İnternet

Sosyal Medya Nedir

sosyal medya siteleri

Sosyal medyayı kime sorsak aklına hemen Facebook, Twitter, Google+, Linkedin falan gelir. Fakat sosyal medya kavramı bunlardan ibaret değil. Bizler sürekli sosyal medya ile iç içeyiz, fakat bazı sosyal medya sitelerinden habersiziz. Ben biraz da farkındalık olması açısından böyle bir yazı paylaşma gereği duydum. Aslında şöyle de diyebiliriz; sosyal medyanın bir dar bir de geniş anlamı var. Dar anlamda Az önce saydığım tarzdaki siteler yer alıyor. Geniş anlamda ise bloglar, forumlar, chat odaları, e-postalar, tartışma platformları gibi pek çok türde site yer alıyor. Ama tüm bunları ele almak mümkün değil, çok fazla türü var. Literatürde 5 ana başlık altında inceleniyor. Bu başlıklara ufaktan değinelim.

1. Ortaklaşa Yapılan Projeler

Birçok kullanıcı tarafından ortaklaşa yapılan çalışmalardır. Bunlara genel olarak  “wiki” deniyor. Kullanıcılar birer başlık belirliyor ve bu başlıklara çok sayıda kullanıcı katkıda bulunuyor. Çok sayıda kullanıcının emeğiyle hazırlandığından oldukça geniş bilgiye ulaşılıyor ve çok daha başarılı. En güzel örneği tabii ki Wikipedia.

2. Bloglar

OECD’nin yaptığı araştırmaya göre bloglar, sosyal medyanın ilk örnekleri arasında yer alıyor. Tarihlendirme ve ters kronolojik sıraya göre düzenlenmiş web siteleri olarak tanımlanıyor. Genellikle tek bir kişi tarafından yönetiliyorlar. Tabii günümüzde çok yazarlı bloglara yönelim arttı. Sosyal Medya kavramının içine girmesi ise yorum özelliğinden kaynaklanıyor. Yorumlar sayesinde  bir tartışma platformu haline geliyor.

3. Mikroblogging

Belli bir konu hakkında az lafla çok şey anlatmaya dayanıyor aslında. Kullanıcıları belirli bir karakter kısıtlaması altında(140 karakter mesela) belirli konular hakkındaki fikirlerini paylaşıyorlar. En iyi örneği ise Twitter. Twitter’da 3 nedenle “Tweet” atılıyor; arkadaş bulmak, bilgiye erişmek, stres atmak. Artık öyle bir noktaya taşındı ki insanlar mahremlerini bile paylaşır oldu. Mikroblogging kişisel bloglara da taşınmış durumda. Kimi blog yazarları mikro blog altında bu mantığa uygun olarak yazı paylaşıyor.

4. İçerik Grupları

Fotoğraf, video, sunum gibi farklı medya türlerinin paylaşıldığı sitelerdir. Video paylaşımında akla gelen YouTube, fotoğraf paylaşımında Flickr önde gelen içerik gruplarıdır.  24 ülkede yer alan İnternet kullanıcılarının %71’i aylık olarak bir sosyal medya içeriği paylaşmaktadır. Bu paylaşımların %43’ünü fotoğraflar oluşturmaktadır.

5. Sosyal Ağ Siteleri

Eveeeeeeeeeeeet, geldik zurnanın zort dediği yere. En işlek sosyal medya sosyal ağ siteleridir. Kullanıcıların bir profil oluşturarak kendilerini tanıttıkları, durum paylaştıkları, arkadaşlarını davet ettikleri, anlık mesaj atabildikleri sitelerdir. İlk akla gelen site Facebook.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı