerik sitelerinde ise bu sürenin yüksek olması e-mail listesine kayıt olan ya da siteyi takip eden kullanıcı sayısının artmasını sağlayacaktır. Bütün bunlar web sitelerinin değerini artıran önemli faktörlerdir. Bunu sağlayabilmenin en iyi yolu, web sitesi içinde gezinmelerini sağlayacak yöntemler bulmaktır.

Hemen Çıkma Oranının Yüksek Olması Her Zaman Kötü Müdür?

Bounce rate yüksek diye başarısız bir web siteniz olduğu anlamını her zaman çıkaramazsınız. Çünkü bu oranın analizi web sitesine göre değişir. Bir e-ticaret sitesinin başarılı olabilmesi için ziyaretçilerinin site içerisinde daha fazla kalması ve farklı ürünler arasında gezinmesi gerekir. Bounce rate’i düşük bir e-ticaret sitesinin satışları da buna göre yüksek olacaktır. Ancak ziyaretçilerine aradıkları konu hakkında bilgi veren bir blog sitesi ya da içerik sitesi için bounce rate’in yüksek olması başarısız olduğunu gösteren bir durum değildir. Çünkü bu tarz web sitelerinin amacı bir konuda bilgi almak isteyen ziyaretçileri web sitelerine çekmektir. Bilgiyi aldıktan sonra web sitesinden ayrılmaları sorun olmayacaktır.

Bounce Rate Ortalama Kaç Olmalı?

Web sitelerinin analizleri sonucu bounce rate ortalamalarının sektöre göre değişiklik gösterdiği görülmektedir. Her sektörün ortalamaları, sonuçları değerlendirirken ideal değer olarak kabul edilebilir.

Sektörlere göre bounce rate ortalamaları:

  • E-ticaret siteleri %20 ile %40 arasında,
  • Kurumsal siteler %30 ile %50 arası,
  • Haber siteleri %40 ile %60 arasında,
  • Hizmet sektörü siteleri %40 ile %60 arası
  • Blog siteleri %70 ile %98 arasındadır.

Sektör ortalamaları arasında e-ticaret siteleri için %40 ortalama değer olarak görülse de bunun ne kadar altına düşürülürse başarı için o kadar iyi olacaktır.

3 Adımda Bounce Rate’i Düşürmenin Püf Noktaları

Eğer web sitenizin bounce rate’i yüksekse bazı noktalara dikkat edip geliştirmeler yapmalısınız.

1. Web sitenizin tasarımı

Web sitenizin bounce rate’i yüksekse ilk kontrol etmeniz gereken nokta tasarımınız olacaktır. Web sitenize bir ziyaretçi gözüyle bakmalı ve ilgiyi dağıtan ya da dikkat çekmeyen noktaları tespit edip üzerinde geliştirmeler yapabilirsiniz.

2. İçerikler

Web sitenizin tasarımında sorun yoksa içeriklerinizi gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Sitede yer alan içerikler ya da sunduğunuz ürünler ziyaretçilerin ilgisini çekmediği için bounce rate düşmüyor olabilir. İçeriklerinizin yanlış kategoride olup olmadığına bakmalı, aynı zamanda ulaşılabilir bir menü altında olduğundan da emin olmalısınız. Bunun yanı sıra içeriklerinizin SEO ile uyumlu olup olmadığı her zaman kontrol edeceğiniz bir kriter olmalıdır.

3. Site açılış hızı

Web sitenizin bounce rate’ini etkileyen önemli faktörlerden biri de site açılış hızıdır. Web sitenizin ilk açılış hızını test etmeniz bounce rate analizinde size yol gösteren bir çalışma olacaktır. Görseller geç yükleniyor ya da sayfanın açılması uzun sürüyorsa ziyaretçileriniz fazla beklemeyip web sitenizden ayrılıyor olabilir.

Hedef kitlenizin sizi kolayca keşfetmesi ve siteye gelen kullanıcılarınızın da sitenizi hemen terk etmemesi için atılacak pek çok adım mevcut. Bu adımları sırasıyla planlamak ve ve doğru olarak hayata geçirmek ise tecrübe işidir. İşte bu noktada güvenilir bir ekiple çalışmanız gerekir. Bugüne kadar kaliteli işlerde imzasını gördüğümüz Sempeak bu konuda size yardımcı olabilir.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.