Bilgisayar

Türkiye’deki Oyun Sektörü Nereye Gidiyor?

Dijital oyunlara yaklaşımın birkaç yıllık zaman diliminde değişime uğradığı çok açık.

Oyunun en heyecanlı yerindeyken yemeğe çağrıldığınız olmuştur kesin. İnternet üzerinden güç bela katılabildiğiniz maçın ortasında odanıza dalan ebeveyninizin

Kalk artık şunun başından, bak gözlerin yine kıpkırmızı oldu.

 

demiş olabileceğini de tahmin ediyoruz. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Sizinle aynı şeyleri yaşayan milyonlarca genç oyuncu var.

Türkiye’de Oyunculuğun Ulaştığı Nokta

Bu saydığımız durumlara karşın, dijital oyunlara yaklaşımın birkaç yıllık zaman diliminde değişime uğradığı çok açık. Bilgisayarlara uzak olan ama akıllı telefonlara bir şekilde işi düşen büyükler, artık oyunların birer “öcü” olmadığını kendi gözleriyle görüyorlar. Tabii, dijital oyunlara karşı takınılan negatif tavrın yıkılmasında karşınıza çıkan çarpıtılmış ya da doğrudan yalan haberlerin azalarak bitmesi de var. Hatırlayacağınız üzere bir süre önce Aile ve Sosyal Bakanlığı, Minecraft oyunu hakkında soruşturma başlatmıştı. Nedenini de hatırlatmamızda fayda var: “Minecraft adında bir oyun var. Bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor.” şeklinde bir şikayette bulunulması. Türkiye’de bunlar tartışılırken İsveç’te ise aynı oyun, yaratıcılığı arttırdığı için yıllardır okul müfredatlarında yer alıyor.

Çok değil, bundan yalnızca birkaç yıl önce geniş kitleler tarafından “çocuk işi” olarak görülen ve hatta kimi zaman ailelerin, çocuklarının oynamalarına bir biçimde engel olmaya çalıştıkları dijital oyunlar, her geçen gün daha çok kişiye ulaşıyor. 2000’li yılların başında 56K’lık modemlerden kurtulup geniş bant İnternet’e kavuşulmasıyla online oyunculuğun önü açılmış oldu. Buna 2010’lu yıllarda ses getiren ciddi E-spor organizasyonları da eklenince oyunculuk, geçmiş yıllara oranla daha ayakları yere basan bir kavram olmayı başardı. Bugün geldiğimiz noktada ise artık şöyle haberlere denk gelebiliyorsunuz:

Ülker Sports Arena LOL

“2024 Paris Olimpiyatları’na E-spor turnuvalarının da eklenmesi düşünülüyor.”

“Steam’e, bir buçuk yıl içerisinde 30 milyona yakın yeni oyuncu üye oldu.”

“Türkiye’de her gün üç milyonu aşkın oyuncu LoL oynuyor.”

Ekran karşısında zaman öldürmekten çok daha fazlası olduğu artık kabul edilen oyunculuk, Türkiye’de de önemli bir konuma geliyor. Her ne kadar kurulan TÜDOF (Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu) gibi oluşumlar devlet eliyle engellense de yapılan bazı yanlışlardan kısa sürede dönülebildi. Bugün faaliyette olan ve Türkiye’de oyun geliştiriciliğiyle ilgilenen irili ufaklı ekiplerin katıldığı TOGED (Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği) ise ülkemizin oyun sektöründe daha iyi yere gelmesini sağlıyor. Aynı zamanda kamu bilinci oluşturulması ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesinde de önemli rol oynuyor. Türkiye’nin Gamescom gibi dev fuarlara partner ülke olarak seçilmesinde de yine TOGED’in payı büyük. Türkiye’de oyunculuğun diğer tarafına baktığımızdaysa; Gamex fuarı, sayısız Cosplay organizasyonu, bağımsız etkinlikler ve elbette birbirinden başarılı yerli oyun takımlarını görüyoruz. Sözün özü, Türkiye’de oyun sektörü de oyunculuk da belki istenen hızda değil ama giderek gelişiyor. Bu, genç nüfusu giderek artan ve ekmeğini taştan değil de teknolojiden çıkarmayı hedefleyen Türkiye için kesinlikle iyi bir şey.

Keyifli Oyun Sürecinin Olmazsa Olmazı: Oyun Bilgisayarı

Oyun dedik, oyunculuk dedik ama bunun teknik kısmına pek değinmedik. Eğer hardcore konsol oyuncusu değilseniz güncel oyunları oynamak için bilgisayara yönelmek durumundasınız. Yöneleceğiniz bilgisayarın da biraz güçlü olması, oyunlardan maksimum keyfi alabilmeniz için önemli. Yıllar önce normal bilgisayarlarda ve laptoplarda oyun oynamaya çalışırdık. Birileri çıkıp “Günün birinde oyuncular için özel bilgisayarlar yapılacak, o bilgisayarlarda oyunlar yağ gibi akacak…” deseydi, “Belki masaüstü bilgisayarlar için olabilir ama laptopların hiç şansı yok.” derdik. Biliyorsunuz, bundan on küsur yıl önce hem işlemci hem de ekran kartlarını soğutmak biraz sıkıntılıydı. Bırakın pasif soğutmayı, fan destekli soğutucular bile yüksek performanslı ürünleri soğutmakta yetersiz kalabiliyordu. Üretim tekniklerinin ilerlemesi sayesinde artık gerçekten çok performanslı gaming laptop modelleri geliştirilebiliyor ve bu modeller, performanstan ödün vermeden stabil çalışabiliyor.

Taşınabilirliği ön planda tutuyorsanız ve sevdiğiniz oyunları her yerde oynamak istiyorsanız ekran genişlikleri 15 inçle 18.4 inç arasında değişen oyun bilgisayarlarını tercih edebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var; seçeceğiniz ürünlerin bataryaları ne kadar güçlü olursa olsun, size saatlerce oyun oynatamaz ve ayrıca bu bilgisayarların adaptörleri, alışılmış ölçülerin biraz dışında büyüklüğe sahip. Bir de olayın donanım gücü tarafı var ve bu konu, tercih edeceğiniz bilgisayarın fiyatını doğrudan etkiliyor. Fiyat konusuna tekrar döneriz, şöyle bir markalara ve öne çıkan ürünlerine göz atalım.

İlk olarak MSI’ı ele alalım. Ekran kartı ve anakart gibi donanım bileşenlerini üretebilmesi sayesinde hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar tarafında istediği gibi ürünler geliştirebilen markanın altıncı nesil Intel işlemcili ve 900 serisi NVIDIA ekran kartlı giriş seviyesi oyun bilgisayarları 4000 liraya yaklaşan fiyatlarla Hepsiburada gibi sitelerden alınabiliyor. Tabii yeni nesil oyunlar için GeForce GT 950M gibi bir grafik yongasının yeterli gelmeyebileceğini belirtmeliyiz. Kesenin ağzını açarsanız aynı markanın geliştirdiği; LED aydınlatmalı mekanik klavyeli, 4K monitörlü, üst düzey Intel işlemcili ve SLI konfigürasyonuna sahip GeForce GTX 1080’li bir oyun bilgisayarını da alabilirsiniz. Marka, yazılım desteği ve aksesuar hediyesi gibi artılar sunuyor.

İkinci sırada yine oyun ve donanım meraklılarının yakından tanıdıkları markalardan Asus’a bakalım. Bir süredir üstüne düştüğü Republic of Gamers serisi ürünleriyle adından sıklıkla söz ettiren marka, donanım bileşeni konusundaki deneyimini oyun bilgisayarlarında da gösteriyor. Sizi, üst düzey konfigürasyonlu bilgisayarlarıyla karşılayan markanın Intel Core i7-7700HQ işlemcili ve GeForce GTX 1050 ekran kartlı notebook’unu 6000’liraya yakın fiyatlarla Vatan Bilgisayar gibi elektronik marketlerden edinebilirsiniz. Yüksek meblağlar karşılığında aynı markanın nispeten güçlü ürünlerini de tercih edebilirsiniz elbette. Yazılım desteği ve ilginç tasarım konusunda öne çıkan marka, teknik destek noktasında da Türkiye’deki müşterilerini mutlu ediyor.

Birçok oyuncu için ulaşılmaz gibi görülse de artık oyunculara özel bilgisayarların genelinin yüksek fiyatlardan sunulmasıyla bu yönde bir sıkıntısı kalmayan Dell Ailenware serisiyle devam edelim. Yıllardır, özellikle masaüstü bilgisayar konusunda ortaya koyduğu neredeyse konsept sayılabilecek ürünlerle ses getiren seride, yüksek performanslı ve sıra dışı tasarımlı ürünler dikkat çekiyor. Intel Core i7-7700HQ işlemcili ve GeForce GTX 1060 ekran kartlı modeller, 8000 lirayı geçen fiyatlarla Hepsiburada gibi sitelerden alınabiliyor. Aynı markanın daha düşük fiyatlı oyun bilgisayarları da online mağazalarda yer alıyor.

Türkiye’den Çıkan Oyun Canavarı: Monster

Peki, Türkiye’de oyunculuk gelişim gösterirken yeni yeni oyun geliştiriciler, birbirinden başarılı yapımlarla dünyaya açılırken bu topraklardan çıkan bir oyun bilgisayarı markası yok mu? Yalnızca bir oyun bilgisayarı markası olmakla kalmayıp sektörün doğrudan içinde olan ve sektörü maddi ve manevi olarak destekleyen bir marka var; Monster. Sırf kelime oyunu olsun diye yazmıyoruz, gerçekten “Canavar” gibi bilgisayarlar üreten ve az önce saydığımız markalardan eksiği olmayıp bilakis fazlası olan Monster, yeni bir marka değil. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren ve ortaya koyduğu ürünlerle daima yüksek performanslı bilgisayar edinmek isteyen kullanıcıları hedefleyen Monster, geniş ürün gamıyla oyunculara olduğu kadar profesyonellere de hitap ediyor. Geliştirdiği gaming laptop modellerine verdiği isimlerin her birini Türk mitolojisinden seçen Monster, bu mitolojik canlıların sahip olduğu gücü adeta geliştirdiği bilgisayarlarda hayata geçiriyor.

Monster Abra A7 V7.3

 

Bu satırları okuduktan sonra aklınıza şöyle sorular gelebilir: “Bu marka güvenilir mi?”, “Kurumsal mı?”, “Bilgisayar arızası durumunda nasıl çözüm üretir?”, “Müşteri hizmetleri nasıldır?” Yıllardır sektörün en önemli oyuncularından biri olan ve ürettiği laptop modelleriyle memnuniyet sağlayan Monster, kurumsallığın gerektirdiği adımları atmasıyla güven kazanıyor. İstanbul’daki ve KKTC’deki şubeleriyle sayısız oyuncunun ilk tercihi haline gelen Monster, oyun tutkunlarının yaşadıkları teknik aksaklıklara uzman teknik ekibiyle müdahale ediyor. Oyunculara doğrudan müşteri gözüyle bakmayan ve iletişim konusunu teknik destekle sınırlamayan ve oyuncularla temasını, sosyal ağlarla aracılığıyla koparmayan Monster, yerli bir marka oluşunun tüm artılarını en iyi şekilde kullanıyor. Facebook üzerinden düzenlediği yarışmalardan tutun blog sayfasında yayınladığı birbirinden eğlenceli yazılara, Türk oyun takımlarına sponsor oluşundan az önce sektörde ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptığımız yerli oyunları desteklemelerine kadar pek çok alanda Monster, sıradan bir bilgisayar markası olmaktan daha fazlasını yapıyor.

Monster hakkında bu kadar bilgi verdikten sonra ürettiği bilgisayarlardan da biraz bahsedelim. Tam anlamıyla bir fiyat-performans ürünü olan Abra A5 V12.1 15.6″ Oyun Bilgisayarı, Ful HD çözünürlüklü mat LED ekranıyla gündüz saatlerinde de oyun oynanabilmesini sağlıyor. Intel’in en performanslı mobil işlemcilerinden Intel Core i5-7300HQ işlemcisinden gücünü alan ve NVIDIA GeForce GTX 1050 ekran kartıyla desteklenen model, 8 GB kapasiteli belleği ve 240 GB kapasiteli SSD’siyle tam bir performans canavarına dönüşüyor.

Monster Abra A5 V8.2

Abra serisinin bir diğer güçlü modeli ise Abra A5 V9.2.2 15.6″ Oyun Bilgisayarı. Küçük kardeşinden farklı olarak daha yüksek donanım yapılandırmasına sahip olan ürün; Intel Core i7-7700HQ işlemcisi, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ekran kartı, 16 GB kapasiteli belleği ve 256 GB kapasiteli SSD’siyle öne çıkıyor. RGB LED arka aydınlatmalı klavyesi ve Full HD IPS ekranıyla mükemmel bir oyun deneyimi yaşatan model, yine küçük kardeşinden biraz daha yüksek meblağlarda bulunuyor.

Kısaca bahsedeceğimiz son model ise Tulpar serisinin üyelerinden Tulpar T5 V13.1 15.6″ Gaming Laptop. Intel Core i7-7700HQ işlemci, NVIDIA GeForce GTX 1060 ekran kartı, 8 GB bellek ve 256 GB kapasiteli SSD’si ile güncel oyunları tatmin edici kare/saniye oranlarında çalıştırabilen model, Full HD mat IPS ekranı ve RGB LED arka aydınlatmalı klavyesiyle göz kamaştırıyor. Fiyat açısından erişilebilir aralıklarda yer alan oyun bilgisayarı, taşınabilirlik sınırlarında kalan boyutlarına karşın, üst düzey performans gösteriyor.

Monster, sosyal ağlarda olduğu kadar YouTube üzerinde de hayli aktif. Eğer kısaca söz ettiğimiz bilgisayar modellerinin performanslarını merak ediyorsanız ve ürünlere dair teknik detayları görmek istiyorsanız, Monster’ın YouTube sayfasını en kısa sürede ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir Yorum

  1. Sistemler öyle hızlı gelişiyor ki artık bilgisayarlar canavar olmak zorunda. Gerek iş bilgisayarları ama özellikle de oyun bilgisayarları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.