SEOWebmaster

Sponsored ve UGC Etiketleri Nasıl Kullanılır?

Arama motorları, web sitelerinde kullanılan bağlantıların indekslenmesini önlemek için 2005 yılında nofollow adını verdikleri yeni bir etiket geliştirdi. Nofollow, web sitesi veya blog yazarlarının bir link vereceği zaman rel= ”nofollow” HTML kodu ile kullandıkları bir etiket olarak tanımlandı. Bu etiket ile arama motorlarına bir nevi ”bu linki paylaşıyorum fakat dikkate almayın” mesajı verilmeye başlandı. Böylece Google arama motoru botları bu sayfaları tararken nofollow etiketi ile verilen bağlantıları görmezden geldi ve sıralamaya yansıtmadı. Her ne kadar arama botları bu bağlantıları umursamasa da gerçek internet kullanıcılarının verilen linklerden istifade ettikleri gerçeği göz ardı edilemezdi. İşte bu sebeple kullanıcıların bu link alışverişlerini kontrol altında tutmak isteyen Google, 2019 yılının eylül ayında nofollow özelliğini çeşitlendirerek internet dünyasına iki yeni kardeş etiket daha kazandıracağını açıkladı. Sponsored ve UGC etiketleri olarak adlandırılan bu iki tanım hem bağlantıların kontrol altında tutulmasını hem de linki verilen sitelerin SERP’e yansımasını mümkün kılar hale getirdi. Şimdi gelin bu bağlantılar tam olarak nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını birlikte öğrenelim…

Sponsored Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Gelişen teknoloji ve internet kullanımının artması ile birlikte pazarlama stratejilerinde devasa bir eksen değişikliği söz konusu. Bu yüzden günümüzde pek çok marka viral içerikler üzerinden kendi kitlesini oluşturmaya çalışıyor. Web sitesi veya blog sahipleri ise sponsored etiketlerini kullanarak bu markaların daha çok insana ulaşmasına yardımcı oluyor. Böylece Google site sahiplerinin verdiği bağlantılar doğrultusunda daha sağlıklı değerlendirmeler yapabiliyor.

Sponsored etiketleri HTML kodu ile verilen linklerde linkin sonuna rel=’’sponsored’’ yazılması ile oluşturulur. Sponsored etiketlerini nasıl kullanacağınızı aşağıdaki örnekte görebilirsiniz:

<a href=”http://www.siteadresi.com.tr/” rel=”sponsored”>link</a>

UGC Etiketleri Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Açılımı User Generated Content olan bu etiketin dilimizdeki karşılığı ”kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik” olarak yorumlanabilir. Forum veya bloglardaki kullanıcılar tarafından yapılmış yorumlarda bulunan bağlantılar UGC etiketleri ile tanımlanabilir. Ayrıca sitenizde kullanıcıların içerik üretmesi için sunduğunuz alanlarda da UGC etiketlerini kullanabilirsiniz. Böylece sponsored etiketlerindekine benzer şekilde 3. taraf kullanıcıların verdiği linkleri ayrıştırarak bilgilerin daha güvenilir şekilde indekslenmesini sağlarsınız.

UGC etiketlerinin bağlantı belirtimi mantığı nofollow ve sponsored etiketleri ile aynıdır. Verilen örnekte bunu daha net görebilirsiniz.

<a href=”http://www.siteadresi.com.tr/” rel=”ugc”>link</a>

Yeni Özellikleri En Doğru Şekilde Kullanmak Önemli

Öncelikle bu yapının Google haricinde henüz hiçbir arama motoru tarafından desteklenmediğinin altının çizelim. Peki mevcut nofollow etiketli bağlantıları sponsored etiketleri ile değiştirmeli miyiz? Burada SEO uzmanları ve site sahipleri için iyi bir haber var. Sponsored ve UGC etiketleri daha önce verilen linkler için revize zorunluluğu istemiyor. Yani nofollow etiketi ile oluşturulan bağlantılar kullanılmaya devam edeceği için yeni etiketlerle değiştirmenize gerek yok. Yine de yapılan açıklamada mümkünse etiketleri yapılandırmanın daha iyi olacağının da altı çiziliyor. Ayrıca yapılan değişiklikte bir diğer avantaj ise birden fazla etiket değeri kullanılabilmesi. Örneğin bir kullanıcı yorumunu yalnızca rel=”ugc” olarak etiketlemek yerine rel=”ugc sponsored” olarak etiketleyebilirsiniz. Bu yeni tanımlamaları neden kullanmalıyız sorusu da hiç şüphesiz akıllara takılan bir başka mesele. Bu etiketlerin kullanılması durumunda web sitelerinin daha iyi taranabileceği gibi bu sitelere sıralamada öncelik verileceği de ima edilmiş.

Tüm bu anlattıklarımız bir markanın internet dünyasında sağlam adımlarla yükselmesini sağlayan önemli ipuçları. Google’ın partner ajansı olma avantajıyla sektörde önemli bir yere sahip olan Sempeak, değerli marka sahiplerine başarıya giden yolda eşlik ediyor. Sempeak ile yapacağınız işbirliği sayesinde sizler de markanızı hızlı bir şekilde büyütebilir ve performansını yükseltebilirsiniz.

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.