Yaşam

Hepsiburada ve Yurtiçi Kargo’nun İnsafı

Bu yazımda Hepsiburada ve Yurtiçi Kargo firmaları hakkındaki şikayetlerimi dile getireceğim. Daha önce hiçbir firma hakkında yazmasam da, her iki firmanın sorumsuzluğu gerçekten çok fazla geldi. Bence sonuna kadar okuyun, en azından benim düştüğüm hataya düşmeyin siz de.

Her şey, annemin eskiyen bazalarımızı atmasıyla başladı. Günlerce kanepede yatma korkusuyla denize düşerken yılana sarıldım adeta. Bir mobilyayı Hepsiburada’dan alma hatasına düştüm. Evet süreci anlatmaya başlıyorum.

Önce, sipariş ettiğim bazalardan ilki geldi. Aradığımda, ikinci bazanın akibeti hakkında pek bir bilgileri yoktu açıkçası. Birkaç gün sonra ikinci baza da geldi(ben o sırada işte idim). Eve geldiğimde ilk hayal kırıklığına uğradım. Paketi açtığımda bazanın üzerindeki suntanın kırık olduğunu gördüm. Gayet de sakin bir şekilde “Bu tür şeyler herkesin başına gelebiliyor, olur öyle şeyler.” diyerek mail attım. Maili attıktan sonra bitmeyen bir süreç başladı.

Hepsiburada’nın İnsafı

Mailden geri dönüş alamadım, daha sonra aradığımda klasik olarak “Tedarikçi firmayla iletişim halindeyiz.” kelimeleri döküldü ağızlarından. Tam tamına 1 hafta bekledim iletişim kurmalarını. İyimser bir yaklaşımla dumanla veya mektuplaşarak iletişim kurduklarını düşünmüş olmalıyım ki şu an hangi kafayla o kadar beklediğim konusunu anlamlandıramıyorum.

Bir hafta sonra tekrar aradığımda yine aynı kelimelerle birlikte “Acil” notunun düşüldüğünü duydum. Acil kelimesi muhtemelen işlemi 1 hafta daha uzatabiliriz anlamına geliyor olsa gerek ki toplamda iki haftada iletişim kurmayı başardılar. Tabii bu arada telefon mu dersiniz, Twitter mı dersiniz yoksa Şikayetvar mı dersiniz bir çok mecradan atağa geçtim(en etkilisi Twitter).

Bitmeyen süreç bittiğinde bana bir kargo gönderi kodu verildi ve Yurtiçi Kargo’nun eline şutlandım. Bu süreci atlatırsam diğerleri su gibi gelir derken bu sefer kendimi bambaşka bir sürecin içinde buldum.

Yurtiçi Kargo’nun İnsafı

Mutlu mutlu Yurtiçi Kargo’yu aradım, adresime kurye talep ettim ve “Ertesi gün adresinize gelecek.” sözlerini işittim. Ertesi gün gelmedi ama ben bir gün daha bekledim belki gelirler diye. Önceki süreçten topallayarak çıkan ben, akıllanmamış olmalıyım ki bir gün daha bekledim. Tekrar aradığımda yine aynı sözleri işittim ve ertesi gün gelmesini bekledim. O da gelmedi ve araya da hafta sonu girdi. Pazartesi tekrar aradığımda büyük bir şok yaşadım.

3. sefer aradığımda diğer iki talebimin işlenmediğini öğrenmiş bulundum ve o an benle dalga geçildiğini düşündüm. Muhtemelen kamerayla izleniyordum ve bu süreçte Yurtiçi Kargo çağrı merkezi almış çekirdeklerini çitlerken “Ne kadar geri zekalı bir çocuk yeaaaaaaa!” diyorlardı.

Üçüncü arkadaş biraz insaflı galiba, talebimi oluşturmuş. Oluşturmuş oluşturmasına da ertesi gün yine yine yine gelmedi. Dördüncü arayışımda kuryenin adresime geldiğini ve evde kimsenin olmadığını söyledi. Yuh lan!

Ben: Kaçta geldi acaba?

O: Saat 7.28’de gelinmiş.

Ben: Sizin mesainiz sabah 9 akşam 6 değil mi?

O: Evet

Ben: Peki mesai saatleri dışında nasıl gelebiliyorlar?

O: [Öyle bir yuvarladı ki ne dediğini bile unuttum.]

Velhasıl burada çıkmaza girdiğimi ve dalga geçildiğimi düşündüğümden tekrar Hepsiburada’ya papara basmaya karar verdim. Sonunda kendileri ulaştılar ve ertesi gün adresime kurye geldi nihayet ama iki hafta sürdü bu da. Etti mi 1 ay…

Kurye geldiğinde ben yine işteydim. Geldi gelmesine de trajedi burada bitmiyor ki! Söylediği sözleri duyunca bir kez daha şaşkın kaldım. “Bazanız 1 ayda anca gelir haberiniz olsun.”

Şimdi ne oldu?

Aradan 5 hafta geçti ve hala bazanın gelmesini bekliyorum. Tüketici hakem heyetine gitmeli miyim veya paramı iade ettirip ürünleri göndermeli miyim bilemiyorum. Açıkçası bunun için zamanım da yok. Sükunetimi bu raddede bile koruyup bunun bir ders olduğunu düşünüyorum hala. Bir daha bu hataya düşer miyim? Hiç sanmıyorum. Siz de Hepsiburada ve Yurtiçi Kargo’nun insafına düşmeyin.

Not: Tanıdıklarınızı da düşürmeyin.

5 Yorum

  1. Gerçekten dalga geçiyorlar.6 gündür kurye bekliyorum bu kadar
    ..
    Bir firma olamaz etimesgut şubesini aradığımda nerdeyse telefon da Küfür edeceklerdi.

  2. yurt içi bu aralar cıvıtmaya başlamıştı zaten, koskaoca kargo firması biraz kendine dikkat etmeli yoksa çok müşteri kaybedecek

  3. Haklısınız haklı olmasına, ama mesele şu: Türkiye’de hangi alışveriş sitesi müşteri odaklı? Şikayetvar, Ekşi Sözlük gibi sitelerin hepsinde sayfalarca şikayet var her biri hakkında. Pek çok kişi sizin yaşadıklarına benzer sorunlar yaşamış ama hiçbir sitenin tutumu değişmiyor. Ben internetten alışveriş konusunda pek tecrübeli sayılmam açıkçası, ve böyle şikayetleri okudukça iyice soğuyorum bu işten. Ama belki işim düşer diye sormak istiyorum: Sizin güvendiğiniz, “Bu site yamuk yapmaz.” dediğiniz bir alışveriş sitesi var mı?

    1. Her site potansiyel olarak yamuk yapabilir. Ama sektör liderinden değil de onun en yakın rakibinden alırsanız bu ihtimalin düşeceğini düşünüyorum. Sektör lideri siteler genelde böyle oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.