İnternet

Wikipedia’ya Nasıl Girilir

Wikipedia'ya nasıl girebileceğinizi ayrıntılı olarak anlattım. Artık özgürce istediğiniz makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu yazımda “Wikipedia’ya nasıl girilir” sorunu, farklı giriş yöntemleriyle anlatacağım. Wikipedia’ya giriş için bir web sitesi olduğu gibi VPN, Proxy ve DNS servislerini de kullanabiliyoruz.Şimdi, tüm bu yöntemleri teker teker açıklayayım.

Wikipedia’ya Nasıl Girilir

0Wikipedia (Wiki Zero) ile Wikipedia’ya Giriş

0Wikipedia, Wikipeda’ya Giriş için en bilinen ve görece en kolay yöntemdir. Herhangi bir Wikipedia makalesine, adres çubuğundaki küçük bir eklemeyle girmenizi sağlıyor. Elbette siteye reklam yerleşimi yapıyor ve bunun üzerinden bir gelir elde ediyor. Böyle bir hizmet sunduğu için de sonuna kadar hak ediyor bence. Şimdi bu yöntemin ayrıntısına bakalım.

Çoğunlukla Google üzerinden arama yapıyoruz ve karşımıza genelde bir Wikipedia makalesi çıkıyor aşağıdaki gibi.

Google Arama Sonucu ve Wikipedia Makalesi

Ve aşağıdaki gibi “Bu siteye ulaşılamıyor” uyarısı çıkıyor karşımıza.

Wikipedia - Bu siteye ulaşılamıyorŞimdi arama çubuğundaki alan adında küçük bir değişiklik yapıyor ve “wikipedia”nın başına “0”(sıfır) koyuyor ve “0wikipedia” yapıyoruz.

Adres Çubuğunda 0wikipedia Şimdi “Enter”a basıyor ve giriş yapıyoruz ve karşımıza “Wiki-Zero” çıkıyor. Wikipedia’dan makale bilgilerini çekiyor ve bizimle paylaşıyor.

Wiki-Zero'dan Wikipedia Makalesi

Artık Wikipedia makalesini okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Bir ekleme yapayım. Bu site içinde sadece aradığınız makaleyi okumuyorsunuz. Tıpkı Wikipedia’ya giriyormuş gibi diğer sayfalarında gezinebilir ve diğer makaleleri de okuyabiliriniz.
İkinci bir ekleme olarak da şunu belirtmem gerekiyor; Wikipedia’ya Wiki-Zero üzerinden erişebiliyorsunuz ancak editöryal değişiklik yapamıyorsunuz. Bunun için aşağıda paylaşacağım VPN yöntemini denemeniz gerekiyor.

VPN Yöntemiyle Wikipedia’a Giriş

Bu yöntemle de gayet rahat bir şekilde Wikipedia’ya giriş yapabilirsiniz. Tabi öncelikle bir VPN programı kurmanız  veya tarayıcı için eklenti yüklemeniz gerekiyor. VPN programı sayesinde sadece Wikipedia’ya girmekle kalmıyor aynı zamanda yasaklı olan diğer tüm sitelere de erişebiliyorsunuz. Kullandığınız her bir cihaz için ayrı ayrı anlatımlarım mevcut. Şimdi hepsinin linkini paylaşıyorum.

Android Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

iPhone(IOS) Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

Masaüstü Cihazlardan Yasaklı Sitelere Giriş

Kurum Ağlarından Yasaklı Sitelere Giriş(MEB, KYK Gibi)

Yukarıda paylaştığım yöntemlerden birini, kullandığınız cihaza veya bağlı olduğunuz ağa göre açın ve gerekli adımları uygulayın. Artık Wikipedia’ya özgürce erişebilir ve ediöryal değişiklikler dahil tüm özelliklerini de kullanabilirsiniz.

Bu yazımda “Wikipedia’ya Nasıl Girilir” sorusunu cevapladım. Ayrıca Silinmiş veya Yasaklanmış Web Sitelerine Erişin başlıklı yazımı da inceleyebilir ve silinen web siteleri dahil archive.org’un indekslediği tüm sayfalara erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Tespit Edildi

İçeriği görebilmek için Arifhangisi.com'da devre dışı bırakın ve sayfayı yenileyin.