Webmaster

Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Açılır?

Bu yazımda beş kuruş para harcamadan nasıl web sitesi sahibi olacağınızı anlatacağım. Aslında bu bir seri olacak gibi. Çünkü ücretsiz web sitesi sahibi olmanın birden çok yolu var. Hem de çok kaliteli, güvenilir, özgür yollar bunlar. İlk yöntemim Google’ın ünlü hizmeti Blogger. Ama bu yazıyı neden yazma gereksinimi duyduğumu da eklemem gerek. Mega Holdings’ten Site Almayın! başlıklı yazıma bazı kişiler aklınca eleştiride bulunmuşlar. Demişler ki bu kadar uygun fiyata bulursan söyle de biz de faydalanalım. Şimdi ben ücretsiz yöntemini paylaşıyorum.

Tavsiye

Güzel Hosting

Hosting konusunda Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

 

Güzel Hosting Paketleri

Önemli Not: Ücretsiz site açma işine girmeden önce Bedava Hosting Tuzağı yazısını okuyabiliriniz. Benim tecrübelerime göre de hiç para ödemeden alınan bir hizmetin muhakkak eksileri olacaktır. Ancak çok az bir miktar ödeyerek sizde %100 güvenilir, kontrolü %100 size ait bir site açıp, kimse ile kazancınızı bölüşmek zorunda kalmayabilirsiniz. Eniyiyabancihosting.com sitesi bu konuda dünyadaki en iyileri toplayıp incelemiş Türkiye’deki başarılı sitelerden biri diyebilirim.

Blogger İle Ücretsiz Web Sitesi Açmak

Blogger ile herhangi bir ücret ödemeden, kod bilgisi gerekmeden çok güzel bir web sitesi açabilirsiniz. Örnek olarak Mahvi Eğilmez hocamızın sitesini gösterebilirim. Kendisinin oldukça fazla takipçisi bulunmakta( www.mahfiegilmez.com). Blogger’ın bir çok avantajı bulunmakta.

 • Google Güvencesi! Evet arkadaşlar bu size sunulan en büyük avantajdır. Eğer altyapı Google’ınsa arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın. Ne bir hack korkusu ne de sitenin çökmesi tehlikesi var. Google’ı zaten hackleyemezler de, diyelim ki sitenize  DDOS atağı yapılıyor olsun. Google dev altyapısı sayesinde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.
 • Tamamen Türkçe. En büyük kolaylıklardan biri arayüzün Türkçe olması elbette.
 • Sistemi ayrıntılı bir şekilde anlatan rehberi mevcut. Bu adresten rehbere ulaşabilirsiniz. Bu rehberde siteyi kurmaktan tutun da tasarıma kadar her bir ayrıntı mevcut. Ayrıca forumlar aracılığıyla karşılaştığınız sorunları kolayca çözebilirsiniz.
 • Web siteniz dinamik olacaktır. Yani ziyaretçilerinizle etkileşime geçebilirsiniz. Yorum alabilir ve bu yorumları organize edebilir, kontrolünü yapabilirsiniz.
 • Onlarca şablon arasından istediğiniz birini seçebilir ve istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
 • Size ayrıntılı istatistikler sunuyor. Günlük hitiniz, tarfik kaynaklarınız, ziyaretçilerinizin işletim sistemlerini bile gösteriyor.
 • Google kendi servislerine torpil geçer. SEO’cular böyle diyor. Kendileri birçok  kez deneyimlemişler ve bu sonuca varmışlar. Yani diğer sitelerden 1-0 öndesiniz diyebiliriz. Arama motoru optimizasyonu konusunda sıkıntı yaşamazsınız.
 • Reklam geliri elde edebilirsiniz. Google Adsense ile ziyaretçilerinizden tıklama başına belirli bir ücret alıyorsunuz. Tabii bu oran(tıklama başına maliyet) sürekli değişmekte.
 • Blogger.com uzantılı adres almanız şart değil. Kendi alan adınızı da kullanabilirsiniz. Mesela İHS Telekom’dan yıllık 20 TL’ye alan adı alıp bloğunuzu bu alan adıyla kullanabilirsiniz.

Blogger’a üye olmak için bu adrese tıklayın. Sistemi de dediğim gibi rehberden öğrenebilirsiniz. E artık bu avantajlara bakıp da hala bildiğinizi okuyorsanız diyecek bir sözüm yok. Haaa “Arkadaş ben blog sitesi açmak istemiyorum ki!” derseniz bir sonraki yazımda Wordpress.com‘u anlatacağım.

18 Yorum

 1. Alan adını nasıl alacağız peki? ben Blogger.com uzantılı olsun istemiyorum alan adı daha profesyonelce gözüküyor.

 2. Blogger kesinlikle en mantıklısı diyebilirim. Ben wordpress’i bırakıp blogger kullanmaya başladım bir ara ama uzun sürmedi. WordPress kullanıp tekrar blogger’a dönmek pek mümkün olmuyor. Yeni başlayacak birinin blogger ile başlaması ve orada devam etmesi konusunda hiç bir engel yok bence. Fakat bir domain almanızı tavsiye ederim onun dışında masrafa gerek yok.

 3. bana tl numaranı yazzsan çok iy our mrak etme gereksiz kouşup seni rahatsiz tmem bilgiden stifade etmek istiyorum bana yol goster yeter

  1. Selamunaleykum kardeşım o karsı oldugun seye benı uye yapmak istiyorlar kafama yatmıstı yorumlarını okudum terettutdeyım ama soz verdım ne diyeceğim ne yapacağım bilmiyorum yardımcı olursan sevınırım .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı