SEO

Organik Trafiği Arttırmanın Yolları Nelerdir?

 

Günümüzde web sitelerinin, arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için SEO tekniklerini kullanmanın yanı sıra daha farklı arayışlar içinde olduğu bilinmektedir. Kimi site sahipleri ise arama motorlarına reklam vererek arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almayı kısa vadede en uygun seçenek gibi görmektedir. Oysaki bu durum uzun vadede oldukça yüksek bir maliyeti de beraberinde getirir. Bu sebeple ziyaretçi sayısının arama motorlarına ücret ödemeden arttırılması seçeneği de değerlendirilmelidir.

Ziyaretçi trafiğinin arttırılmasının arama motorlarına ücret ödemeden gerçekleştirilmesi “organik trafik” olarak adlandırılır. Bir internet sitesinin organik trafiğinin artması, site için arama motorları sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmek anlamına gelir. Yapılan araştırmalar ise site ziyaretçilerinin %50’den fazlasının organik trafikle kazanıldığını göstermektedir. Bu nedenle yapılması gereken, organik trafiği arttırmanın yolları üzerine yoğunlaşmak, olmalıdır. Web sitenizin organik trafiğini arttırmak ve arama motoru sonuçlarında üst sıralarda görüntülenmek için yapılması gerekenleri, maddeler halinde, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenize uygun, kaliteli içerikler üretmeniz sitenizin organik trafiğini arttırmak için yeterli değildir. Arama motorları, web sitelerinin sıralamasını kendi algoritmalarına göre gerçekleştirdiği için sitenizde yer verdiğiniz metinlerin SEO ile uyumlu olması da gerekir. Etkili site içi ve site dışı SEO çalışmalarıyla birlikte arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek mümkündür. Sitenizde anahtar kelimeler bulunması, içerik alt başlıklarında anahtar kelimeler kullanılması, web sitenizin SEO ile uyumluluğunu arttırarak sayfanızın üst sıralarda görünmesini sağlar.

  1. Özgün ve Dikkat Çekici İçerikler

Web sitenizde arama motoru sonuçları sıralaması üzerinde etkili olan SEO tekniklerini kullanarak özgün, kaliteli içeriklere yer vermelisiniz. Rakiplerinizin bir adım önüne geçebilmek için kullanıcıların ilgisini çekecek metinler hazırlamalı, ziyaretçilerin sayfanızda uzun süre vakit geçireceği akıcı içerikler oluşturmalısınız. Böylece sitenizin organik trafiğini arttırabilirsiniz.

  1. Sosyal Medya Paylaşma Aracı

SEO uyumlu web sitenizin organik trafiğini daha fazla artırabilmek için bir diğer yöntem ise içerik yazılarınızda sosyal medya sitelerine yer vermektir. Bu güçlü araçları etkili bir şekilde kullanmanız durumunda metinleriniz ziyaretçiler tarafından yakınlarıyla ya da tanıdıklarıyla paylaşılabilir. Dikkat çeken içeriklerinizin kısa bir süre içinde yeni kitlelere ulaşması için farklı hedef kitlesi olan sosyal ağlardan içeriğinize en uygun olanını belirleyerek, ilgili sosyal ağın paylaşma aracını web sitenize ekleyebilirsiniz.

  1. Mobil Dostu (Uyumlu) Siteler

Web sitenizin SEO ile uyumlu olmasının yanında ziyaretçilerinizin büyük bir çoğunluğunun mobil kullanıcı olduğu düşünüldüğünde sitenizin mobil dostu olması da önem kazanır. Siteniz farklı modellerdeki telefon ekran boyutlarına uygun olarak geliştirilmelidir. Sitenizde gezinmenin kolaylaştırılması için web siteniz mobil cihazlara göre optimize edilmelidir.

  1. Önceki İçeriklerin İncelenmesi

Ziyaretçi trafiğinizi arttırmak için web sitenize SEO uyumlu yeni içerikler eklemenizin yanı sıra eski içeriklerinizi de güncel tutmalısınız. Böylece yapılan düzenlemelerle birlikte arama motoru robotlarının dikkatini çekerken aynı zamanda eski yazılarınızın robotlar tarafından adeta yeni yazılmış gibi incelenmesini sağlamış olursunuz. Önceki yazılarınızdan yüksek trafiğe neden olanlar üzerinde düzenlemeler yapmayı tercih etmeniz durumunda, organik trafiğinizde daha fazla artış gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Ücretli Yöntemler

Organik trafiği arttırmanın ücretli yöntemleri de vardır. Bunlar; satış ortaklarını işe almak, influencerlarla çalışmak ya da Facebook Ads’i kullanmak olabilir. Bu yöntemlerden bir ya da birkaçını seçerek uygun maliyetle birçok kullanıcıya ulaşma şansını elde edebilirsiniz.

Bütün bu adımları uygulamanızın yanında, web sitenizin organik trafiğini arttırma, SEO teknikleri ve daha pek çok konuda, profesyonel yardıma ihtiyaç duymanız durumunda, bu alanın öncü dijital performans ajanslarından Sempeak ile iletişime geçebilir, uzman SEO ekibinden destek alabilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu