SEO

Site Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Teknolojinin egemen olduğu internet çağında teknolojiye erişim ve hız büyük önem taşıyor! Site kullanıcıları internet sitelerine kolayca erişim sağlamayı hedefliyorlar! Üstelik, işlerini ve alışverişlerini de online olarak tamamlamayı amaçlıyor. İnternet, hayatın her alanına egemen olurken internet hızı ve SEO uyumlu internet sitelerine sorunsuz erişim ön plana çıkıyor. Site kullanıcıları internet sitelerine girmek için tıkladıklarında donmalarla, takılmalarla veya uzun bekleme süresi gibi teknik sorunlar ile karşılaşmak istemiyorlar. Bu problemleri minimuma indirmek için internet hızını ve sitelerin internete bağlanma hızını etkileyen faktörlere hakim olmak ve gerekli önlemleri almak gerekiyor.

Site hızını etkileyen 4 temel faktör:

  • Sunucu kaynaklı faktörler
  • Kodlama tabanlı faktörler
  • İmaj dosyası kaynaklı faktörler
  • İnternet sitelerine bağlı dış kaynaklı istekler

Sunucu Kaynaklı Faktörler Site Hızınızı Düşürmesin

Site hızı, sitenin açılma hızını da belirleyen bir SEO kriteridir. Bunun yanı sıra site hızı, SEO uyumlu sitelerin kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlayan ayrıca Google tarafından da önemsenen başlıca kriterlerden biridir. Bu aşamada site hızını sabit tutmaya yarayan ve SEO uyumlu bir site yaratmayı sağlayan en temel unsur sunucudur.  Sunucu seçerken sitenize uygun Türkiye kaynaklı ping süresi daha etkin sunucuları tercih etmeli ve sunucunuzda GZİP eklentisi bulunup bulunmadığını incelemelisiniz. Ayrıca bu eklentiyi de aktifleştirmeyi unutmamalısınız.

Sağlam ve Basit Kodlama İle Sitenizin Yüklerini Azaltın

SEO uyumlu ve hızı düşmeyen bir site istiyorsanız kodlamaya dikkat etmelisiniz! Kodlama yapısı ne kadar basitse ve gereksiz kod kullanımından ne kadar kaçınılmışsa sitenin hızı o oranda artacaktır. Siteye özgü CSS ve JS dosyalarını tek bir dosya üzerinden bağlayabilir, minify yapısı ile bu dosyalarınızın hacimlerini küçültebilirsiniz. Son olarak Javascript dosyalarını HTML kodlarında üst kısmı yerine body kısmının kapanış etiketinin ön kısmına yerleştirebilir, sitenizi kuş kadar hafif ve özgür kılabilirsiniz.

İmaj Dosyalarınızı Optimize Ederek Site Hızınızı Arttırın

Seo uyumlu ve hızlı site için temel anahtar sitenin yükünü en aza indirgemektir. İmaj dosyaları da sitenize yük olan ve geniş kapasiteli dosyalardır. O zaman akıllara bu soru geliyor: Resimlerin kalitesini düşürmeden seo uyumlu bir site aynı zamanda da hızlı olabilir mi? Cevap: Olabilir! Tek yapmanız gereken resimlerin hızlı yüklenmesini ve uzantılarını da hesaba katmak! Sitenize geometrik şekilleri .svg formatı ile ekleyebilir, fotoğraflar ve ekran görüntüleri için .jpg formatını kullanabilirsiniz. Yüksek kaliteli görseller ve transparan görseller için .png uzantısını tercih edebilir ve CDN kullanarak sitenizi hızlı kılabilirsiniz. Bu önlemlerin yanı sıra sitenize detoks yapabilir, gereksiz ve büyük alanlı dosyalarda küçültmeye gidebilirsiniz. Tüm bunlara dikkat derken görsellerin her türlü cihazda görülmesini de göz ardı etmemeli, response kullanarak olası problemleri önleyebilirsiniz.

Kaynak Dosyalarınızı Optimize Edin

SEO uyumlu ve özgün bir siteniz olsun istiyorsanız görsellerinizin başka sitelerde kullanılmasına engel olmalısınız. Gerekli ayarlamaları yaparak diğer sitelerin sunucunuzu meşgul etmesini önleyebilir ve sitenizin yükünü azaltırken SEO uyumunuzu da koruyabilirsiniz. Bu önlemin yanı sıra tarayıcı önbellekleme özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde sitenizi ikinci kez ziyarete gelen kullanıcıların cacheleme özelliğini takibe alabilir, gereksiz HTTP isteklerini de kaldırabilirsiniz. CSS ve Javascript’leri aynı dosyada tutmak da işinizi görecektir. Böylece tarayıcınızın önbellekleme (cache) özelliğinden faydalanarak dosyalarınızı hızlıca yükletebilirsiniz.

Sempeak, SEO, dönüşüm optimizasyonu, içerik pazarlaması ve medya planlama ve satın alma konularında daima sizin yanınızda! Dijital performans ajansı Sempeak ile hedef kitlenize ulaşabilir, size sunulan çözüm seçenekleri ile sitenizi büyütebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.