SEOWebmaster

LSI (Latent Semantic Indexing) Nedir?

Gizli semantik analiz olarak da bilinen LSI (Latent Semantic Indexing), Google arama motorunun gün geçtikçe gelişmeye devam eden özelliklerinden biri. Anlamsal kriterlere dikkat eden bu indeks özelliği, web sitenizdeki içeriklerin aranılan kelimeler ile ilgili olup olmadığını belirler. Arama motorlarındaki sıralamanız bu durumdan da etkilenir.

Google ve LSI İlişkisi Nedir?

Google, web sitelerinin arama sıralamalarını düzenlerken temel olarak iki kriteri göz önünde bulundurur. Bunlardan ilkine göre web sitenizdeki içerikler temayla alakalı olmalıdır. Sitede yer alan içerikler, kullanıcıların ihtiyacına yönelik olmalıdır. Tüm içeriklerin kullanıcıların yararlanabileceği düzeyde olması gerekir. Google’ın talep ettiği ikinci kritere göre ise kullanıcıların yaptığı aramalar baz alınır. Bu aramalar ile arama indeksleri arasındaki ilişki analiz edilir. Google’ın sıralamada baz aldığı bu faktörler, LSI olarak tanımlanır. LSI stratejilerini doğru bir şekilde uygularsanız kullanıcı odaklı içerikler elde edebilirsiniz.

LSI (Latent Semantic Indexing) Nasıl Çalışır?

LSI, web sitenizdeki içeriklerde yer alan anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimeler ile ilişkili olan terimler arasındaki ilişkiyi analiz eden bir yöntemdir. Google, taradığı her web sayfasını tek tek indeksler. Sonraki aşamada, indekslenen sayfalar içerisinde internet kullanıcılarının yaptığı aramalar ile ilişkili kelimeler olup olmadığını inceler. LSI analizlerinde Google, web sayfalarında kullanılan semantik yani anlamsal kelimelerin kullanıcıların ihtiyacına karşılık verip vermediğini de analiz eder. Web sitenizde kullanıcıların taleplerine yönelik semantik kelimeler yer alıyorsa arama sıralamalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Google, bu sıralamayı belirlerken kullanıcılar için en doğru, en yararlı ve en iyi içeriklerin üst sıralarda yer almasına özen gösterir.

LSI Anahtar Kelimeleri Nasıl Kullanılmalıdır?

LSI anahtar kelimelerini farklı araçlar yardımıyla belirleyebilirsiniz. Web sitenizin temasına ve içeriğine uygun olarak Google Keyword Planner’dan yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte Google aramaları sonucunda verilen anahtar kelimeler de indeks anahtar kelimeler seçiminizde size yardımcı olabilir. LSI anahtar kelimelerini belirlerken öncelikli olarak hedef kitlenizin ihtiyaçlarını sorgulamalısınız. Kullanıcıların arama motorlarında hangi içerikleri aradığını bilmeniz gerekir. Hedef kitlenizi doğru tanırsanız arama motorlarında popüler hale gelmeniz daha kolay olur.

Farklı kullanıcılar farklı ihtiyaçlar doğrultusunda Google arama motorundan yararlanır. Bilgi içerikli web sitelerine ulaşmak isteyen internet kullanıcıları için ‘’niçin, nasıl, nedir?’’ gibi kelimeler popülerdir. Bu tarz içerikler için kullanıcı odaklı ve bilgi verici web siteleri oluşturmanız Google’ın sıralama algoritmaları için önemlidir. İçeriklerinizi uygun sorular içeren ara başlıklar ile şekillendirirseniz kullanıcı dostu bir web site oluşturabilirsiniz. SEO kurallarına uygun olarak site içeriklerinize hitap eden LSI anahtar kelimelerini yerleştirebilirsiniz. Temanızla örtüşen semantik kelimeler ile içeriklerinizi dikkat çekici bir şekilde destekleyebilirsiniz. Böylece site trafiğinizi ve organik takipçilerinizi arttırmanız da kolaylaşır.

Site Trafiğini Arttırmak İçin LSI Yeterli Değildir

Yalnızca indeksleme uygulamalarından yararlanarak site içerikleri hazırlamanız hata olur. LSI anahtar kelimeleri, web sitesi trafiğinizi arttırmak için tek başına yeterli olmaz. İyi bir SEO stratejisi oluşturmak için her konuda gerekli optimizasyon çalışmalarını yapmanız gerekir. Kullanıcılara hitap eden ve site temanıza uygun LSI anahtar kelimelerini kullanmak arama motorlarında popüler hala gelmenize yardımcı olur. Diğer SEO optimizasyonu araçlarından ve tekniklerinden de yararlanarak rakip web sitelerden daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Böylece hem hedeflediğiniz sıralamayı elde edebilir hem de site trafiğinizi ve organik takipçinizi arttırabilirsiniz.

Sempeak Seo Ajansı’nın alanında uzman ekibinden LSI konusunda hizmet alabilirsiniz. SEO uygulamaları konusunda da ihtiyacınız olan önerileri ve hizmeti alarak web sitenizi hedef kitleniz için çok daha cazip hale getirebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.