İnternet

Nasıl Blog Açılır

Bu yazımda “Nasıl blog açılır?” sorusundan yani, blog açma yöntemlerinden ve nasıl blog açılacağından ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim. Günümüzde, artık günlüğün yerini bloglar tutuyor. Ayrıca geçmişteki gibi herhangi teknik bir bilgiye ise hiç ihtiyacınız yok. Tek bilmeniz gereken, blog servislerini tanımak ve nasıl işlediklerini anlatmak. Her kesimin bilgi seviyesine göre çeşitli blog servislerini kolaydan zora doğru sıralayarak tanıtacak, daha sonra da nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağım.

Nasıl Blog Açılır?

Blog, hiçbir programlama bilgisi gerekmeden ve hiçbir ücret ödemeden sunulan Blogger, Blogspot gibi blog hizmetleriyle kolayca açılabilir. Bununla birlikte az da olsa internet dünyasına hakimseniz Wordpress, Joomla gibi içerik yönetim sistemleriyle ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Şimdi hangi blog servisleriyle nasıl blog açılır sorusuna değineyim.

  1. Eğer teknil bilginiz bulunmuyorsa, aşağıda paylaştığım yöntemleri kullanmalısınız.
  2. Teknik bilginiz bulunuyorsa, veya açabileceğinizi düşnüyorsanız Wordpress İle Blog Açın başlıklı makalemi okuyabilirsiniz. Eğer dilerseniz bununla ilgili resimli bir anlatım da yapacağım.

Blogger ile Blog Açmak

Wordpress.com ile Blog Açmak

Blogger

Google’ın ücretsiz bir blog servisidir. Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız olmadan kolayca açabileceğiniz bir sistemdir. Ayrıca Google’ın olmasnın çeşitli avantajları da mevcut. Mesela arama motorlarında daha yukarıda çıkmanız mümkün. Eğer teknik bilginiz yoksa, benim tavsiyem Blogger’dır. Tek ihtiyacınız olan, bir Gmail hesabıdır. O da varsa hemen nasıl kurulduğuna kısaca değinelim. Öncelikle Bloggler.com‘a girin.

Gmail hesabınıza giriş yaptıktan sonra, tek yapmanız gereken “Blogunuzu Oluşturun” butonuna tıklamak. Sonrasında ise Gmail hesabınızın şifresini girmenizi isteyecek.

Blogger ile Blog Açmak - Nasıl Blog Açılır
Blogger ile Blog Açmak

Daha sonra var olan Gmail hesabıyla mı yoksa farklı bir hesapla mı açalım diye soruyor. Biz Gmail hesabı üzerinden devam etmek istediğimiz için “Blogger’a Devam Et” butonuna tıklayalım.

Blogger ile Blog Açmak-İkinci Adım - Nasıl Blog Açılır
Blogger ile Blog Açmak-İkinci Adım

Şimdi ise “Yeni Blog”butonuna tıklayalım.

Blogger ile Blog Açmak-Üçüncü Adım - Nasıl Blog Açılır
Blogger ile Blog Açmak-Üçüncü Adım

Burada blogunuz için bir başlık, alan adı ve temanızı belirliyorsunuz. Ben örnekte bir tasarım blogu açıyorum ve buna uygun başlıkla alan adını seçiyorum. Ardından da beğendiğim temayı uyguluyorum. Ayrıca bu temalar sadece aralarından birkaçı. Açtıktan sonra yüzlerce tema arasından beğendiğiniz birini seçebileceksiniz.

Blogger ile Blog Açmak-Dördüncü Adım - Nasıl Blog Açılır
Blogger ile Blog Açmak-Dördüncü Adım

 

İşte blog açmak bu kadar basit. Şimdi “Yeni Yayın” butonuna tıklayarak ilk makalenizi yazabilirsiniz. “Blog’u Görüntüle” butonundan ise blogunuzu görebilirsiniz.

Blogger ile Blog Açmak-Son Adım - Nasıl Blog Açılır
Blogger ile Blog Açmak-Son Adım

 

 

Wordpress.com

Bu servis  de Blogger’a çok benziyor. Wordpress.org ile çok karıştırılıyor. Wordpress.com, herhangi bir teknik bilgi gerekmeksizin blog açmanıza olanak sağlayan bir servis. Tüm internetin %26’sının Wordpress kullandığını düşünürsek, bu kadar büyük bir kitle yanılıyor olamaz değil mi? Şimdi nasıl blog açacağımıza bakalım. Öncelikle Wordpress.com‘a giriş yapıyoruz.

Şimdi “Web Sitesi Oluştur” butonuna tıklıyoruz.

Wordpress.com ile Blog Açmak - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak

Şimdi açacağımız blogun kategorisini seçelim.

Wordpress.com ile Blog Açmak-İkinci Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-İkinci Adım

Şimdi ise Ana sayfanın nasıl olacağını seçiyoruz.

Wordpress.com ile Blog Açmak-Üçüncü Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-Üçüncü Adım

Şimdi temamızı seçelim. Burada seçtiğiniz temayı daha sonra değiştirebilirsiniz. Seçmek için fazla kafa yormanıza gerek yok. Yüzlerce tema var, onları görmek daha iyi olacaktır.

Wordpress.com ile Blog Açmak-Dördncü Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-Dördncü Adım

Şimdi ise alan adımızı seçiyoruz. Gördüğünüz üzere wordpress.com uzantılı alan adı ücretsiz. Kendi alan adınızı alıyorsanız aylık 3$’dan başlayan bir ücret ödemek durumundasınız.

Wordpress.com ile Blog Açmak-Beşinci Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-Beşinci Adım

Şimdi ise ücretsiz veya ücretli planlardan birini seçiyoruz.

Wordpress.com ile Blog Açmak-Altıncı Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-Altıncı Adım

Şimdi bir üyelik oluşturmamız gerekiyor.

Wordpress.com ile Blog Açmak-Yedinci Adım - Nasıl Blog Açılır
Wordpress.com ile Blog Açmak-Yedinci Adım

Artık blogumuz hazır. Şimdi, size sistemi tanıtacak bir sihirbaz çıkacak. Buradaki adımları izleyerek nasıl çalıştığını anlayabilir ve ilk makalenizi yazabilirsiniz.

Bunların dışındaki sistemleri daha sonra anlatacağım(eğer gerekliyse). Çünkü bu iki sistemin şu an için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı