Yaşam

Herkesi Memnun Edemiyorsunuz

Ne yaparsanız yapın, her türlü işte kimileri yarar görürken kimileri de rahatsız olur. Herkesi memnun eden bir şey yapmak mümkün değil. Özellikte blog yazarlığında farkına vardım bunun. Yazdığım bir yazıda kimileri teşekkür mesajları yazarken kimileri de küstahça hakaret edebiliyor.

İyi mi yaptım kötü mü? Bunu ancak vicdanınız yanıtlayabilir. Rahatsız olan kişilerin yanlış tarafta olduğunu düşüyorsanız çok da iyi yaptınız, az bile… Bazen iyi şeyi yapmanın yolu hakaret yemekten, tehdit edilmekten veya sinirlerinizin laçka edilmesinden geçer. Ama yaptığınız şeyin verdiği duygusal tatmin hepsini unutturur. İyilik yapmaktan vazgeçmeyin dostlar.

Ancak insanlar neden eleştiriye bu kadar kapalı pek anlayamıyorum doğrusu. Hani derler ya “Hiçbir deli kendinin deli olduğunu kabul etmez.” diye işte böyle açıklıyorum. Gördüğüm kadarıyla yanlış yaptığının farkında olan ve bunun ortaya çıkmasını istemeyen kişilerde çok sık rastlanıyor bu tür durumlara. Çünkü kendini açıklayabilecek durumda değillerdir. Açıklayamadığı bir şeyin yüzüne vurulmasını kim ister ki?

Diğer taraftan iyi bir açıklaması olan insanlar eleştirileri büyük bir ilgiyle dinlerler. Kendini daha da iyi anlatmak ve yanlış anlaşılmaların önünü kesmek için gerçekten de güzel bir yoldur bu. Siz de çok denk gelmişsinizdir, bazı siyasetçiler protestocuları sabırla dinler ve insanların gönlünde taht kurarlar adeta. Kimileri de korumalarının arkalarına saklanırlar, konuşmalarına izin vermezler. Bu, suçun kabullenişinden başka bir şey değildir.

İyi yolda olup olmadığınızı bu iki tip insan grubunun hal ve hareketlerinden anlamak oldukça kolaydır. Onlara karşı siz de eleştiriye açık olursanız, bu sizi bir adım ileriye taşır.

Her ne kadar burada gayet soğuk kanlı bir davranışı öneriyorsam da ben de arada bir çileden çıkmıyor değilim. Kimilerine çok ağır sözler söylemişliğim de vardır. Hak ediyorlarsa da kendi çizgimden dışarı çıkmamam gerektiğinin bilincindeyim. Yine de insan kendini tutamıyor bazen. Belki de bu yazıyı bile bir anlık hırsla yazmışımdır. Belki bu yazıyı yayınlamak yerine taslağa atsaydım ileride vazgeçecek ve yayınlamayacaktım-onlarca yazımda yaptığım gibi-.

Bu arada bloğa yaklaşık 2 aydır yazı girmiyordum, bu yazıyı yazmama sebep olan seviyesiz bir yorum olsa da iyi bir amaca hizmet etmiş olabilir. Şunu da etiraf etmem gerek, yazmak gerçekten de stresinizi alıyor, kesinlikle tavsiye ederim. Son söz, iyilik yapmak çok stresli bir iş, ama duygusal hazzı harika.

6 Yorum

  1. Anlamadığım noktada burası. :) 1000 kişinin arasından 3-5 karaktersiz çıkabiliyor. Aslında bu yazına içimi dökerdim de neyse boş ver. Sen ona buna aldırış etme yeteneğin neyse ona yürü hatta koş. TV8 acunu da bilen biliyor ama kime kulak astı? Herkesi dinle, anla ama aklında ne varsa onu uygula.

    Hayatında başarılar.

  2. Söyledikleriniz gerçekten çok doğru size katılıyorum , geçen gün bende blogum da bir yazı yazdım bir çok insan olumlu yorumlar yaparken bazı kişiler hem olumsuz hemde diğer kişilere cevap olarak biraz hoş olmayan yorumlar yazdı fakat onları da yayınladım. Gerçekten ne yaparsak yapalım bazı insanları mutlu ederken , bazı insanlar yaptıklarımızdan rahatsız olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.