SEO

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler?

 

Tarama bütçesi ya da İngilizce ismiyle Crawl Budget, Google’ın web sitelerini değerlendirme süreçlerinden biridir. Süreç sırasında, web adresinde yer alan tüm sayfalar Google botları veya Google örümcekleri olarak bilinen yazılımlar tarafından ziyaret edilir. Bu ziyaretlerin sayısı, web adresinin Google gözündeki değerini belirtir. Son yıllarda sıkça duymaya alıştığımız tarama bütçesi terimi, ismi sebebiyle ekonomik çağrışımlar yapıyor olsa da aslında Google botlarının bir web sitesinde, bir günde kaç sayfayı ziyaret ettiğini ifade eden oransal bir değerdir. Ziyaret sayısının yüksek olması, arama motoru optimizasyonu yani SEO açısından olumlu bir göstergedir. Ziyaret sayısı düşük olan sitelerin zaman içerisinde ziyaretçi kaybı yaşadığı biliniyor. İşte karşınızda, tüm detaylarıyla tarama bütçesi ve tarama bütçesini etkileyen faktörler.

Tarama Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

SEO uzmanları ve konuya ilgi duyan site sahipleri, tarama bütçesini hesaplarken site dizinindeki toplam sayfa sayısını günlük taranan sayfa sayısına böler. Bu işlemi uygulayabilmek için öncelikle site verilerine ulaşmanız gerekir. Site verilerine ise en yaygın kullanılan SEO araçlarından biri olan Google Search Console yardımıyla ulaşabilirsiniz. Google Search Console’a giriş yaptıktan sonra dizin ve dizin durumu sekmesinden dizine eklenmiş olan toplam sayfa sayınızı görebilirsiniz. Ardından tarama ve tarama istatistikleri sekmesinden günlük tarama sayısı istatistiklerinizi öğrenebilirsiniz. Bölge işlemini gerçekleştirdikten sonra elde ettiğiniz sayı, sitenizin tarama bütçesini gösterir. Peki elde edilen matematiksel değerin SEO literatüründe ne anlama gelir? SEO uzmanları, tarama bütçesi değeri için kritik sayının 10 olduğunu belirtiyor. Yani Google örümcekleri, yirmi dört saat içerisinde dizindeki sayfalarınızın yalnızca onda birini ziyaret ediyorsa tehlike çanları çalıyor demektir! Böyle bir durumda acilen önlem almalı, site içi ve site dışı optimizasyonunuzu gözden geçirmelisiniz. Tarama verilerinizi günü gününe hesaplamalı ve çıkan sonuçları dikkate almalısınız. SEO uzmanları, ideal değerin 3 ve altındaki sayılar olduğunu belirtiyor.

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tarama bütçesini etkileyen dört temel faktör bulunuyor. Bunlardan ilki ve belki de en önemli olanı Google dizinine eklenen toplam sayfa sayısı. Zira bu sayı, tarama bütçesine ulaşırken kullandığımız formülde doğrudan kullanılıyordu. SEO uzmanları, bütçe değerini etkileyen en önemli ikinci faktörün ise sitedeki verilerin boyutu olduğunu söylüyor. Google örümcekleri, büyük boyutlu verilerden hoşlanmıyor çünkü bu örümcekler sitenizdeki tüm verileri indirdikten sonra inceleme yapıyor. Yani sitenizdeki görsellerin, HTML ve Javascript dosyaların boyutları ne kadar büyük olursa Google örümcekleri siteniz için o kadar çok zaman harcıyor. Örümcekler, sayfalarınızı ziyaret etmenin çok uzun sürdüğüne kanaat getirirlerse ziyaret sayısını azaltarak tarama bütçenizin yükselmesine sebep oluyor. Site hızı da tüm SEO başlıklarında olduğu gibi tarama bütçesi konusunda da oldukça önemli. Tarama bütçesini etkileyen son faktör ise backlink sayısı ve kalitesi olarak gösteriliyor. Backlink konusunda ne kadar hassas davranır, sitenizin tanıtımını ne kadar kaliteli içeriklerle yaparsanız Google örümcekleri tarafından o kadar sık ziyaret edilirsiniz.

Tarama Bütçesi Nasıl Optimize Edilir?

Tarama bütçesini ideal değerine yaklaştırmak ve bu değerde kalmasını sağlamak için yapılması gereken işlemler genel SEO işlemleriyle büyük benzerlik gösterir. Örneğin sitenizdeki yönlendirme problemleri, kırık linkler ve alakasız bağlantılar Google örümceklerinin işini zorlaştırarak ziyaret sayılarının düşmesine sebep olur. Gereksiz dizinlerin engellenmesi ve sitede bulunması elzem olmayan sayfaların kaldırılması da tarama bütçesini optimize etmenin en temel adımlarından biridir. Genel SEO ilkelerini uygulamak, site hızını arttıracak çalışmalar yapmak ve kaliteli bir backlink ağı oluşturmak da ele alabileceğiniz diğer yöntemlerden bazıları. Eğer tarama bütçeniz ideal değerinden uzaksa ve bu konuda profesyonel bir çalışma yapmayı düşünüyorsanız hemen Sempeak ile iletişime geçebilirsiniz. Sempeak’in deneyimli ekibi tüm SEO çözümlerinde olduğu gibi tarama bütçesi optimizasyonunda da yanınızda!

// Bu içerik Sempeak tarafından hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.