SEO

HTTP ve HTTPS Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Özellikle HTTP uzun yıllardır bilinen, internetle ilgili herkesin karşılaştığı semboller arasında yer alıyor. Ancak çoğu zaman anlamı ve neden her linkin başında yer aldığı bilinmiyor. Benzer şekilde HTTPS de başta yüksek güvenlik gerektiren internet siteleri olmak üzere birçok internet adresinde karşılaşılan sembollerden birini oluşturuyor ve “iletişim protokolü” olarak tanımlanan bu semboller arasında çeşitli farklar da bulunuyor. Bu 2 terime dair tüm detaylara ve aralarındaki farklara gelin göz atalım…

HTTP Nedir?

İnternet adreslerinin başında bulunan HTTP (Hyper Text Transfer Protocol), herhangi bir internet sitesindeki bilgilerin sunucudan kullanıcıya ne şekilde ve nasıl aktarılacağını gösteren yol veya teknik adıyla iletişim protokolü olarak tanımlanıyor. Türkçe tam adı “Hiper Metin Transferi Protokolü”. İnternet sitelerinin açılmasını sağlayan bir anahtar görevi görüyor. Bu nedenle siz bir internet sitesinin başına herhangi bir iletişim protokolü eklemeseniz dahi tarayıcılar bu eki otomatik olarak ekleyerek sizi ilgili internet sayfasına yönlendiriyorlar. Aksi takdirde bağlanmak istediğiniz internet sitesinin açılması mümkün olmuyor.

HTTP Nasıl Çalışır?

Bilgisayarlar ve sunucular arasında bir köprü görevi gören HTTP, temel olarak “request” (istek) ve “response” (cevap) prensibiyle çalışıyor. Kullanıcı bir internet adresine girmek istediğinde sunucuya bir “request” yani istek göndermiş oluyor. Sunucu, gönderilen bu isteği değerlendirerek karşı tarafa bir “response” yani cevap dönüyor. Bu cevap, direkt internet sitesinin açılması şeklinde olabileceği gibi ilgili internet sitesine bağlanmak için bir kullanıcı ismi ve şifre gerekiyorsa direkt bir kullanıcı giriş ekranı şeklinde de olabiliyor. Kullanıcı adı ve şifre girildikten sonra tekrar sunucuya istek gönderiliyor ve bilgilerde herhangi bir hata yoksa sunucu cevap olarak ilgili internet sayfasını açıyor. Eğer internet adresi yanlış veya o anda ilgili internet sitesine ulaşılamıyor ise “Sunucuya bağlanılamadı” ifadesini bu sebeplerden dolayı görmüş oluyorsunuz.

HTTPS Nedir?

Diğer bir iletişim protokolü türü olan HTTPS de aynı amaçla kullanılıyor ancak daha güvenli sayılıyor. Farklı protokollerdeki güvenlik önlemleri sınırlı olduğu için özellikle kullanıcıların önemli bilgilerini içeren bankacılık, e-ticaret, eğitim ya da kamu kurumları gibi kuruluşların internet sitelerine bu iletişim protokolü üzerinden bağlanılıyor. SSL (Secure Sockets Layer) güvenlik sertifikasına sahip olan Hyper Text Transfer Protocol Secure ile bir siteye bağlandığınızda bilgileriniz asla başkaları tarafından görüntülenemiyor.

HTTPS Nasıl Çalışır?

Bir internet sitesine girmeye çalıştığınızda ilgili internet sitesi sertifika türünün, kullandığınız tarayıcı tarafından desteklenmesi gerekiyor. Eğer desteklenmiyorsa genellikle ekranda devam edip etmek istemediğinizi soran bir uyarı beliriyor. Bu durum, HTTPS protokolünün aldığı önlemlerden biri sayılıyor ve daha güvenli bir internet ortamında gezinti yapmanıza imkan tanıyor. İnternet sitelerini yüksek güvenlikli bir hâle getiren SSL sertifikası ise bu hizmeti sunan pek çok sağlayıcı tarafından belirli ücretler karşılığında ilgili internet adreslerine tanımlanabiliyor.

HTTP ve HTTPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu 2 iletişim protokolü arasındaki en büyük farkı güvenlik seviyeleri oluştursa da güvenlikle birlikte çeşitli farklar da bulunuyor. Bunlar; 

  • Hyper Text Transfer Protocol ve Hyper Text Transfer Protocol Secure’de en temel farkı URL başlarında yer alan “http://” ve “https://” kodları oluşturuyor. 
  • Hyper Text Transfer Protocol daha güvensiz sayılırken Hyper Text Transfer Protocol Secure tam güvenlik sağlıyor. 
  • HTTP bağlantı noktası olarak port 80’i kullanırken HTTPS ise iletişim için port 443’ü kullanıyor. 
  • HTTP protokolünde sertifikaları doğrulama işlemi gerekmezken HTTPS içinse SSL dijital güvenlik sertifikası gerekiyor. 
  • HTTP protokolünde veriler için herhangi bir şifreleme işlemi bulunmazken HTTPS’de veriler alınırken veya gönderilirken şifreleniyor.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı