SEO

Web Sitelerinde Spam Riskini Nasıl Ölçeriz

Bu yazımda bir web sitesinin Google’dan ceza alma riskinden ve ölçme yönteminden bahsedeceğim. Aslında özgün içerik oluşturan, black hat seo yöntemi kullanmayan webmasterı o kadar da ilgilendirmiyordur herhalde. Ancak kontrol etmekte yarar var. Konrol edeceğimiz site Open Site Explorer.

MOZ, 30 Martta “Spam Score” diye bir metrik çıkardı. Bu metrik, sitenizin Google’dan ceza alma riskini ölçüyor. 0 ile 17 arasında bir puanlama aralığı var. Buna göre puanı sıfır olan sitenin Google’dan spam cezası alma olasılığı %0,5. Diğer bir deyişle puanı sıfır olan 1000 sitenin 5’i spam cezası alabilmekte.Eğer puanınız 6 ise ceza alma olasılığınız %16,2 oluyor. 13 ise bu olasılık %98,0’a çıkıyor. 14-15-16-17 ise olasılığımız %100.

MOZ’un, blogunda yazdığına göre şöyle bir durum var: Diyelim ki sitenizin puanı 6 çıktı. Bu durumda ceza alma olasılığınız %16,2. Ancak sitenize Google tarafından spam cezası veridi. Bu durum puanlamanın hatalı olduğunu göstermiyor. Buna göre siteniz, ceza alan %16,2’lik payın içinde bulunuyor. 13 puan aldığını varsaydığımızda ise spam cezası alma olasılığınız %98. Ama almayabilirsiniz de. Tekrar üzerine basalım, bu risk ölçen bir metrik. Sitenin ceza alıp almayacağını söylemez. Sadece şunu söyler, “dikkat et ceza alabilirsin” veya “iyi görünüyor”. Ama asla “spam yicen moruk” veya “hiç sıkıntı yok kafan rahat olsun” demez. Şimdi tüm puanları ve olasılıkları tablo halinde paylaşayım:

Değer Spam Olasılığı %
0 0,5  
1 1,0  
2 2,0  
3 4,2  
4 7,5  
5 11,4  
6 16,2  
7 30,6  
8 56,8  
9 71,9  
10 77,3  
11 87,3  
12 93,4  
13 98,0  
14 100,0  
15 100,0  
16 100,0  
17 100,0  

Elbette bunu tam olarak neye göre ölçtüklerini yazmamışlar, ama seocuların üstüne basa basa “yapmayın” dedikleri şeyleri yan yana koyarsak bu ölçüm yöntemine dair aklımızda belirli bir liste oluşabilir. Örneğin çılgınlar gibi tag yerleştirmek, hayvanlar gibi backlink kasmak gibi gibi. Bu metrik size neden yüksek puan aldığınızı göstermiyor. Puanınız yüksekse şöyle durup bir düşünmek gerekiyor, “Ben nerede hata yaptım?”. Elbette bunu, sistemin doğru sonuçlar verdiğini varsayarak yazıyorum. Sonuçta bu alanda otoriter bir site.

Arifhangisi.com Spam Score

Arifhangisi.com‘u test ettiğimde puanım sıfır çıktı. Aferin olum beyle devam et. Arif’e tarif gerekmez sonuçta! Eee ne kopya yazı ne de resim kullanıyorum, backlink de kasmıyorum. İyi böyle iyi. Milliyet’e baktım, puanı 2 çıktı. Eh biraz spamladıkları doğrudur. Spam bir sitede denemek istiyorum. Ama zaten Google sonuçlarından kaldırıldıkları için hemen bulamam, biraz webmaster sitelerini araştırıp onların da değerlerine bakmak istiyorum.

Yazının başında MOZ’un blogundan bahsetmiştim. İşte aldığım kaynak: http://moz.com/blog/understanding-and-applying-mozs-spam-score-metric-whiteboard-friday 

9 Yorum

 1. Dış bağlantı engellemesi yaparken gerçekten sıralamada spam link kaynaklı sorun olduğu düşünülüyorsa engelleme yapılmalıdır. Aksi taktirde tüm emekler boşa gidebilir.

 2. Arif hocam güzel noktaları ele alınmış, moz spam skorunu düşürmek için spam skoru yüksek zararlı linkleri kaldırın / reddedin.

  1. Spam Score’un Adsense politikalarıyla bir alakası yok. Web sitesinde yeterli içerik olmadığında, yeterli trafik almadığında kabul etmeyebiliyor. Bunun için Adsense politikalarına bakmanız gerekiyor.

 3. Merhaba Arif bey, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, bir konuda bilgi almak için yazıyorum, şimdi bazı bloglarda yorum kısmına kayda değer yorum yazılıp sitemi ilgili kısımda paylaşıyorum adminden olumlu cevap aldığım halde birkaç gün sonra moz’da baktırdığım zaman yapılan yorum spam olarak gözküyor. bu konuda bilgi paylaşımı yapma imkanımız olursa sevinirim.

  1. Merhaba,

   Öncelikle her web sitesinden link alınmaması gerekiyor. Bu web sitelerinden yoğun olarak link çıkışı olmasının size olumsuz etkisi bulunabiliyor. Ayrıca bu web sitelerinin spam riski taşıması web sitenizin de riskinizi önemli ölçüde artırmakta.

   Son olarak, yorum kısmında link alımının etkisi önemli ölçüde düşmüş durumda. Sayfanın ne kadar altında yorum alırsanız, muhtemelen değeri de o kadar düşük olur. Zaten Google, web sitelerinin içerik ve yorum bölümlerini birbirinden ayırabiliyor ve bunun doğal bir link olmadığını algılıyor(genelde).

   Sonuç olarak, bu link alımı yöntemi yarardan çok zarar getirecektir. İyi çalışmalar.

 4. Yorum için teşekkür ediyorum. Keşke spam konusunda karşılaştırdıkları tablo hakkında fikir sahibi olabilseydik. Özgün içerik üretmekte zorlanan haber sitelerinin kabullenemediği ya da Türkiye’nin hızlı gündeminden kopmamak adına aynı haber kaynağı ajanslardan çoğunlukla aynı başlık aynı görsel veya medya ile haber vermek “Spam” kategorisine girmesini nasıl görmemiz gerekiyor?

  1. Aslında spam skorunun yüksek çıkması, Google tarafından ceza alma olasılığı hakkında bilgi veriyor. Belirli bir oranın üzerindeyse yapılan yanlışları gözden geçirmek gerekiyor. Örneğin aşırı backlink veya fazla kopya içerik gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.