Yaşam

Neler Olmuş Neler…

Bayağıdır yazmıyordum, haydi bakalım yine nereden başlayıp nerede bitireceğim meçhul bir yazıya daha başlıyorum. Konu birikince de hangi birini yazsam diye düşünüyorum.  Aslında farketmez nereden başladığım, nasıl olsa Halep’den başlayıp Şam’da bitireceğim.

Şu selfie çılgınlığından bahsetmek istiyorum biraz. Geçenlerde bir Oscar töreni yapıldı ve dünyanın en ünlü selfiesi çekildi. Meğersem o selfie Samsung’un reklamıymış ya la.  Milleti keriz yerine koydular resmen. Milyonlarca kişi hiç bilmeden Samsung’un reklamını paylaşmış oldu böylece. İyi reklam taktiği haaaa. Bir de TDK yakında selfienin Türkçe karşılığı çıkaracak. Bence selfiye olsun daha iyi. Önerilere bakacak olursak: “Sosyapoz”, “Başyapıt”, “Bengil”, “Beyani”, “Cepimge”, “Çekendi”, “Çekerol”, “Çekinti”, “Çeklaçek”, “Çektirim”, “Çeksun”, “Eday”, “Ferdi”, “Görsel Salım”, “Seyfi” ve “Kendirme”. Vazgeçtim hiç çevirmesinler.

Twitter açıldı, şimdi Türkiye’de bir ofis açacaklar. Aferin, vergi ödesin terbiyesizler. Sansüre ne kadar karşı olsam da bazen dişini göstermek gerekiyormuş. Adamlar Türkiye’den 39 milyon $ para kazanıyormuş. Şu YouTube yasağı da kalksa iyi olur. Gerçi ben giriyorum, Eduroam’da yasak masak yok. Bir de şu VPN ve proxy olayları biraz sakatmış be abi. Adı sanı duyulmamış VPN programları çıktı. Düşünsene adamın VPN serverı üzerinden internete giriyorsun. VPN üzerinden kredi kartı, Facebook, Tivitır şifresi yazıp kekoluk yapmayın sakın, aman ha! Üç kağıtçıdan geçilmiyor ortalık.

Ulan ilk defa ekonomi üzerinden azıcık bir şeyler yazayım. İktisat 4. sınıf öğrencisi oldum, hala tek bir yazım yok. Yazık bana valla. Gerçi benim ekonomi üzerine bir site kurma planlarım var, onun üzerinden yazmayı düşünüyorum. Şu sıfırcı hocamız Moods Türkiye’nin notunu durağandan negatife geçirmiş. Bak hele çifte standarda. Bu Moodys 2008 krizinden sonra Lehman Brothers iflas etmeden 3 gün önce AA notunu veren derecelendirme kuruluşu. Millete şapur şupur, bize Ya Rabbi şükür. Şimdi sanki hepsi sütten çıkmış ak kaşık oldu. Tamam Türkiye’nin ekonomi performansı düştü anladık. Hele o 2023 hedefine girmiyorum bile. O başlı başına bir konu.

Komik Bir Şiir

Bir ara gazetelerde millet şiir yazar, biz de okurken gülmekten yerlere yatardık hatırlıyor musunuz? Ben de ona ithafen bir şiir yazayım dedim, hem de ekonomi temalı. Gerçi yazalı baya bir oldu ama burada da paylaşayım dedim. Böyle bir şiir yazdığım için kendimden utanıyorum.

 

 

 

 

İşsizlik aldı başını gitti
Dış borçlar tepemize bindi
Soner iyi mi böyle dedi
Neredesin faiz lobisi

Vatandaş yiyemedi et
Yetmiyorsun asgari ücret
Aldık başımıza bir dert
Neredesin faiz lobisi

Kurtar bizi Ali Babacan
Ne para kaldı ne de can
Ülkemin parası oldu ziyan
Neredesin faiz lobisi

Arif Onur Hangişi
21 yaşında Bartın’da yaşıyor.

Sevgili blog sitem, iyi günümde yazdığım, kötü günümde “Amaaaaaaan salla gitsin.” dediğim için özür dilerim.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu