İnternet

Hopi’nin Arka Planı

Bu yazımda Boyner’in Hopi’sinden bahsedeceğim. Acaba neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuldu, veya amaçları nedir?

Dikkat ederseniz bu kampanya 1 Mayıstan önce çıktı-yeni e ticaret kanunun yürürlüğe gireceği tarih-. Yeni kanuna göre artık kullanıcının izni olmadan email veya sms atılamayacak ve aranamayacak. Çeşitli firmaların da sürekli mail veya sms yoluyla “Promosyon veya kampanyalarımızdan yararlanmak için onay istiyoruz.” gibi mesajlarını almışsınızdır. Artık firmalar insanlara promosyon veya kampanyalarını öyle kolay kolay paylaşamayacaklar.

Hiçbir firma size babasının hayrına indirim yapmıyor veya kampanya sunmuyor haliyle. Marketler size birer kart veriyorlar değil mi? Mesela Teknosa’nın turuncu kartı var. Bu kartla küçük de olsa indirimler yapılıyor. Peki neden yapılıyor olabilir? Elbette müşterilerin alışveriş alışkanlıkları hakkında veri toplamak için. Buna göre pazarlama stratejileri gerçekleştiriliyor. Örneğin müşteriler laptop aldıklarında, bununla beraber mause da alıyorlarsa laptop ve mauseları birbirine yakın yerlere koyuyorlar.

Şimdi, birçok kanalda Hopi’nin reklamlarını görüyoruz. Benim de ilgimi çekti ve kullanıcı sözleşmesini inceledim. Aşağıdaki bölümü dikkatimi çekti.

Hopi Kullanıcılarının; yaş, cinsiyet, medeni durum, yaşadıkları bölge, eğitim düzeyi, ilgi alanları, alışveriş alışkanlıkları, cep telefonu no.ları, mail adresleri ve konum verileri de dahil kişisel olan-olmayan mevcut ve sonradan oluşacak bilgileri, kişisel verilerin korunması hakkında mevzuat ile elektronik haberleşme-ticaret mevzuatına uygun biçimde Hopi’nin iletişim ortağı Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından (vd. haberleşme servis sağlayıcılarınca) yukarıdaki kapsamda kaydedilebilir, BNR Teknoloji A.Ş. ile Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (“Turkcell”) nezdindeki abone-kullanıcı platformları (veritabanları) arasında karşılıklı paylaşılabilir, ayrıca Hopi Kullanıcılarının Turkcell abonelikleri süresince oluşacak verileri, Turkcell ve BNR Teknoloji A.Ş.  tarafından reklam, tanıtım, satış  ve pazarlama, istatistiki raporlama, anket ve/veya promosyon alanlarında kullanılabilir ve işlenebilir, Turkcell ve BNR Teknoloji A.Ş. gerek kendilerinin, gerek üçüncü kişi kurumların  avantajları ve teklifleri ile ilgili her türlü mecrada reklam, tanıtım ve kampanya duyuruları gönderilebilir, bu amaçlar ile her türlü elektronik iletişim yapılabilir.

Hopi ile demografik bilgilerimizi, email adresimizi, telefon numaramızı kısacası kişisel bilgilerimizi alacak. Bununla birlikte Hopi kullanarak yapılan tüm alışverişler, alınan ürünler saklanacak. Bu sayede çeşitli demografik grupların ne tür alışveriş alışkanlıkları olduğunu veya bölgeye göre alışveriş alışkanlıkları gibi bilgilere sahip olacaklar. Bununla birlikte alışveriş alışkanlığınıza göre size özel promosyon mesajları veya mailleri gelecektir muhtemelen. Tabii siz Hopi’ye üye olarak bu koşulları kabul etmiş olacaksınız. Yani “Bana promosyon emailleri veya smsleri gönderebilirsiniz.” diyeceksiniz. Bu sayede sadık bir müşteri kitlesine oluşmayı hedefliyorlar. Tüm bunlar için “paracıklar” dağıtılmasına-ne kadar dağıtacaklar göreceğiz- veya bu kadar reklam masrafına girilmesine değer öyle değil mi? Bu aynı kredi kartları gibi. Size yılda 30 TL değerinde puan kazandırırlar ama yılda 70 TL kart ücreti keserler.

İşte bu da böyle bir kampanya. Artık reklamcılığın arka planında sayısal yöntemler, veriler var. Burada bir ünlü düşünürün sözünü paylaşmak istiyorum. “Eskiden reklam sanatsal bir olguydu, bugün artık bilimsel bir olgu.” Gördüğümüz kısımlar sadece onların görmemizi istedikleri kadar. Aynı internet siteleri gibi. Siz sitenin görsel tasarımını görürsünüz, kodlama tarafını görmek için CTRL+U yapmanız gerekiyor.

16 Yorum

 1. Söylenenlere Katılmakla birlikte hopi kullanicisiyim. Iyi de avantajlari var açıkçası. Neyse ki bana hala bilmediğim yerlerden reklam mesajları geliyor. Iptal etmek icin mesaj atınız gibi şeyler çoğunda hata veriyor. Diyecegim o ki sanal ortamda fislenecegimiz kadar fislenmisiz. Eğer suç varsa izin veren devlettedir

 2. Öncelikle yazan arkadaşımızın emeğinine teşekkür ederim. Ancak Hopiyi kullanmadan alışveriş yapmadan böyle bir yazıyı paylaşmak hatalı olmuş. Hopiyi açıklayacak olursam ileride oluşabilecek eft işlemlerini bile paracaıklarınızla yapabileceğiniz bir dijital cüzdan olarak açıklayabilirim. Paracıktan kastım e-para olgusu, kendi e-paralarınızı alışveriş yaptıkça kazanıyorsunuz sadece magazalarda değil e-ticaret ortamındada harcayabiliyorsunuz. Dijitalleşen para akımında Bitcoin vari bir ürün diyebiliriz. Bilgi paylaşımına gelince bilgilerinizi vermek zorunda değilsiniz. Sistem cep telefon numaranızı tanıtarak üyeliğinizi gerçekleştiriyor. Ve dilerseniz daha sonra kendi profilinizi sisteme kayıt ediyorsunuz. Arkadaşlar dijitalleşen Dünya’da teknolojiye karşı olmak yerine kabullenmek en doğrusu. Yıkın bu önyargılarınızı her zaman her fikre açık olun ancak kendi mantığınız çerçevesinde düşüncelerinizi hayatta gerçekleştirin.

  1. Mehabalar,

   Hopi’nin sunduğu hizmetler için herhangi bir sözüm yok. Birçok avantajı olabilir. Ancak insanların çok önemli bir kısmı gizlilik politikasına bakmadan üyelik alıyor. Eminim önemli bir kitle de gizlilik ayarlarını değitirmemiştir. Ben sadece gizlilik konusunda insanları bilgilendirmek amacıyla yazdım bu yazıyı-uygulamayı kötülemek için değil-. Hemen defansa geçmeyin. :)

 3. Şu yazıyı okuyunca bir kez daha net bir şekilde anladım ki Cem Yılmazın Fundementals stand-up’ında söyledikleri ne kadar doğru. CIA hesaplarımızı takip ediyormuş :D çok ta umrundasınız ya başkalarının şu kendinizi değerli kıymetli ve paha biçilmez olarak düşünmekten bir vazgeçin artık. Sizin iletişim bilgilerinizi, doğum tarihinizi hatta emin olun donunuzun rengini hatta net söylüyorum eşinizle ne zaman ilişkiye girdiğinizi bile uydudan tek bir tuşla öğrenebilecek bir teknolojisi olan ülkeler varken emin olun sizin götü boklu iletişim bilgilerinize ve yaptığınız alışverişin niteliğine göre sınıflandırma yapacaklar. Biraz oturun “Machine Learning” ve “Classification” nedir okuyun da cehaletinizi hafifletin. Ben burada oturduğum yerde telekom bana yeterli imkanı sağlasın sizin don renginizi söylerim. Bırakın artık kendinizi bişey sanmayı da hayatı doyasıya yaşayın. Birşeyleri gerçekten öğrenmek isteyecek olurlarsa zaten öğrenirler siz rahat olun.

  1. Ben dijital pazarlama sektöründe çalışıyorum, emin olun farkındayız. Şirketlerin remarketing listelerine girip sizi tüketime yönlendirmesini doyasıya yaşamak olarak görüyorsanız size iyi eğlenceler. Siz kendinizi önemsiz görüyor olabilirsiniz ancak bizler oldukça önemli hissediyoruz kendimizi. Onca reklamı siz hayatı doyasıya yaşayın diye değil, sizi sadık bir alışveriş delisi yapmak için yayınlıyorlar. Diğer bir deyişle siz, oldukça karlı bir yatırım aracısınız. Zeka düzeyiniz bir tık üstte olsaydı agresif pazarlama stratejilerinin tüketim alışkanlıklarında yarattığı değişiklikleri araştırır, devlet dairesine dönmüş beyinizdeki hücreleri harekete geçirirdiniz. Bilim kurgu filmi beyinde tahribat yaratıyormuş. Fazla izlememenizi tavsiye ederim

  2. arkadaşım millete bu kadar yazacagına boynere yazaydın ne yapacan milletin adını adresini cinsiyetini vesairesini diye ullanıcı şartnamesini okuma zahmetinde bulunamayacak kadar cahil birisin dama gerekligördümü yerlere verşirirm tüm bilgilerini diyor. herkesin mahremi kendisinbe senin karınla kaç kez yattıgın bunu birilerinin bilip bilmemesi umrunda olmayabilir ama emin ol birilerinin umrunda.

 4. Yazı çok açıklayıcı ve güzel olmuş, elinize sağlık. HOPİ ‘yi yaparak Cem boyner Türk halkına bir hediye sunmak istemedi tabiki. Ticari bir girişim, gelir getirecek para kazancak bir girişim ve bence çok zekice bir kurgu. Zaten benzerleri vardı. Vip markaları kapsayan ve yazıda bahsedildiği gibi 1 mayıs yasasından da sıyrılmak ve ekstra reklam geliri yapmak için kurgulanmış zekice bir girişim. Tabiki paracık maracık aslında önce bindirim sonra indirim konseptiyle veriliyordur.

 5. türk halkı akıllı olsun bu hopi gibi tuzaklara düşmelerini istemem. 100 tl alısverişinize 20 paracık diye söylüyor aslında %20 ediyor. zaten bu var. sadece tokatı tersten atıyor. öbür magazalara gönderip 2 kat daha degerli söylüyor oda %50 indirim yapmış oluyor… saķın bunlara kanıp cebınizdeki paraları vermeyin.

 6. bende sizin gibi düşünüyorum. yeni yasa gereği mesajları bir şekilde insanlara ulaştırmak için ağızlara bir parmak bal çalıp sonra istediklerini yapacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı