Wordpress

Wordpress Blog Açarken İzlenmesi Gereken Adımlar

Wordpress’i kurarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. Daha açık ve anlaşılır olması için maddeler halinde izlenmesi gereken adımları sıralayacağım. Worspress İle Blog Açın başlıklı yazımda kısaca Wordpress’den bahsetmiştim. Neden kullanmamız gerektiğinden, hosting şirketlerinden söz etmiştim. Bu yazı da bir nevi onun devamı olacak. Wordpress hakkında daha geniş çaplı bilgi edinmek için http://tr.wordpress.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Kurulumdan önce veritabanı oluşturmalısınız. Kurulumda kullanıcı adı ve şifrenizi gireceksiniz.

Tavsiye

Güzel Hosting

Hosting konusunda Güzel Hosting’in Paketlerini tavsiye ederim. Hem performansı iyi hem de maliyeti gayet uygun.

 

Güzel Hosting Paketleri

Tüm kurulum işlerinden önce tema seçtiniz mi? Eğer seçmediyseniz size güzel bir tema önerebilirim: http://www.arifhangisi.com/wordpress-turkce-point-temasi/

Wordpress kurulumunda dikkat etmemiz gereken bir nokta, tablo ön ekidir. Sizde wp_ olarak çıkacaktır. Bunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Zaten ileride bahsedeceğim güvenlik eklentisi de sizden değiştirmenizi isteyecektir. O istemeden işi burada bitirelim değil mi?

Kurduktan sonra .htaccss dosyasını oluşturmalı ve yazılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilmemiz için bu şart. Kalıcı bağlantı ayarlarından yazı ismini seçmeniz tavsiye edilir. Google dostudur.

Google Webmaster Tools‘a kaydolun. Sitenizi Google’a webmaster tools üzerinden indeksleteceksiniz. webmasters.google.com adresinden kaydolabilirsiniz. Ardından Alexa.com a kaydolun. Sitenize alexa kodu yerleştirirseniz sitenize gelen ziyaretçileri indeksler ve sıralamada üst sıraya çıkabilirsiniz. Ayrıca Alexa Toolbar’ı da yüklemenizi tavsiye ederim.

 

Diğer ayarları da tamamladıktan sonra sıra eklentilere geliyor.

İlk eklenti zaten yüklü olan Aksimet. Bu eklenti sizi spam yorumlardan koruyor. Oldukça yararlı bir eklenti. Fakat önce Aksimet APİ Anahtarı almak gerekiyor.

Sıradaki eklentimiz All in SEO Pack. Bu eklenti sitenizin SEO ayarlarıyla ilgili. Ayrıca performans ve sosyal medya ayarları da mevcut. İndirmek için tıklayın. Ayarları hakkında bilgi sahibi değilseniz tıklayın.

Google XML Sitemap: Google’ın sitenizi hızlı indekslemesi için bir site haritası oluşturup Google’a göndermeniz gerekiyor. Webmaster Tools ile göndereceksiniz. Bu eklenti site haritanızı otomatik günceller ve pingleyerek Google’a haber verir. İndirmek için tıklayın.

WassUp Real Time Analytics: Sitenize giren ziyaretçileri takip etmenizi sağlar. Fakat bunun yerine Google Analytics kullanmanız sizin için yeterlidir. Yine de indirmek isterseniz tıklayın.

En önemli eklentiler de biri de Better WP Security‘dir. Sitenizdeki güvenlik açıklarını kontrol eder ve sizi uyarır. Yakın zamanda Türkçe desteği de geldi. Çok şanslısınız! İndirmek için tıklayın.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aklıma geldikçe güncellerim.

3 Yorum

 1. merhaba sitemi incelerseniz en üste bulunan o küçük resim alanını genişletip başka bir resim eklemek istiyorum ama yapamıyorum, resmi değiştiriyorum ama alanı genişletemiyorum umarım söylemek istediğimi anlatabilmişimdir.
  Şimdi asıl yorumuma geleyim siteniz oldukça faydalı mega holdings dandikleri ile alakalı yazılar okurken rastgeldim.
  Ben bu web sitemin tasarımını bir arkadaşıma yaptırdım kendisi şuan yurt dışında olduğundan konuşamıyoruz ben bir web sitesi daha açıcam 3 domain barındırma hakkım var host’umda. basit düzeyde bir site daha açmam lazım normalde dreameaver ile tasarımını yaparım ben hazır şablon üzerinde yada sıfırdan ama wordpress’ten hiç anlamıyorum bu ilk sitem diyebilirim wordpress ile.
  Açmak istediğim 2. sitede wordpress olsun istiyorum bir temayı indirip hangi programla açıcam sonra o açılan tema için yeniden veri tabanı oluşturacakmıyım? ek olarak ftp ayarlarını nasıl yapacağım ve o tema üzerinde nasıl oynama yapacağım ( temayı yükledikten sınra wordpress arayüzünden mi?) bu konular hakkında aydınlatırsan sevinirim. Teşekkürler

  1. Merhaba,
   Yanılmıyorsam style.css dosyasıyla ilgili bir konu. Tam bilgi sahibi olmadığım için bir şey diyemiyorum. İkinci bir site için mutlaka yeni bir veritabanı açın. Tema üzerindeki oynamalar için Notepad++ prgoramını tavsiye ederim. Temayı FTP ile veya zip dosyası halinde admin panelinden yükleyebilirsiniz.
   Wordpress en gelişmiş, en güvenli ve en kolay içerik yönetim sistemidir. Üzerinde çalışırsanız kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı