İnternetİnternet ve Bilgisayar

Her İki Kişiden Biri Siber Saldırıya Uğruyor

İnternet kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Artık herkesin evinde bilgisayar ve internet var. Birçok açıdan kolaylık sağlıyor. Oturduğumuz yerden faturalarımızı ödüyor, havaleler ve alışverişler yapıyoruz. Bununla birlikte fırsatçılar da ortaya çıkıyor. Kişisel bilgilerimiz, kredi kartı bilgilerimiz kötü niyetli insanların eline geçebiliyor.

Kaspersky’ın verilerine göre 2013 yılında internet kullananların %45’i siber saldırıya uğramış. Bu da gösteriyor güvenlik konusunda bilinçli değiliz. Mutlaka güncel bir anti virüs programımız olmalı.

Türkiye’de lisanssız yazılım kullanım oranı %62. Özellikle bu konuda siber saldırılara açığız.

Dünya genelinde 2012 yılında yapılan online ödemelerde 3.5 milyar dolar para kaybedilmiş. Oldukça yüksek bir rakam.

Virüsler bize nasıl bulaşıyor?

Son dönemde sosyal ağlara olan ilgi oldukça fazla. En fazla saldırdıkları noktalar da burası. Birinin hesabı gittiğinde gerisi çorap söküğü gibi geliyor. MP3, film, dizi, warez sitelerinde de oldukça fazla rastlanıyor. Ayrıca sahte banka siteleri, sahte e-postalar ile de size ulaşabilirler.

Neler Yapabilirler?

Bilgisayarda yaptığınız her işlemi izleyebilirler, kredi kartı bilgilerinizi kullanıp hesabınızı boşaltabilirler, bilgisayarınızı zombi olarak kullanabilirler(DDOS atakları), bilgisayarın elektronik parçalarına kalıcı hasar verebilirler, bilgisayarınızı tamamen kitleyebilirler… Bu liste uzar gider…

Siz Neler Yapmalısınız?

Güncel bir antivirüs yükleyin. Düzenli aralıklarla bilgisayarınızı taratın. Sahte siteler, e-postalara karşı uyanık olun. Lisanssız program kullanıyorsanız crack dosyaları genelde virüslüdür. Keza serial sitelerinde de virüs vardır. Sosyal medya sitelerine çok dikkat edin. SSL şifreli bağlantısı olan sitelerden alışveriş yapın. Burada görüldüğü üzere en büyük güvenlik açığı sizsiniz. Sisteminiz ne kadar güvenli olursa olsun uyanık olmalısınız.

Facebook Hesap Güvenliği konulu makalemde Facebook’da dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsetmiştim. Ayrıca Her Eve Lazım Bilgisayar Programları konulu makalemi de inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı