Webmaster

Hosting Değiştirmek-Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tavsiye

Güzel Hosting

Hosting konusunda Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

 

Güzel Hosting Paketleri

Dün hosting firmamı değiştirdim. Bin önceki firmam İHS Telekom idi. Gerçekten hiç sorun yaşamadım diyebilirim. Arada bir yavaşlamaları falan saymıyorum tabii. Çok az kesinti yaşadım. Oldukça da kurumsal bir firma idi. Destek talebinde bulunduğunuzda anında destek veriyorlar ve alanında gerçekten iyiler. Gel gelelim şöyle bir sıkıntım var; diğer hosting firmalarına göre daha tuzlu diyelim. Sanırım İHS, kurumsal firmalara hitap ediyor.

Neyse ben de firma aramaya koyuldum desem yalan olur. Çünkü daha önceden araştırmıştım. R10.NET‘den baya bir kurcaladım bu konuyu. Çok kişi şikayetçi firmalardan. Sanırım Türkiye’de daha oturmamış bir sektör. Bu nedenle dikkat etmek gerekiyor firma seçerken. Valla paranızla rezil olursunuz, demedi demeyin.

Ben seçerken nelere dikkat ettim.? Öncelikle parayı ikinci plana attım ve yorumlara baktım.  Çok sayıda kişinin önerdiği firma iyidir. Sonuçta adam 300 tane üyelik açıp yorum atmaz. Atsa da yakalanır. Onun dışında verdiği hizmetlere göz atmanız gerekiyor. Trafik, disk alanı, subdomain, veritabanı, e-posta, CPU, falan filan. Bir de firmanın kullandığı teknolojiye bakmak lazım. Örneğin Apache mi Lite Speed mi? Lite Speed’in 6 kata kadar daha hızlı olduğu söyleniyor.

Firmamızı ve uygun paketimizi seçtikten sonra diğer işlemlere geçebiliriz. Fakat öncelikle şunu söylemem gerek, hosting değiştirmek biraz uzun soluklu bir iş. Diğer hosting firmanızdaki paketiniz bitmeden, mesela 1 hafta kala yapın bu işi. Çünkü Name Server oturana kadar eski hosttan erişecekler sitenize.

Hosting Değiştirmek

İlk yapacağımız işlem PhpMyAdmin‘den veritabanımızı dışa aktarmak. İkinci iş ise FTP‘den tüm dosyalarımızı indirmek. Ardından alan adınızın name serverlarını değiştiriyorsunuz. Bundan sonraki adımları yeni hosting paketiniz üzerinden yapacağız. Cpanel’den bir veritabanı oluşturun. Oluşturduğunuz veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresi farklı ise veritabanı bilgilerini güncellemeniz gerekiyor. Wordpress için wp-config.php dosyasından yapabilirsiniz. En son adım da dosyalarınızı FTP‘ye yüklemek. İşlem bundan ibaret. Hosting firmanız hostinginizi ücretsiz taşıyorsa alın kahvenizi ve keyfini çıkarın.

Name server yaklaşık bir hafta içinde oturur. Bundan sonra tüm trafik yeni sunucunuza yönlenecektir. Peki her iki sunucu açık olmazsa ne olur? Kullanıcılar eski sunucuya yönlendirilir. Eski sunucu da kapalı olduğundan sitenize erişemezler. Ayrıca Google‘da ciddi sıralama kaybı yaşarsınız. Birçok kişi bu durumdan muzdarip.

Evet, ben bu adımları izledim. Yeni name server 2 gün içinde oturdu. Bu arada sitemde php hatası vardı, onu düzelttim. Yeni sunucu Lite Speed olduğundan sayfa yüklenme hızı oldukça düştü. Şu an oldukça memnunum, umarım böyle devam eder. Destek taleplerime bazen 1-2 saatte bazen de anında cevap veriliyor, sonuçta işim hallediliyor. Sıralamada herhangi bir kayıp da yaşamadım. Ziyaretçiler ise siteme ulaşmakta sıkıntı yaşamadılar.

Tercih ettiğim hosting firmasını da tanıtmadan etmeyeyim. Güzel Hosting‘e geçtim. Kurumsal bir firma, yıllardır bu işi yapıyorlar. Müşteri memnuniyeti için gayret sarf ediyorlar. Fiyatları da uygun. Yeni başlayanlar Basit veya Ekonomi-1 paketlerini tercih edebilirler. Elbette Wordpress kullanıcıları için Premium Hosting paketlerinden birinin tercih edilmesi daha iyi olacaktır. Kredi kartı ile alışveriş yaptım, anında aktif oldu. Çok kısa bir zamanda transfer işlemi bitti.

Güzel Hosting’in premium paketleri Wordpress için bire bir. 1 çekirdek CPU ve 1GB RAM’in tamamını size ayırıyor. Fiyatları da gayet uygun(muadillerine göre en ucuzu). Bu premium pakete geçtikten sonra site hızı önemli ölçüde arttı.

İşte benim transfer hikayem de böyle. Yaşadığım tek sorun vardı, o da hosting kaynaklı değildi. Sorunumu çözmeme yardım eden R10.Net‘deki arkadaşlara da teşekkür etmeden geçmeyeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı