SEO

SEO Uyumlu URL Yapısı Nasıl Olmalı?

 

Arama motorları, web sitelerindeki URL’lerin anlaşılabilir olmasını ister ve bunun için URL yapısının SEO ile uyumlu olmasında yarar vardır. URL, web sitesinin adresidir. Site hangi sektör ile ilgiliyse adresinin de o yönde olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca web sitesi içeriklerinin de yine SEO’ya uygun olarak düzenlenmesi gereklidir. Aksi takdirde web sitesinin arama motorlarında ön sıralarda görünmesi imkansızdır.

SEO Uyumlu URL Yapısının Etkisi Nedir?

İlgi çekici, merak uyandırıcı, bilgi verici, kullanıcıyı doğru yönlendirici içeriklerin olduğu sitenin ziyaret oranının arttığı, kullanıcıların web sitesinde geçirdikleri zamanın o oranda yükseldiği bilinen bir gerçektir. SEO dostu URL yapısının, tıklanma oranının yükselmesinde en büyük etken olduğu da bilinmelidir. Kullanıcılar Google’da arama yaparken sayfa ne kadar fazla ziyaret edilirse o kadar yukarıya taşınır. Burada URL yapısı öne çıkmaktadır. Anahtar kelime kullanımı da önemli bir ayrıntıdır. Doğru anahtar kelime kullanımı, web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan önemli etkenlerden biridir. Özellikle URL adı ile web sitesinin içeriği aynı olduğunda ve anahtar kelimeler de bu doğrultuda kullanıldığında, SEO dostu bir web sitesinin varlığından söz edilebilir.

Bunun yanı sıra hangi kelimelerin arama yoğunluğunun arama motorlarında fazla olduğunu da bilmek ve anahtar kelimeyi buna göre belirlemek de önemli bir detaydır. URL yapısının sade ve özgün olması gereklidir. URL basit olarak oluşturulması, arama motoru sonuçlarına olumlu yansımaktadır. WordPress altyapısı ile web site oluşturulduğunda kişiler genellikle ayrıntılara dikkat etmez. Elbette bu alt yapı SEO ile uyumludur ancak bunun gerçekleşebilmesi için altyapı üzerine inşa edilen araçlar doğru seçilmelidir.

URL’de Anahtar Kelime Kullanımının Önemi

URL’de anahtar kelimenin kullanılması gereklidir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, anahtar kelimenin sade olarak kullanılmamasıdır. Ayrıca, .com’dan sonrası kısa tutulmalıdır. Doğru ve hatasız URL kullanımı, özellikle SEO açısından son derece önemlidir. URL’lerde kesinlikle rastgele kelimeler kullanılmamalıdır. Elbette sadece URL yapısı tek başına yeterli değildir. Web sitesinin tamamının mutlaka SEO dostu olması gereklidir. Ziyaretçinin sitede uzun süre zaman geçirmesi sağlanmalıdır.

Gelen ziyaretçinin web sitesinde uzun zaman geçirebilmesi için içeriklerin kesinlikle doğru bir şekilde oluşturulması gereklidir. Ziyaretçinin ilgilendiği konuları ayrıntılı bir şekilde bulabilmesi, içeriklerin oluşturulduğu makalelerin akıcı bir dille yazılması, imla kurallarına dikkat edilmesi, cümle düşüklüklerinin olmaması önemli detaylar arasındadır. Hatasız içeriklerin oluşturulması için mutlaka profesyonel yardım alınmalıdır. Bu işlemler web sitesinin SEO dostu olarak hazırlanması için önemli detaylardır.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, bir teknik çalışmadır. Bu çalışmanın da uzmanlar tarafından uygulanabileceği bilinmelidir. Bu teknik çalışmanın uygulandığı sitelerin arama motorlarında üst sıralarda görünmesi de kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu çalışmalar iki farklı şekilde gerçekleşir. Birincisi iç SEO adı verilir. Bu uygulamada title ve description alanları doğru bir şekilde oluşturulmalıdır. Ayrıca içeriklerin benzersiz bir şekilde oluşturulması gereklidir.

SEO Tekniğinin Önemi Nedir?

Web sitesi SEO tekniği ile tasarlanmadığında arama motorları bot olarak nitelendirmekte, bunun sonucunda da site en alt seviyelerde yer almaktadır. Bunun yanı sıra içeriklerin de özgün olmasına dikkat edilmelidir. Bir de dış SEO vardır ve bu da farklı bir uzmanlık konusudur. Bu tekniğin de doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanmaması durumunda web sitesinin arama motorları tarafından kara listeye alınması kaçınılmazdır.

Dış SEO tekniğinde backlink çalışmalarının önemi vardır. Bu sayede ilgili kişilerin web sitesini ziyaret etmesi söz konusu olacaktır. Ayrıca doğru içerikler oluşturulduğunda gelen ziyaretçinin sitede uzun süre kalacaktır. SEO çalışmasında dikkat edilmesi gereken ilk kurallardan birisi de doğallıktır. Web sitesi doğru bir şekilde kodlanmalı, kurgular özenle yapılmalı, gereksiz backlink alınmamalıdır.

Arama motorlarına uyumlu web sitesi oluşturmak için URL adı ile anahtar kelimenin bulunmasına dikkat edilmeli, görsellerde alt etiketler kullanılmalıdır. Ayrıca görsellerin anahtar kelime ile siteye eklenmesine dikkat edilmelidir. En doğru yöntem ise profesyonel destek alarak SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmaktır. İşte bu noktada Sempeak ajansının profesyonel ekibinden yardım alabilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.