İnternet

Silinmiş veya Yasaklanmış Web Sitelerine Erişin

Bu yazımda silinmiş veya yasaklanmış web sitelerine nasıl erişileceğinden bahsedeceğim. Bunun için archive.org web sitesini kullanacağız. Eğer web sitesi yasaklanmışsa, işimiz kolay. Muhtemelen biliyorsunuzdur-malum web sitesi yasaklamada uzman bir ülkeyiz-. Bilmiyorsanız da sıkıntı yok, MEB veya Diğer Kurum Ağlarından Yasaklı Sitelere Giriş başklı yazımda anlatmıştım. Ancak web sitesi silinmişse DNS değiştirmek, Proxy veya VPN kullanmak işe yaramıyor haliyle. Başka DNS, VPN veya Proxy sunucusundan erişemezsiniz, çünkü site dosyaları silinmiştir.

Ancak, bizim bu web sayfalarımızı arşivleyen uluslararası bir kuruluş var. Bu kurumun amacı araştırmacılara, tarihçilere, akademisyenlere, engellileri ve tüm halka bu web sitelere erişme imkanı sağlamakmış. Yazıları, ses dosyalarını, resimleri, yazılımları ve web sayfalarını arşivliyorlarmış. Bizim şu an ilgilendiğimiz servisi, internet arşivi-e yaaaani-.

Diyelim ki bir bürokrat bir tweet attı ve çok ağır bir gaf yaptı-ki genelde yaparlar bunu-. Daha sonra da utandı, kızardı, bozardı ve bu tweeti kaldırdı. Peki bu utancından kurtuldu mu? No no no no! Biz de haber sitelerinde verilen söz konusu tweetin linkine tıkladık ve bir baktık ki silinmiş! Ne yapacağız? Hemen archive.org/web/‘ e girip linki yapıştıracağız. Böylece bir web sitesinin gelmişini geçmişini görebileceğiz.

Resimdeki gibi “Browse History” butonuna tıklıyoruz.

Archive.org Web Sitesi Arşivi

Bunda Google’ın geçmişi ilgimi çekti açıkçası. Kurulduğu andan itibaren tüm sürümleri mevcut. Dilediğiniz tarihe tıklayarak Google’ın hangi tarihte nasıl bir görünümü olduğuna bakabilirsiniz.

Archive.org Google Geçmişi

Ben 1998’deki Google’a tıkladım ve sonuç:

1998’de Google

Evet, yöntemimiz bu kadar. Bunu farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Örneğin erişemediğiniz bir web sitesinin yine bu yöntemle geçmişteki yıllarına uzanabilirsiniz. Devasa sitelerin tarihteki yolculuğu oldukça ilgi çekici bence. Facebook’unkine de bakın derim. Benden bu kadar millet. Bir sonraki yazımda görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı