SEO

Makale Özgünlük Testi Nasıl Yapılır? En İyi Araçlar Hangileri?

Makale özgünlük testi online platformlarda yayınlanacak içerik (content) için en önemli unsurlardan birini ifade ediyor. Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları yürütülürken web projeniz içinde yayınlayacağınız içerikleri mutlaka makale özgünlük testi ile sınamalısınız. Peki, nedir makale özgünlük testi? Bu iş için en iyi araçlar nelerdir? İşte cevapları ve çok daha fazlası…

Makale Özgünlük Testi Nedir?

Makale özgünlük testini detaylarıyla öğrenmeden önce özgünlük nedir? Sorusuna cevap bulmak gerekiyor. Özgünlük; orijinalite, orijinallik biçiminde tanımlanıyor. Özgün olma durumu şeklinde düşünülebilir. Hyper dünya için ise herhangi bir metnin (içerik) daha önce farklı bir web projesi içinde bulunmaması biçiminde ifade ediliyor. Oluşturulan içeriklerin herhangi bir sayfada bir bölümünün, bir cümlesinin ya da tamamının yer alması ise kopya içerik biçiminde tanımlanmasına neden oluyor. Söz konusu kopya içerikler ise arama motorları tarafından web projenizin kalite skorunu düşürüyor ve projeyi SERP (arama sonuçları) içinde geri sıralara itiyor. Kopya içeriklerin tespit edilmesi ve yazılan metnin özgünlüğünü kontrol etmeyi sağlayan teste ise makale özgünlük testi deniyor.

En İyi Makale Özgünlük Araçları

Makale özgünlük testi için kullanabileceğiniz onlarca farklı araç bulunuyor. Bunların pek çoğu ücretli biçimde çalışıyor. Ancak kimi araçlar belirli uzunluktaki metinler için ücretsiz biçimde özgünlük testine izin verebiliyor. İşte en iyi makale özgünlük araçlarından bazısı;

SmallSEOTolls:

SmallSEOTools, arama motoru optimizasyonu konusunda hizmet veren özel araçları barındırıyor. Söz konusu hizmetler arasında makale özgünlük testi de yer alıyor. Yapmanız gereken tek şey, metninizin başlığını ve gövdesini yazı editörüne yapıştırmak ve kontrol et düğmesine tıklamak. Kısa süre içerisinde metnin özgünlük testi tamamlanıyor. Sistemi 1000 kelimelik metinlere kadar ücretsiz şekilde kullanılabiliyor.

Plagium:

Plagium da makale özgünlük testi hizmeti veren nitelikli araçlar arasında yer alıyor. Yazı editör paneline metni yapıştırın ve kontrol et düğmesine tıklayın. Kısa süre içinde metnin özgünlük taraması gerçekleştiriliyor. Dilerseniz metninizi Word ya da PDF biçiminde de sisteme yükleyebilirsiniz.

Duplichecker

Duplichecker da benzer biçimde çalışan özel bir makale özgünlük testi aracı olarak çalışıyor. Metni doğrudan yazı editör paneline yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz, URL biçiminde ya da Word dosyası halinde de yükleyebilirsiniz. Kontrol et düğmesine tıkladıktan sonra metnin özgünlük sonuçları ekrana getiriliyor.

Quetext

Quetext de makale özgünlük testi yapan özel araçlar arasında yer alıyor. Metni doğrudan yazı editör paneline yapıştırmanız yeterli. Özgünlüğü kontrol et düğmesine tıkladığınızda kısa süre içinde metnin özgünlük kontrolü gerçekleştiriliyor.

Kopya Kontrol

Kopya kontrol, internet üzerinden online biçimde çalışan makale özgünlük testi hizmeti olarak biliniyor. Ücretsiz olarak tek makale için test yapabilirsiniz ancak sonrası için ücret ödemeniz gerekiyor. Metninizi yazı editörü sayfasına yapıştırmanız ve “kontrol et” demeniz yeterli.

Makale Özgünlük Testi Nasıl Çalışıyor?

Makale özgünlük testi internet üzerinden hizmet veren özel özgünlük testi hizmeti veren şirketler tarafından gerçekleştiriliyor. Söz konusu sistem genellikle bir yazı editörü biçiminde çalışıyor. Hazır olan ve test edilmeyi bekleyen metninizin başlığı ve gövdesini kontrol etmeyi sağlayan sistemin kullanım biçimi şöyle gerçekleşiyor;

Metninizi gövdesini yazdığınız sayfadan kopyalayın,

Kopyalanan gövde metni, yazı özgünlük testi aracının yazı editörüne yapıştırın,

Metninizin başlığını sayfadan kopyalayın,

Kopyalanan başlık metnini, yazı özgünlük testi aracının yazı editörü başlık kısmına yapıştırın,

Özgünlük kontrol düğmesine tıklayın,

İnternet hızınız, kullanılan programın kapasitesi ve yazı uzunluğuna göre yaklaşık 2 dakika içinde metin özgünlük testi tamamlanır,

Karşınıza çıkan test sonucunda metnin yüzde kaçı özgün, yüzde kaçı kopya olduğuna ilişkin rapor sunulur.

Makale özgünlük testi aracı tüm web üzerindeki sayfaları tarar ve eşleşen noktalar varsa bunları gösterir. Eşleşen (kopya) bölümlerin hangi sitenin neresinde olduğunu da araç sayesinde görebilirsiniz. Öte yandan, özgün içeriklerin kullanıcı odaklı ve kaliteli olması gerektiğini de unutmamalısınız. 

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı