SEO

PWA Nedir ve Nasıl Çalışır?

04

PWA, mobil cihazlardan internete olan erişimin yaygınlaşması sonucunda hayatımızda yer edinmeye başlayan ve açılımı Progressive Web Apps yani İleri Web Uygulamaları olan bir bilişim terimi. Mobil uygulaması olmadığı için kullanıcılarına iyi bir deneyim sunamayacağından endişelenen site sahiplerinin imdadına koşan PWA, web sitelerinin mobil uygulama gibi çalışmasını sağlıyor. PWA yaklaşımı ile tasarlanan web siteleri, mobil tarayıcılardan ziyaret edildiğinde, kullanıcılara bir web sitesinde değil de bir mobil uygulamada geziniyor olduklarını hissettirir. Web sitelerinin PWA kriterlerini sağlayabilmeleri için özel bir kodlama tekniğiyle yazılmaları gerekir. Bir mobil uygulama edinmek yerine PWA teknolojisini kullanmak hem zamandan hem de bütçeden tasarruf edilmesi anlamına gelir. PWA teknolojisinin SEO ile uyumunu, mobil uygulamalara kıyaslandığında avantajlı olan taraflarını ve bu teknolojinin nasıl çalıştığını sizler için inceledik.

PWA ve SEO Arasında Dolaylı Bir Bağlantı Var

Öncelikle, PWA teknolojisini kullanmanın doğrudan bir SEO tekniği olduğunu veya SEO işlemleriyle direkt alakası olduğunu söylemek mümkün değil. Zira Google’ın resmi ağızdan yaptığı açıklamalarda da PWA teknolojisinin arama sonuçları sıralamalarına doğrudan katkı sağlamadığı doğrulanmıştı. Ancak, PWA’nın kullanıcı deneyimini geliştirmesi ve dönüşüm tarafında artılar sunması dolaylı olarak SEO sürecine katkıda bulunuyor. Özellikle hız konusunda efektif bir çalışma yapıldığı takdirde PAW teknolojisinin arama motoru optimizasyonuna önemli katkılar sağlayacağını söyleyebiliriz.

İleri Web Uygulamaları Nasıl Çalışır?

PWA, mobil uygulamalardaki kullanıcı deneyimini web sitelerine taşımak amacıyla Google öncülüğünde geliştirilen bir teknoloji. Bu teknolojinin çalışma prensibi, PWA için özel olarak kodlanan sitelerin; mobil tarayıcılar üzerinde çalışırken bir mobil uygulama gibi tüm ekranı kaplamasına ve cihazın internete erişimi olmadığı anlarda bile bu web sitesinin ulaşılabilir hale gelmesine dayanıyor. PWA, mobil harici cihazlarda ise normal bir web sitesi gibi görünüyor ve normal bir web sitesi kadar sorunsuz çalışıyor. PWA’nın en önemli bileşenlerinden biri olarak kabul edilen Service Worker sayesinde gerçekleşen çevrimdışı erişim; web sitesi içeriğinin cihaza yüklenmesini sağlayarak internet bağlantısına ihtiyaç duymadan site içeriğinin gezilmesini mümkün hale getiriyor. PWA uygulaması geliştirmek için ekstra bir araç veya kütüphaneye ihtiyaç duyulmuyor; HTML, JavaScript ve CSS bilgisiyle de mobil tarayıcılar tarafından PWA olarak algılanabilecek bir web sitesi kodlamak mümkün. SEO uzmanları, özellikle JavaScript ile kodlanan sitelerde her bir sayfanın spesifik URL’i bulunması gerektiğini, sayfa adreslerinin # gibi fragmentlerle oluşturulmaması gerektiğini belirtiyor.

PWA Yazılımının Avantajları Nelerdir?

PWA destekli internet siteleri; kullanıcıların hem uygulama hem de tarayıcı özelliklerinden maksimum şekilde faydalanabilmesini hedefler. PWA yazılımlı, mobil uygulamaların sahip olduğu indirilebilir olma, cihaz ekranını tamamen kaplama, bildirim gönderebilme ve internet bağlantısından bağımsız olarak çalışma gibi özelliklerin tamamına sahiptir. Ayrıca web sitelerinin indekslenebilme, arama motorları tarafından ulaşılabilme ve farklı cihazlarda çalışabilme yeteneklerine de sahiptir; dolayısıyla PWA üzerinde SEO çalışması yürütülebilir. Bir mobil uygulama tasarlama ve geliştirme süreci, bir PWA kodlaması geliştirmekten çok daha masraflı olduğu için PWA teknolojisi özellikle yurt dışında hızla yaygınlaşmaktadır. Bir mobil uygulamaya sadece mobil mağazalardan ulaşılabilirken PWA destekli web sitelerine internete erişimi olan tüm kullanıcılar rahatlıkla erişim sağlayabilir.

PWA teknolojisiyle geliştirilmiş bir internet sitesindeki içeriklerin bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya aktarımı yalnızca link paylaşma yoluyla yapılır yani ekstra bir indirme işlemi, kurulum işlemi gerekmeden kullanıcı etkileşimi en üst seviyeye çıkmış olur. PWA siteleri, farklı cihaz ve farklı işletim sistemleri için farklı sürümlere ihtiyaç duymaz. Kısacası PWA, mobil uygulama veya normal web siteleri ile karşılaştırıldığında kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartır ve SEO sürecine katkıda bulunarak dijital dünyadaki varlığınızı korumanıza yardımcı olur. Hem genel SEO hem de PWA SEO hakkında aklınıza takılan tüm soru ve sorunlarınızı Sempeak’in deneyimli ekibiyle çözüme kavuşturabilirsiniz. 

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu