SEO

Site Haritası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Site haritaları web siteleri için gereklilik arz eder. Arama motorlarının web sitesine eklenen yeni bilgileri kolaylıkla taramasını sağlar. Dolayısıyla kullanıcıların bilgiye daha hızlı ulaşmaları sağlanır. Aynı zamanda site haritaları, Sitemap olarak da adlandırılır. Peki site haritası nedir, ne işe yarar, nasıl oluşturulur ve en önemlisi de arama motorlarına nasıl eklenir, gelin göz atalım.

Site Haritası Ne İşe Yarar?

Site haritaları web sitelerinin olmazsa olmazıdır. Web siteleri kök dizininde yer alan sitemap dosyası, sitede bulunan tüm içerikleri belirli bir hiyerarşiye göre listeler. Bu liste arama motorları için önemlidir. Arama motorları web sitelerini ve web sitelerde yer alan güncel içerikleri bu dosya sayesinde daha kolay takip eder. Arama motorları sitenizi veya sitenizdeki güncellemeleri indeksleyebilmek için sitenizi ziyaret eder ve doğrudan site haritasını inceler. Böylelikle sitenizdeki tüm içerikler arama motoru tarafından bilinir. Güçlü Seo için site haritası, bir web sitesinin en temel yapı taşını oluşturur. Arama motorları botları (yazılımları) ziyaret ettiği web sitelerinde site haritasını görmek isterler, web siteniz bir site haritasına sahip değilse bu arama motorunun gözünde sitenizi olumsuz değerlendirmesine sebep olur. Botlar yani yazılımlar web sitelerini bizler gibi inceleyemezler. Renklerin, temaların doğrudan algılanabilmesi botlar için söz konusu değildir. Bu yüzden bir sitemap edinmek web sitesinin en temel ihtiyaçlarındandır.

Not: İndekslenmesini istemediğiniz sayfalar; Robot.txt aracılığıyla arama motorlarına bildirilir. Örneğin admin panelinizin arama motorları tarafından listelenmesini istemezsiniz. Bu durum Robot.txt dosyasında belirtilerek, arama motorunun indekslemesi engellenir. 

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası oluşturmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Online bir sitemap oluşturma aracı kullanarak site haritası oluşturabilirsiniz. Ya da kullanılan içerik sisteminizde barındırdığınız eklentilerle bu işlem kolaylıkla sağlanabilir.

Online Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Online sitemap jeneratörleriyle site haritasını dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz. Bu yöntem büyük ve içerik sirkülasyonu çok olan siteler için tercih edilmez. Online sitemap oluşturabileceğiniz belli başlı siteler de şunlardır:

  • www.xml-sitemaps.com
  • www.sitemapbuilder.net
  • www.sitemapspal.com
  • https://writemaps.com

İçerik Yönetim Sistemlerinde otomatik Sitemap Nasıl Oluşturulur?

Wordpress, joomla gibi açık kaynak kodlu içerik yönetimi sistemlerinde sitemap oluşturmak, doğrudan Asp veya Php kodlanmış sitelere sitemap oluşturmak bakımından daha kolaydır. Siteye kolayca entegre edebileceğiniz Plugin (eklenti) ile hemen site haritası oluşturabilirsiniz. Wordpress içerik sistemlerinde site haritası oluşturabilmek için en çok kullanılan eklentiler şunlardır;

  • Google XML Sitemaps
  • All in One Seo Pack
  • Google Sitemap
  • Yoast Seo

Bu eklentilerden herhangi birini kullanarak birkaç adımda site haritanızı oluşturabilirsiniz. Site haritanız; ana dizine inşa edilir. Site haritanızı kontrol etmek, doğrulamak için Website Planet üzerinden test edebilirsiniz.

Arama Motorlarına Site Haritası Nasıl Eklenir?

Bir site haritası oluşturduysanız şimdi sıra, arama motorlarının site haritanızı bir an evvel listelemesi için yapmanız gerekenlerde…

  • Google Web Master Tools’a Site Haritası Ekleme

Öncelikle Google Webmaster Tools sayfasına gidelim. Google Webmaster Tool (GWT), Google’un web site yöneticilerine ve webmasterlara sunduğu bir yönetim aracıdır. Bu yönetim araçlarını kullanabilmek için öncelikle web sitenizi buraya kaydetmiş olmalısınız. Web sitenizin kayıtlı olduğunu farz ederek devam ediyoruz. İlk olarak sol köşede yer alan Google Webmaster Tools yazılı logo altında Google tabiriyle mülkünüzü yani web sitenizi seçin. Sol kenarda yer alan panelde Dizin ayarları altında bulunan site haritalarına tıklayın. Son olarak açılan sayfada “Yeni bir site haritası ekleyin” yazısı altına web sitenizin sitemap adresini yapıştırarak kaydedin. Site haritanızı Google Webmaster Tools’a kaydetmek işte bu kadar basit.

  • Bing Webmaster Tools’a Site Haritası Ekleme

Bing webmaster yönetim aracına giriş yapın. Bing yönetim aracına siteniz kayıtlı değil ise öncelikle sitenizi kaydedin. Sol menüde Pano altında bulunan sitemi yapılandır ve altında yer alan site haritalarına tıklayın. Ardından site haritanıza ait linki yapıştırarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Peki, sadece site haritalarıyla günümüz web dünyasında hedeflenen noktaları yakalayabilmeniz mümkün mü? Ya da rakiplerinizin bir adım önüne geçmek… Tüm SEO optimizasyonlarınızı sizin için yönetebilecek Sempeak‘in alanlarında profesyonel, uzman ekibiyle tanışın.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu