Yaşam

Üniversite’ye Kapak At Tamamdır!

Lisedeyken çoğu hocamız “Üniversiteye kapak attım mı tamamdır.” derdi. Eh şimdi üniversite son sınıftayım ve dediklerini düşünüyorum. Üniversiteye kapağı attıktan sonra şunu farkettim; vizeye kadar yatıp keyif yapıyorsunuz. Vizeler başladıktan sonra da arkası geliyor ve zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorsunuz. Hep vizeler bitsin rahatlarız, finaller bitsin rahatlarız dedik. 3. sınıfa geldiğimizde araya staj da kaynadı. Son senemizde ise vize-final-kpss şeytan üçgeninde takla atıyoruz.

İşin garip tarafı ise şu; okulda öğrendiğinin bir anlamı yok. Tabii KPSS ya da akademisyenlik düşünmüyorsan. Eğer sen İktisat okuyorsan devlet mi özel sektör mü diye düşünüyorsun. Eğer özel sektör düşünüyorsan vasıfsız bir eleman durumundasın. Bir banka eleman alacaksa hangi bölümü bitirmiş diye bakmıyor. Sınavı geçen bankaya girer. Diğerlerinden farkın sanırım yabancı dil ile ortaya çıkıyor. Yabancı dil varsa 1-0 öndesin. Diğer yandan kamu sektöründe çalışmak istiyorsan yoğun bir çalışma temposuyla KPSS soruları çözüyorsun. İktisat okumak kamu sektörü için avantajlı. Çünkü İktisat sorularını herkes çözemiyor derler.

İşin en sevmediğim tarafı ise KPSS’ye o kadar çalışıp sınavdan iyi bir not alırsın. Ama o sana hiçbir şey katmaz. Çünkü eleme sınavı, bilgiyi ölçmüyor. Aynı şekilde YDS’de öyle. YDS’den 90 alıp İngilizce konuşamıyorsan o da bilgiyi ölçmüyor demektir. Demek ki bu yüzden bizim üniversitelerimizde İngilizce bilmeyen Erasmus Koordinatörleri var.

Velhasıl biz üniversiteye kapak attık ama bu iş burada bitmedi. Bunun vize-finali var; KPSS’si, ALES’i, YDS’si var. Geçenlerde gödüğüm güzel bir karikatür vardı onu da paylaşayım unutmadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Başa dön tuşu